۰۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲
کد خبر: ۶۹۳۷۳۴
پ
نگاهی به تازه‌ترین وضعیت استان‌ها نشان می‌دهد باید برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بین عادی‌انگاران قوانین سختگیرانه‌تری اعمال شود تا کشور به سمت پیک بعدی حرکت نکند.

به گزارش خبرگزاری رسا، ویروس کرونا حدود دوسالی است که در کشور جولان می‌دهد و بسیاری از هموطنان، جان خود را از دست داده‌اند، اما اینک به‌دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و نرسیدن واکسیناسیون به سطح ایمنی، پیک ششم می‌تواند هر لحظه در کشور آغاز شود چرا که خیزش موج‌های متعدد کرونا در کشور نتیجه عادی‌انگاری بود؛ خطری که‌ با وجود نگرانی‌های نظام سلامت، باز هم کشور بعد از یک پیک سنگین کرونا در موج پنجم ایران را تهدید می‌کند و با وجود کاهش تعداد فوتی های کرونایی اما طبق اعلام وزارت بهداشت شاهد افزایش شهرهای قرمز کرونایی هستیم که به اذعان مقامات بهداشتی‌، روند عادی‌انگاری‌ها کشور را به سمت موج ششم پیش می‌برد چرا که در برخی استان‌ها از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب آمار مبتلایان و بستری شدگان ویروس کرونا افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده است.

موج پنجم کرونا که از تیر ماه 1400 آغاز شد و در شهریور ماه به قله رسید، اما این روز‌ها نوسان دارد و در برخی روزها شاخه نزولی خود را طی می‌کند، اما در برخی روزها دوباره صعودی می‌شود و این در شرایطی است که نشانه‌های رسیدن موج ششم از دور پیداست. وقوع خیز ششم کرونا در پاییز با توجه به رفتار غیرقابل پیش‌بینی این ویروس و عدم رعایت مناسب از طرف جامعه، محتمل است. ‌

این روزها باز هم بیماری کرونا بر کل نقشه کشور سایه انداخته و شهرهای یکی پس از دیگری به رنگ نارنجی و قرمز کرونایی درمی‌آ‌یند، اما با این حال هنوز برخی مرگ را برای همسایه می‌دانند و با عادی‌انگاری جان خود و دیگران را با رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی به خطر می‌‌اندازند. اگر چه این روزها کرونا کمی بی‌حال شده و از تب و تاب افتاده است، اما بر اساس تجارب پیک‌های قبلی در کشور، باید مراقب شیر خفته کرونا باشیم و سایه پیک ششم را جدی بگیریم تا در امواج سهمگین آن گرفتار نشویم. تجربه پیک‌های قبلی ‌می‌دهد نباید گول این آرامش را خورد و با عادی‌انگاری به استقبال پیک ششم رفت.

از دیگر سو با وجود اخطارها و هشدارهای جدی متخصصان حوزه بهداشت، برخی از افراد جامعه قانون‌گریزی می‌کنند و پروتکل‌ها و محدودیت‌ها را نادیده می‌گیرند، این مسئله هم از سوی مردم و هم از طرف مسئولان دائماً مورد انتقاد است و معتقدند که برای عبور از بحران ملی کرونا نیاز به مشارکت همگانی است اما قدم خاصی در این زمینه برداشته نمی‌شود.

افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا در چند روز اخیر نشان می‌دهد‌، عده‌ای بی‌خیال خطر مرگبار کرونا شده‌اند و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند‌، عده‌ای هم فکر می کنند بعد از واکسیناسیون ایمنی یافته‌اند و رعایت دستورالعل های بهداشتی را ضروری نمی‌دانند و این در حالی است که تنها راه مهار کامل این ویروس کشنده رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی قبل و بعد از تزریق واکسن کروناست.

اما با وجود استقبال زیاد از واکسیناسیون، در این شرایط علاوه بر رعایت هرچه بیشتر شیوه‌نامه‌های بهداشتی راهی نداریم جز ایجاد محدودیت برای 20 میلیون نفری که قصد زدن واکسن را ندارند‌ چرا که روند ابتلا به کرونا وارد شیب افزایشی شده و بر‌اساس  تجارب قبلی به دلیل تغییر وضعیت و رنگ‌بندی، شاهد عادی‌انگاری در جامعه هستیم که همین امر افزایش آمارها را به دنبال خواهد داشت.

