۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
کد خبر: ۷۱۷۴۴۲
امام جمعه اهل سنت کرمانشاه:

دشمنان توحید و عبادت همواره با وجود مساجد مخالفت بوده اند

دشمنان توحید و عبادت همواره با وجود مساجد مخالفت بوده اند
کرمانشاه ـ ماموستا مرادی گفت: مساجد پاک ترین و امن ترین اماکن هستند که برای عبادت خدا بنا شده اند و همیشه دشمنان توحید و عبادت با مساجد مخالفت بوده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کرمانشاه، ماموستا ملاعبدالرحمن مرادی در خطبه های این هفته نماز جمعه مردم اهل سنت کرمانشاه که در مسجد امام شافعی این شهر برگزار شد، اظهار داشت: یکی از آداب ضروری و بسیار زیبای مسلمین، معاشرت با همدیگر و کسب اجازه از صاحب خانه جهت داخل شدن است که در قرآن سوره مبارکه نور آیات ۲۷ و ۲۸ به این موضوع اشاره دارد.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه گفت: خداوند مومنین را خطاب قرار داده و آنان را از وارد شدن به خانه دیگران بدون اذن و اجازه نهی می فرماید و اگر کسی در خانه نبود حق داخل شدن ندارد و اگر کسی بود اما اجازه داخل شدن نداد باید بدون هیچ ناراحتی و نگرانی برگردد.

وی افزود: این آدابی شرعی و اسلامی است که خداوند بندگان مومنش را بر آن تربیت فرموده است.

ماموستا مرادی تاکید کرد: در این آیات نهی شده از داخل شدن خانه دیگران مگر با کسب اجازه و بعد سلام نمودن.

این عالم اهل سنت تصریح کرد: بدون اینکه به داخل خانه نگاه کند که پیامبر اسلام فرمودند اجازه گرفتن جهت حفظ چشم از نگاه به خانه های مردم است (حفظ حریم خصوصی اشخاص!.) و پیامبر عظیم الشان ما اگر به در خانه کسی می رفتند مستقیم روبروی درب نمی ایستادند بلکه در سمت راست یا چپ در قرار می گرفتند و اذن  ورود می گرفتند و طرف باید اسم خود را اعلام کند و خود را معرفی نماید.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه گفت: 3 بار ما حق داریم اجازه بگیریم جهت داخل شدن واگر اجازه داده نشد یا کسی خانه نبود ما باید برگردیم و داخل نشویم  و حتی سرک کشیدن در خانه دیگران از طریق پشت بام و پنجره و منافذ خانه حرام بوده و هتک حرمت محسوب می شود که پیامبر از این نوع اعمال بشدت مسلمین را برحذر نموده است. خانه حریم خصوصی اشخاص است و باید امنیت آن حفظ شود وهمیشه اهل خانه آمادگی پذیرایی از زوار و مهمان را ندارند و بی موقع و ناوقت و بی اذن و اجازه رفتن به خانه دیگران ولو خانه اقوام و حتی والدین باشد ناجایز است و اگر صاحب خانه گفت آمادگی پذیرایی  ندارم  باید برگردد و اصرار نداشته باشد.

وی تاکید کرد: تنها در چند مورد اذن  دخول بر خانه دیگران نیاز نیست: ۱) آتش سوزی  ۲) غرق شدن کسی  و۳) دفاع از مظلوم.

ماموستا مرادی در ادامه سخنان خود گفت: تجسس و فضولی درمورد زندگی  و خانه و موقعیت دیگران حرام بوده، مخصوصا در میان اقوام نزدیک که حسادت و گاها کینه و اغراض و امراض درونی سبب آن می شود، پس امنیت و آزادی برای ساکنین خانه باید حفظ شود و  برخورد مؤمنین باید از روی محبت باشد نه از روی اکراه و اجبار و اگر به کسی اجازه داخل شدن داده شد باید به اهل خانه سلام کند در هر موقعیت ومنزلت اجتماعی که باشد.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به 30 مردادماه، روز جهانی مساجد، گفت: روز ۳۰مرداد به علت به آتش کشیده شدن قبله اول مسلمین؛ مسجد الاقصی روز جهانی مساجد نامگذاری شده ، مساجد پاک ترین و امن ترین اماکن سرزمین هستند که برای عبادت الله رب العالمین بنا هستند و همیشه دشمنان توحید و عبادت با وجود مساجد مخالفت نموده اند.

ماموستا مرادی تاکید کرد: نقش  و جایگاه مساجد ما باید در جامعه حفظ شود و اهل مساجد باید رسالت خویش را به درستی انجام دهند.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: یکم شهریور روز پزشک است که این روز را به قشر  عزیز زحمت کش پزشکان تبریک عرض می کنیم ،وجود پزشک یعنی تجدید حیات مردم یعنی تداوم سلامت و صحت که به برکت علم الهی و بسیار ارزشمند آنان جامعه ما از درد و بیماری رهایی می یابد و پزشک وسیله شفای بندگان الهی هستند که شافی مطلق الله تعالی است وپزشک وطبیب وسیله شفا./1400/

ارسال نظرات