۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
کد خبر: ۷۲۰۸۹۶
پ
حجت‌الاسلام شیری:
مدیرکل مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف گفت: اجرای نیت واقفان، احیای موقوفات و بهره‌برداری صحیح از وقف در اولویت قرار دارد.

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام شوزب شیری پیش از ظهر امروز در همایش یاوران وقف که در مجتمع فرهنگی امامزاده سید علی(ع) برگزار شد اظهار کرد: اوقاف استان قم در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی، درخشیده است.

وی افزود: اجرای نیت واقفان، احیای موقوفات و بهره‌برداری صحیح از وقف در اولویت کاری اوقاف قم قرار گرفته است.

مدیرکل مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف با بیان اینکه سابقه موقوفات قم مربوط به سده اول هجری هستند گفت: خاندان اشعری اولین مسجد را در سال ۱۰۰ هجری در قم ساختند.
وی ادامه داد: شخصیت‌های بزرگ اسلامی همگی موقوفاتی از خود به یادگار گذاشته‌اند چه اینکه پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اموال و املاک بسیاری را وقف کرده‌اند و الگویی بزرگان اسلامی و همه مسلمانان بوده‌اند.

حجت الاسلام شیری تصریح کرد: امیرالمونین علی(ع) در توصیف مومنان می‌فرمایند که بهترین آنها کسانی هستند که نفعی به دیگران برسانند و واقفان، از جمله این افراد هستند.

مدیرکل مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف با اشاره به موقوفات بزرگ در ایران همچون مسجد گوهرشاد و ۵۰ هزار رقبه آن گفت: نگاهی به نیت وقف‌نامه‌ها در ایران، انسان را با دنیایی از معارف و مسئولیت‌های اجتماعی آشنا می‌کند.

وی افزود: ۸۰ درصد موقوفات در ایران با نیت احیای فرهنگ و مکتب ائمه اطهار(ع) وقف شده‌اند که گوبای اهمیت مسئله است.

حجت الاسلام شیری در بخش دیگری از سخنان خود به تاریخ ورود فرزندان و نوادگان امامان معصوم به قم پرداخت و گفت: شخصیت‌های بزرگ شیعی در قم حضور داشتند که زمینه‌ساز این مهاجرت گسترده شدند و برخی از آنها وکیل و متولی موقوفات آن بزرگواران در قم بودند.

مدیرکل مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف افزود: علی بن ابراهیم قمی، علی بن بابویه قمی و زکریا بن آدم، از جمله بزرگانی بودند که قم را به مرکز تشیع و مکان امنی برای فرزندان ائمه اطهار(ع) تبدیل کردند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین