۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴
کد خبر: ۷۳۰۱۲۰
پ
پشت پرده کوچ سعودی اینترنشنال از لندن؛
انتقال دفتر اینترنشنال از لندن به واشنگتن به‌خاطر نگرانی از ترور کارمندان آن نیست بلکه به‌دلیل ترس از جذب آن‌ها توسط سیستم امنیتی ایران است.

یکی از خبرنگاران شبکه سعودی اینترنشنال گفته است: پس از این‌که وزیر اطلاعات ایران آن شبکه را «سازمان تروریستی» خواند ترس شدیدی بین کارکنان ما ایجاد شد که در ابتدا در حد حرف‌های درگوشی افراد بود، اما پس از مدت کوتاهی حالت فراگیر و آشکار پیدا کرد تا حدی که صراحتاً و به‌صورت جمعی با مدیران شبکه مطرح و از آن‌ها تقاضای چاره می‌شد.

این خبرنگار ادامه می‌دهد: پیش از آن میان کارکنان ایران اینترنشنال انتقاداتی نسبت به حرکت رادیکال و غیرحرفه‌ای شبکه در مقطع ناآرامی‌های اخیر ایران بروز کرد، بعداً همین تندروی‌ها را عامل تروریست نامیدن شبکه معرفی می‌کردند، از سوی دیگر یک همزمانی ایجاد شد بین آن موضع‌گیری وزیر اطلاعات با ترسی که ایجاد کرد و با اعلام عفو‌های گسترده برای دستگیرشدگان ناآرامی‌ها در ایران.

این فرد در ادامه اظهار داشته است؛ دقیقاً پس از اعلام عفوها، مأمورین وزارت اطلاعات ایران شروع به تماس با کارکنان شبکه‌های فارسی‌زبان لندن یا خانواده‌های آن‌ها و با برخی از افراد اپوزیسیون مستقر در کشور‌های دیگر کردند و می‌گفتند در صورت همکاری با وزارت اطلاعات از مجازات در امان خواهند بود و راه برگشتشان به کشور نیز باز خواهد بود.

کارمند سعودی اینترنشنال می‌گوید: بالاخره معلوم نیست که چند نفر از کارکنان شبکه با مأمورین امنیتی ایران وارد همکاری شدند، اما برخی دیگر از آنها، این تماس‌ها را با مدیران ارشد شبکه در میان گذاشته و آن‌ها داستان را به سیستم امنیتی بریتانیا منعکس کرده بودند، پس از این ماجرا‌ها بود که طرح انتقال شبکه به واشنگتن به میان آمد و الّا قبلا نه‌تن‌ها انتقال مطرح نبود بلکه در سال گذشته میلادی ساختمان جدیدی برای ایران اینترنشنال در غرب لندن به‌ارزش ۲۲ میلیون پوند خریداری شده و قرار بود همین روز‌ها به آن ساختمان منتقل شویم.

او همچنین ادامه داد: میان مدیران ارشد ایران اینترنشنال و مقامات امنیتی لندن هیچ کس نگران ترور کارمندان عادی شبکه نبود بلکه دقیقاً نگران ارتباط این افراد با وزارت اطلاعات ایران شده بودند اگر هم نگرانی امنیتی وجود داشت صرفاً برای مدیران شبکه بود که از گذشته برای افرادی همچون محمود عنایت و علی‌اصغر رمضان‌پور (مدیران ارشد شبکه) و سیما ثابت (مجری ارشد شبکه) خانه‌های امنی توسط پلیس تهیه شده و در آن‌ها اقامت پیدا کرده بودند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین