۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۴
کد خبر: ۷۱۶۹۹۰

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها
‌هنوز موج هفتم به اتمام نرسیده است ولی به نظر می‌رسد از پیک یا قله این موج بیماری گذر کرده و دیگر شاهد روند کاهشی کرونا در کشور باشیم.‌

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از   گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، برای متخصصان علم اپیدمیولوژی، ویرووس شناسی و متخصصان عفونی ‌بازگشت موج هفتم کاملا قابل پیش‌بینی بود، اما متاسفانه پس از تجربه شیرین روزهای بدون فوتی کرونا در ماه‌های ‌گذشته، متأسفانه وارد فاز جدیدی از بیماری شده‌ایم که با زیرسویه BA5 همراه شده است.

زیرسویه‌ای که گفته می‌شود، سرعت انتقال بالایی نسبت به سویه‌های قبلی دارد. تا جایی که یک فرد مبتلا، می‌تواند 18 نفر را درگیر کند، اما شاید همین یک شاخص برای افزایش موارد ابتلاء در موج هفتم کافی باشد. زیرا، سیر صعودی مراجعات سرپایی بیماران به اورژانس بیمارستان‌ها در ‌هفته‌های گذشته باعث شد تا آمار روزانه ابتلاء افزایشی شود‌.

اما طبفه گفته عضو کمیته علمی مقابله با کرونا ‌هنوز موج هفتم به اتمام نرسیده است ولی به نظر می‌رسد از پیک یا قله این موج بیماری گذر کرده و دیگر شاهد روند کاهشی کرونا در کشور باشیم.‌احتمال اینکه یکی از سویه‌های قبلی مانند دلتا مجددا فراگیر شود، وجود دارد.آمار واکسیناسیون حتی نسبت به یک ماه قبل کاهش یافته است‌ و این یک خطر است‌. احتمال موج هشتم کرونا وجود دارد.

با این حال موج هفتم کرونا ‌در حال گذر است. درحالی‌که تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کاهش داشته و موارد بستری نیز سیر نزولی داشته، اما شهرهای پرخطر از 129  به 184 شهر رسیده و تعداد شهرهای با وضعیت آبی هم تعدادشان کم شده است. با وجود شرایط آرام چند بیمارستان در هفته اخیر، آمار مبتلایان همچنان صعودی است، به همین دلیل پیش‌بینی درباره آینده نزدیک بسیار دشوار شده است‌.با این حال پررنگ‌تر شدن سایه موج هفتم بر سر کشور، نیاز به محاسبه پیچیده‌ای ندارد. شواهد عینی و روشن از کاهش شدید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش دوباره تعداد شهرهای با وضعیت قرمز، نشانه‌هایی مشخص از کم‌شدن فاصله مردم با موج هفتم بیماری است. علاوه بر این، خبری درباره جهش جدید از ویروس کووید 19 منتشر شد که از سویه‌ای با قابلیت انتقال بیشتر خبر می‌داد.

طبق جدید گزارش وزارت بهداشت و بر‌اساس آخرین به روز‌رسانی‌ها، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از 130 به 78 و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 129  به 184  شهر رسید.‌همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 154 به 174 شهر افزایش و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از 35 به 12 شهر کاهش یافت.‌

 

استان کرمان/ بستری 111 بیمار جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از 22 مرداد، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از 11 مورد به سه مورد کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 6 شهر به 16 شهر افزایش یافته است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد  4 شهر باقی مانده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19، تا روز گذشته، اظهار داشت: 111 مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد 74 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 11 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 20 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 4 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 2 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 247 نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید 19 در 24 ساعت گذشته در استان 3 مورد و مجموع جانباختگان کرونا در استان به 5 هزار و 750 نفر رسیده است.

استان اصفهان/ 3 ‌فوتی و 380  ابتلای جدید

پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و 522 هزار و 891 مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 508 هزار و 875 نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی افزود: موارد نمونه گرفته شده در 24 ساعت گذشته (احتمالاً بیمار)876  نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی 380 مورد و3  فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 213 هزار و 514 نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها 531 نفر است و تعداد بیماران بستری 24 ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی  اصفهان 73 نفر است که از این تعداد 88  بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

عقدک ادامه داد: 11 هزار و 852 نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار و 845 نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

ارسال نظرات