متولیان سلامت اذعان دارند برخی بازگشایی‌ها ‌بسیار‌ نگران‌کننده‌ و عواقب جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت، ‌ چرا که کادر درمان‌ به شدت خسته فرسوده شده و مطمئناً آغاز پیک دیگر ‌عواقب خوبی را نخواهد داشت و نباید برخی تصمیمات منجر به ایجاد پیک‌های دیگر و خستگی مضاعف کادر بهداشت و درمان شود.

نکته قابل تأمل اینکه براساس جدیدترین رنگ‌بندی‌های کرونایی ، حکایت از وضعیت ناپایدار و افزایش شهرهای قرمز در دوره همه‌گیری دارد و بر اساس آخرین آمارها هم‌اکنون در سراسر ایران  16 شهرستان در وضعیت قرمز، 119 شهرستان در وضعیت نارنجی، 227 شهرستان در وضعیت زرد و 86 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

به این ترتیب شهرستان‌های جلفا، مرند (آذربایجان شرقی)، اشنویه، بوکان، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، استهبان (فارس)، بانه، سقز (کردستان)، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل‌ذهاب (کرمانشاه)، چرام، کهگیلویه (کهگیلویه و بویراحمد)، زرندیه (مرکزی) و مهریز (یزد) در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

هرچند رنگ‌بندی‌های کرونایی بر اساس شاخص‌های بستری سنجیده می‌شود و اتفاقاً همین نکته موجب تأخیر در اعلام نارنجی یا قرمز شدن وضعیت شهرهاست، اما وقتی نشانه‌های موج جدید در افزایش موارد ابتلای سرپایی مشاهده می‌شود، باید فکری به حال اعمال محدودیت‌ها کرد تا وضعیت به قرمزتر شدن نرسد.

اما در عین حال وزیر بهداشت از آماده‌باش بیمارستان‌ها برای ورود به موج ششم کرونا خبر داده و گفته است به‌ دلیل پوشش بالای واکسیناسیون به نظر می‌رسد موج بعدی نسبت به موج قبل سبک‌تر باشد. طبق دستور وزیر بهداشت همه پرسنل، پزشکان و پرستاران و کمیته‌های علمی در حال آمادگی برای مواجهه با موج ششم هستند و با تجربیات گذشته نگرانی از درمان بیماران وجود ندارد.

نگاهی به تازه‌ترین وضعیت استان‌ها نشان می‌دهد باید برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بین عادی‌انگاران قوانین سختگیرانه‌تری اعمال شود تا کشور به سمت پیک بعدی حرکت نکند.

استان اصفهان/231 بیمار جدید شناسایی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار کرونا در اصفهان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در  استان6784 نفر بودند که از این تعداد1267 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 243 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 278 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1202 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد232 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

عقدک تصریح کرد: آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی  24 ساعت اخیر در استان اصفهان  را 20 نفر بود و از این تعداد 13 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان بوشهر/فوتی‌های کووید افزایش یافت

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه بیماران ابتلا به کرونا در استان روند نزولی دارد اظهار داشت: روز گذشته 35 بیمار مشکوک به کرونا شناسایی شد که 20 نفر بستری شدند و از این تعداد 4 مورد کرونا مثبت بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به اینکه اکنون 19 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت درمان قرار دارند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های مراقبت ویژه کرونایی، 5 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری با اشاره به وضعیت فوتی‌ها خاطر نشان کرد: روز گذشته هیچ مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان بوشهر به ثبت نرسید و در مجموع تاکنون یک‌هزار و 997 نفر در استان بوشهر به سبب ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر روند بهبودیافتگان را مورد اشاره قرار داد و افزود: خوشبختانه روز گذشته 33 بیمار در بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 18 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

وی به روند ابتلا به کرونا در استان بوشهر پرداخت و اظهار داشت: با گذر از پیک پنجم و مهار بیمار کرونا شاهد کاهش مبتلایان و بستری‌های بخش کرونایی هستیم.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه 50 درصد از شهرستان‌های استان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد افزود: از 10 شهرستان این استان 5 شهرستان آبی و 5 شهرستان دیگر در وضعیت زرد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به دریافت واکسن کرونا بیش از 84 درصد گروه سنتی بالای 12 سال استان بوشهر افزود: با این روند پیش‌بینی می‌شود تا پایان آبان‌ماه بیش از 88 درصد جمعیت بالای 12 سال علیه بیماری کرونا واکسینه شوند.

استان کرمان/بستری 54 بیمار جدید قطعی در بیمارستان‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، بیش از 20 ماه از شیوع کرونا در کشورمان می‌گذرد و در این مدت 41 هزار و 444 بیمار قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان بستری شدند و این ویروس منحوس 4 هزار و 887 کرمانی را به کام کشاند و با این وجود مسئولان از عادی انگاری‌ها، کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش سرعت واکسیناسیون گلایه دارند و خطر شیوع موج ششم کرونا را در بزرگ‌ترین استان کشور هشدار می‌دهند.

 خطر شیوع موج ششم تا اندازه‌ای قریب الوقوع است که محمدصادق بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با ابراز تاسف از اینکه مردم و مسئولان به نوعی از عادی انگاری رسیده‌اند اظهار داشت: این مسئله باعث می‌شود گاهی جدیت مقابله با کرونا را فراموش کنیم.

وی با بیان اینکه دو شهرستان مهریز و اردکان در استان یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و ارتباطی مردم استان یزد با شهربابک باعث تغییر وضعیت شهربابک به رنگ قرمز شده است گفت: مراودات اجتماعی و موقعیت جغرافیایی شهرستان‌های انار، شهربابک و سیرجان با استان‌های دیگر که در وضعیت قرمز قرار دارند باعث تغییر رنگ این شهرستان‌ها شده است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 274 مورد است اظهار داشت: از این تعداد 155 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 26 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 20 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 16 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 57 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 55 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 41 هزار و 444 مورد رسیده است.

وی به فوت 5 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 887 مورد رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 892 هزار و 817 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 120 هزار و 472 مورد است.

استان ایلام/1 فوتی و 139 ابتلای جدید

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 63 هزار و 414 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 139 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 154 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 40 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 61 هزار و 649 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان دهلران گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون یک هزار و 124 نفر بوده است.

استان قزوین/آمار بیماران بدحال افزایش یافت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 10 درصدی نرخ ابتلای روزانه به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 209 بیمار کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در مقایسه با روز قبل 24 نفر کاهش پیدا کرده است.

پیمان نامدار با اشاره به کاهش 19.4 درصدی موارد بستری‌های روزانه کرونایی اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته 54 بیمار کرونایی جدید با علایم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز پیش 13 نفر کمتر شده است.

وی ادامه داد: با این حال آمار بیماران بدحال کرونایی در استان قزوین 21 درصد افزایش یافته و در حال حاضر 23 بیمار کرونایی بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان زیر دستگاه کمک‌تنفسی بستری هستند که این آمار از روز گذشته 4 نفر بیشتر شده است.

دبیر ستاد مقابله با بیماری کرونای استان قزوین در ادامه از ثبات و به حداقل رسیدن نرخ مرگ‌ومیر کرونایی در استان خبر داد و گفت: در 24 ساعت گذشته فقط یک بیمار بدحال به خاطر شدت علایم تنفسی و ضعف جسمانی جان خود را از دست داد که این آمار نسبت به روز قبل بدون تغییر مانده است.

نامدار همچنین به افزایش 10 درصدی موارد بهبودیافتگان روزانه هم اشاره کرد و افزود: در شبانه‌روز اخیر 56 بیمار کرونایی با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار از روز گذشته 5 نفر بیشتر شده است.

وی ادامه داد: در نهایت هم مجموع آمار بستری‌های فعلی کرونایی استان قزوین با 2 درصد کاهش به 312 نفر بستری رسید که این آمار هم در قیاس با روز قبل 6 نفر کاهش پیدا کرده است.

