۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۵
کد خبر: ۷۳۱۶۷۳
پ
مهمترین شایعات مرداد ۱۴۰۱؛
شایعات و بهانه علیه محرم؛ دروغ تدفین ۲۰۰ نفر در سیل امامزاده داود، ادامه دروغ‌ها به گشت ارشاد، بازشدن پای «جانی دپ» به شایعات ایران از مهمترین شایعات مرداد ۱۴۰۱ بود.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، مهمترین شایعات، تحریفات و ترفندهای شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و کاربران معاند و ضدانقلاب در سال گذشته را بازخوانی می‌کند. در ادامه مهمترین شایعات منتشر شده در مرداد ۱۴۰۱ را مرور می‌کنیم:

شایعات علیه محرم

مهمترین شایعات مرداد ماه سال گذشته به ایام محرم و اربعین بود. رسانه ها و شبکه های ماهواره ای فارسی زبان دست به هر ترفند و بهانه جویی زدند تا از شکوه این مراسم بکاهند.از بهانه های کرونایی تا حمله به نذری ها از گرانی ها و کیفیت گوشت تا مسمومیت ها در نذری.

سیل شایعات در سیل مردادماه 

همزمان با وقوع سیل در برخی شهرهای کشورمان در مرداد سال ۱۴۰۱ ، سیل اخبار و شایعات هم در فضای مجازی به پا شد. از دروغ تدفین ۲۰۰ نفر در سیل امامزاده داود تا  دروغ برخورد استاندار تهران با یک شهروند سیل‎زده.

 

در این میان حتی فیلم های خارج را به ایران منتسب کردند و حتی منوتو هم دست به کار شد و فیلم چندین سال قبل را جای سیل مردادماه جا زد.

در نمونه دیگر منوتو باردیگر از سیاست‌های دوگانه خود علیه ایران رونمایی کرد. این رسانه انگلیسی درحالی که به بهانه سیل انواع هجمه ها را به ایران وارد کرده بود در مقابل برای همین سیل ویرانگر به گونه ای تیتر زد که سیل در عربستان تصاویر زیبا خلق می کند.

  ادامه شایعات علیه گشت ارشاد

شایعاتی با محوریت گشت ارشاد از تیرماه۱۴۰۱ آغاز شد در مردادماه نیز به این شایعات دامن زده شد، یکی از این شایعات با ادعای پرت کردن یک خانم از ماشین گشت ارشاد بود، درحالی که اصلاً چنین موضوعی وجود نداشت و ماشین ون گشت ارشاد نبود و جرم آن خانم  بی حجابی نبود و اصلا پرتاب شدنی هم در کار نبود.

 

شایعه دیگر هم فیلم اغتشاشات سال ۹۶ بود که از آن با عنوان برخورد ماموران گشت ارشاد در بوشهر منتشر شده بود.

شایعه تعطیلی دو هفته‌ای پارک‌ها

پس از اظهارنظر مختاری مدیرعامل سازمان پارک ها و بوستان ها مبنی بر تعطیلی تعدادی از پارک های در بستر رودخانه و ارتفاعات به مدت دو روز، شایعه ای مبنی بر تعطیلی دو هفته ای پارک ها به دلیل کرونا منتشر شد.

در همین رابطه مختاری مدیرعامل سازمان پارک ها و بوستان ها و مطهرمحمدخانی سخنگوی شهرداری تهران با تایید تعطیلی دو روزه پارک ها به دلیل شرایط جوی، شایعه تعطیلی دو هفته ای را تکذیب کرد.

 شایعه فوت غلامحسین پیروانی

یکی از شایعات عجیب این ماه شایعه فوت  غلامحسین پیروانی، پیشکسوت دوست داشتنی فوتبال کشورمان بود که وی با انتشار ویدئویی این شایعه را تکذیب کرد.

 بازشدن پای «جانی دپ» به شایعات ایران

در مردادماه سال گذشته بود که پای جانی دپ هم به شایعات باز شد و صفحه منتسب به مخبر معاون اول رئیس جمهور توییتی به نقل از وی زد درحالی که  این صفحه توییتری متعلق به مخبر نیست و وی اصلاً هیچ صفحه ای در فضای مجازی (توییتر و اینستاگرام) ندارد.

 

ماجرای نشستن یک زن روی سقف ماشین پلیس، دروغ خودکشی یک زندانی زن در زندان ارومیه، شایعه مجازات مسافر خارجی در مشهد مکزیکی، شایعه عدم تایید صلاحیت زاکانی توسط اصلاح طلبان از دیگر شایعات مهم مرداد سال ۱۴۰۱ است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین