۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۹
کد خبر: ۷۱۰۰۱۶
پ
رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست تخصصی مبنا عنوان کرد؛
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: با ژرفنگری و حمایت‌های همه‌جانبه رهبر انقلاب از فناوری هسته‌ای، سبب شد تا ما با یک نگاه خودباورانه به علوم پیشرفته ورود پیدا کنیم.

به گزارش خبرنگار گروه سیره امامین انقلاب خبرگزاری رسا، مهندس محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست تخصصی مبنا که با موضوع «تاثیر تدابیر راهبردی رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در پیشرفت فناوری هسته‌ای» به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: در عصر حاضر شاهد پیشرفت فوق العاده سریع علم و فناوری که پیوسته تاثیرات ژرفی را در همه حوزه‌ها به وجود می‌آورد، هستیم. حوزه علم و فناوری حوزه قدرت سازی است و سازمان‌های بین المللی در سال‌های اخیر در بخش‌های هوا و فضا، انرژی هسته ای، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی شرایطی را فراهم کردند که این عرصه، قلمروی پیشتازی آن‌ها باشند و از دست یافتن کشور‌ها و جمهوری اسلامی ایران به فناوری‌های نوین ممانعت کردند.
وی در این نشست که به همت دفتر نمایندگی حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) در مشهد برگزار شد، گفت: نکته مهم در این فرآیند قدرت پیش برنده اهداف ملی کشور‌ها و امنیت ملی آن‌ها است که در دیپلماسی متبلور می‌شود و پشتوانه دیپلماسی قدرت نظامی و اقتصادی است که به صورت مستقیم ریشه در علم و فناوری دارد و هر چقدر این پیشرفت در کشور‌ها باشد و بتوانند به صورت فرآیندی از آن استفاده کنند بیشتر توانسته‌اند نقش قدرت سازی خود را داشته باشند.
اسلامی گفت: ابرقدرت‌ها حتی قبل از پیروزی انقلاب که قرار بود برای کشور ما، تاسیسات ایجاد کنند به دلیل شرایط انقلاب، پروژه‌ها را متوقف کردند و تعهدات خود را انجام ندادند، اما مهم، چرخه سوخت هسته‌ای است؛ که مقام معظم رهبری با ژرف نگری از سال‌ها پیش با ورود به بحث علوم پیشرفته از علوم و فناوری هسته‌ای حمایت کردند و حمایت‌های همه‌جانبه ایشان سبب شد تا با یک نگاه خودباورانه اقدام کنیم و نکته دوم نگاه و باور جوانان است که بعد از اتمام تحصیلات توانستند وارد این عرصه شوند و این تکنولوژی‌ها را به صورت بومی عرضه کنند.

وی افزود: در واقع با باور جوانان و هدایت و حمایت‌های مستمر از این جریان توانستیم به ظرفیت پایداری برسیم و اکنون کاملا در چرخه سوخت هسته‌ای خودکفا هستیم و بعد از خروج ترامپ از معاهده برجام یک مرتبه کشور توانست با یک حرکت جهادی ده ماهه مسیر ده ساله را در ظرفیت غنی سازی طی کند که این موضوع موجب دستپاچگی ۵+۱ شد و سبب شد تا آن‌ها مجددا به مذاکرات برگردند تا ظرفیت هسته‌ای ما را متوقف کنند.
سلامی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در بخش‌های اثرگذار فناوری هسته‌ای و برق اتمی گفت: ما با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مسیر پیشرفت فناوری هسته‌ای حرکت کردیم و نکته مهم در برق اتمی این است که کشور‌های دیگر همکاری نکردند که باز با خودباوری باید همین حرکت را در دستیابی بیشتر به برق اتمی داشته باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تلاش دشمنان با انجام خرابکاری‌ها در حوزه فناوری هسته‌ای، آن را به خط مقدم جبهه تبدیل کرده است و دانشمندان ما با تاکید و انگشت اشاره مقام معظم رهبری که خودتان بسازید؛ پای کار ایستادند و در موضوع سوخت ۲۰ درصد که نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران بود، اقدام کردند و ما امروز نه تنها سوخت ۲۰ درصد بلکه سوخت ۶۰ درصد را دست تولید داریم.

وی با اشاره به تولیدات بخش سلامت و رادیو دارو‌ها از حرکت به سمت پلاسمادرمانی خبر داد و به نقش بسیار مهم آب سنگین اشاره کرد که متاسفانه دشمنان با اتهام بهره مندی از آن در تولید سلاح هسته‌ای ما را از آن منع می‌کنند و اگر راهبرد‌های مقام معظم رهبری نبود و ما وارد فناوری هسته‌ای نمی‌شدیم اکنون خیلی عقب بودیم. برنامه‌های پیشرفت و توسعه کشور باید بدون وقفه حرکت کند و توان دانشمندان و جوانان کشور باید برای اهداف عالی کشور صرف شود و باید رنج و مشقت را تحمل کنیم تا به قله برسیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین