۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۶
کد خبر: ۷۱۷۵۹۵

نادیده گرفتن مخالفت شدید پکن به منظور تحریک چین توسط آمریکا

نادیده گرفتن مخالفت شدید پکن به منظور تحریک چین توسط آمریکا
اریک هولکامب فرماندار ایالت ایندیانا روز یکشنبه با نادیده گرفتن مخالفت شدید پکن و به منظور تحریک چین، به عنوان تازه ترین مقام آمریکایی وارد تایوان شد.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ چین که تایوان را بخشی از سرزمین خود می داند، از زمان دیدار ۲ روزه نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایپه در ماه جاری (اوت)، رزمایش و تمرین‌های نظامی گسترده ای نزدیک این جزیره برگزار کرده است.

هولکامب در شبکه های اجتماعی نوشت که قصد دارد پس از تایوان به کره جنوبی برود و دفتر ریاست جمهوری تایوان نیز اعلام کرد که او با تسای اینگ ون رئیس جمهوری این کشور در بامداد دوشنبه دیدار خواهد کرد.

هولکامب با اشاره به این نکته که نخستین فرماندار یک ایالت آمریکاست که از هنگام آغاز همه گیری کرونا در بیش از ۲ سال پیش، به تایوان سفر می کند، دیدار خود را از تایوان و کره جنوبی، سفر تحول اقتصادی نامید.

پکن که تایوان را مهم ترین و حساس ترین مسئله در روابط خود با واشنگتن و مسئله داخلی خود می داند، تاکنون به این دیدار واکنشی نشان نداده است.

ابعاد رزمایش های چین در اطراف جزیره تایوان که بلافاصله پس از سفر پلوسی به صورت گسترده آغاز و پیگیری شد، اکنون کوچک تر شده است.

روزنامه واشنگتن پست عصر شنبه به وقت محلی به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید که می خواست ناشناس بماند، نوشت: شی جین پینگ رئیس جمهوری چین قبل از دیدار جنجالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان، از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود که مانع این سفر شود و راهی برای منصرف کردن پلوسی از این سفر بیابد.

رئیس جمهوری چین این درخواست را در گفتگوی تلفنی با بایدن چند روز قبل از آغاز سفر پلوسی به شرق آسیا در  ۲۸ ژوئیه (۱۱ امرداد ماه) مطرح کرده بود.

واشنگتن پست نوشت که بایدن این درخواست را رد و ادعا کرد که کنگره مستقل از دولت است و پلوسی مانند سایر اعضای کنگره خود در باره سفرهای خارجی تصمیم می گیرد و به شی در خصوص اقدامات تحریک‌آمیز در واکنش به سفر پلوسی به تایوان هشدار داده بود.

واشنگتن پست به نقل از چندین مقام دولت بایدن که نام آنها را بیان نکرد، نوشت که با این وجود مقامات ارشد کاخ سفید نگرانی عمیقی درباره این سفر داشتند.

تنش‌ها میان چین و آمریکا پس از سفر جنجالی پلوسی به تایوان افزایش یافته است. پکن که با سیاست «چین واحد»، تایوان را بخشی از چین می‌داند، بلافاصله پس از این دیدار، سفیر آمریکا را احضار و اعتراض به اقدامات مداخله جویانه واشنگتن را در امور داخلی خود اعلام کرد.  

 آخرین رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که پیش از پلوسی از تایوان دیدار کرد، نیوت گینگریچ بود که در سال ۱۹۹۷ به این جزیره رفت.  

ارسال نظرات