استان خراسان جنوبی/بستری روزانه 200 بیمار مبتلا به کرونا

محمد پهلوان دبیر کارگروه اطلاع رسانی کووید-19 دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: در حال حاضر روزانه 200 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری شده و تحت درمان قرار می‌گیرند افزود: از 25 مهرماه تاکنون تعداد بستری‌شدگان روزانه در بیمارستان‌های استان بین 131 تا 229 نفر در نوسان بوده است.

وی افزود: 178 بیمار بدحال کرونایی در بخشهای مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های خراسان رضوی مراحل درمانی را می‌گذرانند.سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: تعداد بیماران سرپایی و همچنین افزایش بستری‌شدگان کرونایی در مشهد و خراسان رضوی روند افزایشی دارد و اگر با همین منوال ادامه پیدا کند احتمالا رنگ بندی کرونایی مشهد تا ده روز آینده تغییر خواهد کرد.

پهلوان از همه شهروندانی که تا کنون دوز اول واکسن را دریافت نکرده اند خواست هر چه سریعتر از این فرصت استفاده کرده و پیش از شروع پیک با انجام واکسیناسیون ایمنی شان در برابر ویروس کرونا را افزایش دهند. همچنین افرادی که نوبت دوز دوم شان رسیده است بدون فوت وقت به این کار مهم اهتمام بورزند.

استان گیلان/آمار بیماران سرپایی رو به افزایش است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، استان گیلان از حدود 12 روز گذشته تاکنون آمار نوسانی شمار بستری‌شدگان کرونایی را تجربه می‌کند که البته غالبأ روند افزایشی دارد.

شمار بستری‌شدگان روزانه کرونایی در استان گیلان از اواخر شهریورماه روند نزولی خود را آغاز کرد تا جایی که در هفته‌های گذشته تعداد بستری‌شدگان طی 24 ساعت در بیمارستان‌های استان گیلان به 70 نفر رسید.

این در حالی است که اکنون شمار بستری‌شدگان روزانه کرونایی در روزهای گذشته به 110 نفر رسیده است همچنین براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی گیلان شمار بیماران سرپایی نیز روند رو به رشد دارد.

مدت زیادی نگذشت که با هجوم مسافران از اقصی نقاط کشور به گیلان، عادی‌انگاری و سهل‌انگاری نسبت به بیماری کرونا و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شیب نزولی آمار کرونا در استان جای خود را به نوسان‌های افزایشی داد.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اگر این روند آمار افزایشی بیماران کرونایی در استان تا 2 هفته دیگر تداوم داشته باشد استان گیلان وارد خیز ششم بیماری کرونا خواهد شد و محدودیت‌ها دوباره به استان بازمی‌گردد.

طبق آخرین اعلام رنگ‌بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر دو شهرستان رودبار و رودسر در استان گیلان در وضعیت نارنجی و مابقی شهرستان‌های گیلان در رنگ‌‌بندی زرد کرونایی است.

روند واکسیناسیون با شتاب خوبی در گیلان در حال انجام است و در این حوزه از میانگین کشوری نیز پیشی گرفته‌ایم و طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی تاکنون 85 درصد گروه‌های هدف در استان دز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

استان یزد/شناسایی 300 بیمار جدید

ابراهیم سلمانی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان یزد اظهار داشت: از هزار و 37 نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در شبانه‌روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 343 بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شده‌اند.

وی با اشاره به ضرورت رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی ادامه داد: از این تعداد، 44 نفر در بیمارستان‌های استان بستری و 299 نفر در منزل دوران نقاهت را دنبال می‌کنند.

سلمانی با اشاره به شناسایی موارد جدید بستری در بیمارستان‌های استان افزود:  2 بیمار در ابرکوه، 6 بیمار در اردکان، 1 بیمار در بافق،  3 بیمار در خاتم، 1 بیمار در مهریز،  3  بیمار در میبد،  27 بیمار در شهر یزد شناسایی شده‌اند.

وی  با بیان اینکه کوچکترین سهل انگاری در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند منجر به تشدید وضعیت شود گفت: متاسفانه 3 بیمار که اهل شهرستان یزد بودند، قربانی کووید-19 شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: در حال حاضر  392  بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد،  90  نفر در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

استان اردبیل/تعداد بیماران بدحال در آی.سی.یو افزایش یافت

شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: طی شبانه‌روز گذشته شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 188 نفر رسید که نسبت به دیروز کاهش 2 موردی داشته، اما متاسفانه تعداد بیماران بدحال بستری در بخش آی.سی.یو افزایش یافته و به 55 نفر رسید و 96 بیمار نیز تحت نظر هستند که نسبت به دیروز کاهش 16 نفری داشته است.

وی افزود: بنابر آمار اعلامی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، طی 24 ساعت گذشته 44 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند و خوشبختانه طی این مدت مورد فوتی ناشی از این بیماری وجود نداشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل از بهبودی نسبی 35 بیمار در استان خبر داد و گفت: طی همین مدت خوشبختانه 35 بیمار مبتلا به بیماری کرونا با بهبودی نسبی از بیمارستان‌های استان اردبیل مرخص شدند.

حبیب‌زاده بیان کرد: آمار واکسیناسیون دُز دوم از 500 هزار نفر عبور کرد که تاکنون یک میلیون و 344 هزار و 944 دُز واکسن در استان اردبیل تزریق شده که از این مقدار 832 هزار و 260 دُز مربوط به نوبت اول و 512 هزار و 684 دُز مربوط به نوبت دوم واکسیناسیون است.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل، خلخال، پارس‌آباد، مشگین‌شهر، سرعین و کوثر و نمین در وضعیت زرد (خطر متوسط) و شهرستان‌های بیله‌سوار، اصلاندوز، نیر و گرمی در وضعیت آبی(کم‌خطر) قرار دارند.

کاشان/ فوت 3 بیمار

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کاشان، کاشان همچنان در وضعیت نارنجی قرار دارد و این موضوع نشان از آن دارد که ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد و آنچه که امروز به عنوان یک دغدغه شناخته می‌شود عادی انگاری و آغاز پیک ششم کرونا است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 26 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 18 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و هفت بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء و یک بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 28 و حداکثر 85 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 38 و حداکثر 80 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 310 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 245 بیمار در شهرستان کاشان و 65 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 83 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 28 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه یک خانم 79 سال در شهرستان کاشان و یک خانم 85و یک آقا 89 سال در شهرستان آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 150 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 384 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار و 333 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان سمنان/ 41 بیمار جدید بستری شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، در روز گذشته 214 بیمار جدید و قطعی مبتلا به کرونا در این استان بر اساس نتایج قطعی آزمایشگاهی و تست پی.سی.آر. شناسایی شدند؛ این در حالی است که روز گذشته در مجموع 176 بیمار مبتلا به کرونا در استان سمنان شناسایی شده بود.

بنا بر این گزارش، از این تعداد بیمار شناسایی شده مبتلای قطعی به کرونا، 173 نفر را بیماران سرپایی مبتلا به کرونا تشکیل دادند که با دریافت داروهای موردنیاز خود به قرنطینه خانگی رفتند؛ در صورتی که روز گذشته 135 بیمار سرپایی مبتلا به کرونا شناسای یشده بودند.

همچنین 41 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان سمنان ظرف روز گذشته بستری شده‌اند که 20 بیمار مربوط به دو شهرستان شرقی استان سمنان و در جمعیت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بوده و 21 بیمار نیز مربوط به 6 شهرستان مرکزی و غربی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بوده است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان با اشاره به ترخیص 26 بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان‌های این استان با حال عمومی مساعد و پس از بهبودی کامل اضافه کرد: همچنان 267 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان سمنان بستری هستند.

حبیب‌الله خجسته پور با اشاره به تعداد مرگ‌‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا در استان سمنان ظرف روز گذشته گفت: متأسفانه روز گذشته یک بیمار قطعی مبتلا به کرونا در استان سمنان فوت شد.

بر اساس ستاد ملی مقابله با کرونا، با بازگشت شهرستان آرادان از وضعیت آبی کرونایی به وضعیت زرد از ابتدای هفته جاری، چهار شهرستان گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود در وضعیت نارنجی قرار داشته و سه شهرستان آرادان، سرخه و مهدی‌شهر نیز وضعیت زرد کرونایی دارند. وضعیت شهرستان میامی در شرقی‌ترین نقطه استان سمنان نیز از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا آبی اعلام شده است.

انتهای پیام

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین