۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
کد خبر: ۷۲۵۳۳۷
پ
آنکارا و واشنگتن پیش از شروع حملات نظامی ترکیه به سوریه به دنبال یارکشی در مناطق مختلف این کشور و غارت هرچه بیشتر منابع سوریه هستند.

منابع محلی به الجزیره خبر دادند ارتش ترکیه حملات توپخانه‌ای و پهپادی خود علیه مواضع نیرو‌های دموکراتیک (شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا موسوم به قسد) در شمال شرق سوریه را ازسرگرفت.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز مجددا بر ادعای پایبندی خود به مبارزه با تروریسم و جلوگیری از رسیدن آن‌ها به ترکیه تاکید کرد. یک منبع رسمی در این کشور به الجزیره تاکید کرد آنکارا به واشنگتن و مسکو آخرین مهلت را برای خارج کردن نیرو‌های دموکراتیک از منبج و تل رفعت و عین العرب به منظور جلوگیری از عملیات نظامی زمینی، داده است.

براساس گزارش الجزیره، در شمال سوریه، منافع و اهداف بین ترکیه، آمریکا و روسیه تقسیم شده است. ترکیه خروج نیرو‌های دموکراتیک از منبج و تل رفعت و عین العرب (کوبانی) از شمال سوریه و پایان سیطره این نیرو‌ها بر تاسیسات نفتی پیش از بررسی پیشنهادات آمریکا به آنکارا، مشروط کرده است.

پیشنهاد واشنگتن به بازسازی ساختار نیرو‌های دموکراتیک برای ایفای نقش بیشتر گروه‌های عربی در اداره منبج و تل رفعت و عین العرب (کوبانی) مرتبط است. از سوی دیگر، روسیه پیشنهاد خود را ارائه و شروطی تعیین کرد. مسکو پیشنهاد کرده است ورود نیرو‌های ترکیه به منطقه الشهباء در حومه حلب و عین العرب تسهیل شود. اما درباره شروط روسیه، یک منبع ترکیه‌ای گفت به دریافت امتیازاتی در اوکراین مرتبط است.

اگر این شروط محقق نشود و مهلت زمانی مشخص شده از سوی ترکیه سپری شود چه رخ خواهد داد؟ منبع رسمی ترکیه‌ای به الجزیره اطلاع داد راه حل جایگزین، اجرای عملیات زمینی آنکارا خواهد بود.

رجب طیب اردوغان در تایید این مسئله  مدعی شد کشورش به آنچه تروریسم در شمال سوریه توصیف کرد، پایان خواهد داد و توانایی تحقق پیروزی‌هایی را که هیچ کسی آن را پیش بینی نمی‌کند دارد.

اردوغان ادعا کرد: «در خصوص مبارزه با تروریسم، ترکیه برای از بین بردن آن هرکجا که باشند اقدام خواهد کرد. اگر در سوریه باشند ما آن‌ها را به داخل سوریه سوق نمی‌دهیم بلکه در شمال سوریه کار را یکسره خواهیم کرد. برخی به ما می‌گویند نمی‌توانید این کار را در کوبانی انجام دهید. دیگر چیزی به اسم کوبانی وجود ندارد. کوبانی پایان یافته است. چه کسی می‌گوید ما نمی‌توانیم هیچ کاری آنجا انجام دهیم.»

به نظر می‌رسد عامل زمان برابر تلاش دیپلماتیک روسیه و آمریکا محدود است. شواهد نشان می‌دهد ترکیه عملا برای عملیات نظامی زمینی آماده می‌شود و همزمان به گلوله باران و بمباران توپخانه‌ای و پهپادی ادامه می‌دهد و ارتش ترکیه تجمعات و مراکز نیرو‌های سوریه دموکراتیک را در روستا‌هایی در اطراف تل ابیض در استان رقه و عین العرب در استان حلب در مرز با ترکیه و همچنین در استان حسکه هدف قرار داد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین