۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰
کد خبر: ۷۳۵۰۹۸
پ
همزمان با سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران؛
در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب تهران، با حضور در غرفه مؤسسه بوستان کتاب نسبت به چند کتاب عنایت ویژه تری داشتند.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی نمایشگاه تهران، از غرفه مؤسسه بوستان کتاب نیز بازدید به عمل آوردند.

در جریان این بازدید، نسبت به برخی از کتب این انتشارات عنایت ویژه تری داشتند و آنها را تورق کردند که در این گزارش به معرفی آثاری که توجه مقام معظم رهبری را جلب کردند، می پردازیم:

کدام یک از آثار مؤسسه بوستان کتاب توجه رهبر معظم انقلاب را جلب کرد؟

کتاب «البحوث الاصولیه»

اثر گرانسنگ «البحوث الاصولیه» تقریرات درس محقق گرانقدر مرحوم آخوند خراسانی است که عالم جلیل القدر و فقیه بارع آیت الله سیدمحمدحسن حائری قزوینی معروف به «آقا میرقزوینی» نگاشته است.

نویسنده و مقرر حدود 10 سال در درس محقق خراسانی شرکت نموده و مباحث آخوند را تقریر کرده است. این عالم بزرگوار علاوه بر تلمذ درس آخوند خراسانی در درس های آیت الله سیدمحمدکاظم یزدی، صاحب «عروه الوثقی» و درس مرحوم شیخ الشریعه اصفهانی نیز شرکت کرده است.

برخی آثار مرحوم قزوینی عبارتند از: 1- اکمال الدین فی شرح تکمله تبصره المتعلمین 2- الامامه الکبری و الخلافه العظمی 3- البراهین الجلیه فی دفع تشکیکات الوهابیه 4- البحوث الاصولیه (اثرحاضر) و ده ها اثر دیگر.

کتاب «البحوث الاصولیه» در چهار جلد تنظیم شده است. محققان اثر، سیدحسین آل طه و علی فاضلی در جلد اول در حدود 100 صفحه مقدمه ای بر تحقیق کتاب نگاشته اند که در آن درباره مقرر (آقامیرقزوینی) و روش تدریس آخوند خراسانی و روش آخوند در تدوین کفایه الاصول و درباره اثر حاضر بحث کرده اند و سپس به مباحث اصولی مرحوم آخوند خراسانی که مرحوم قزوینی تقریر نموده است، پرداخته اند.

از جمله ویژگی های اثر این است که در پایان جلد چهارم نمایه های آیات، روایات، امثال و ابیات و اعلام این مجموعه نفیس تهیه شده است و مصادر تحقیق اثر نیز در پایان جلد چهارم آمده است.

کدام یک از آثار مؤسسه بوستان کتاب توجه رهبر معظم انقلاب را جلب کرد؟

موسوعه 24 جلدی شیخ بهایی

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

با توجه به کثرت و گستردگی نسخه‌های خطی آثار شیخ بهایی، مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در طول چند سال با استفاده از فهارس نسخ‌خطی کتابخانه‌ها و نیز مراجعه به تمام منابع شرح حال‌نگاری‌ها، به مدد الهی و با تلاش محققان این مرکز توانست در حد اقتضای امکانات خود کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی قابل قبولی را از آثار شیخ بهایی ارائه دهد، و با انجام مراحل یاد شده، و با وجود دشواری‌ها و فراز و نشیب های فراوان، بفضل و عنایت خداوند متعال، موسوعة عظیم الشیخ بهاءالدین العاملی را به نحو احسن جمع آوری، تحقیق، و تصحیح کرده و به عبارت زیر در 24 جلد با موضوعات: تفسیری، حدیثی، فقهی، اصولی، فلسفی، کلامی، رجالی، ادبی، هیوی، ریاضی، اخلاقی و کشکول به چاپ برساند:

«المدخل(الشیخ بهاء الدین العاملي حیاته وآثاره)»، «تفسیر القرآن جلد 1 و 2»، «مفتاح الفلاح - الحدیقة الهلالیة»، «الأربعون حدیثاً»، «زبدة الأُصول، وحوشیها، و تعليقات على شرح مختصر العضدي»،«الحبل المتين / 1 و 2»، «الاثنا عشريّات الخمس»، «مشرق الشمسين»، «جامع عبّاسي»، «الرسائل الفقهيّة»، «الرسائل الكلاميّة، الحديثيّة والرجاليّة»، «الرسائل الأدبيّة، الهيويّة والرياضيّة»، «الكشكول/ 1-5»، «ديوان العربي»، «ديوان فارسي»، «الفوائد»، «الألغاز والإجازات»، «الفهارس».

لازم به ذکر است از آثار یاد شده، 19 کتاب و رساله از شیخ بهایی به عبارت زیر برای اولین بار در این موسوعه به چاپ رسیده است: «مسائل ابن شدقم»، «أجوبه مسائل لاهيجي - تخليل الإنسان»، «أجوبه مسائل شاه فضل الله»، «استحباب السورة في الصلاة»، «التحفه - رساله آب كر(فارسي)»، «حاشية الاثني عشريه لصاحب المعالم»، «الحاشية علي خلاصة الأقوال»، «حلّ عبارة القواعد»، «شرح الفرائض النصيريّه»، «شرح حاشية الخطايي»، «تفسير عين الحياة»، «التخييربين الاتمام والقصر في الأماكن الأربعة»، «منع الزوجة نفسها قبل الدخول»، «حلّ كلام البيضاوي في سورة الملك»، «الحواشي علي شرح المختصر العضدي»، «الحاشة علي القواعد والفوائد»، «حلّ لطيف بعباره معضلة في فواعد الأحكام»، «سؤال الحمد خان الجيلاني»، «تجلي حضرت حق».

­­­­­­­­­­کدام یک از آثار مؤسسه بوستان کتاب توجه رهبر معظم انقلاب را جلب کرد؟

مجموعه آثار مرحوم علامه سید محمدحسین طباطبایی(ره)

* کتاب «قرآن در اسلام»

کتاب «قرآن در اسلام» اثر علامه سید محمدحسین طباطبائی(ره) به کوشش حجت الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی در 176 صفحه تاکنون 10 نوبت به چاپ رسیده است.

علامه طلباطبایی با سال ها تدبر در قرآن کریم، جایگاه قرآن را در اسلام در قالب فصولی نگاشته است که عناوین فصول اثر حاضر عبارتند از: ارزش قرآن مجید در میان مسلمانان، چگونگی تعلیم قرآن، وحی قرآن مجید، رابطه قرآن مجید با علوم، ترتیب نزول قرآن و انتشار آن در میان مردم.

کدام یک از آثار مؤسسه بوستان کتاب توجه رهبر معظم انقلاب را جلب کرد؟

* کتاب «شیعه در اسلام»

کتاب «شیعه در اسلام» اثر علامه سید محمدحسین طباطبائی(ره) به کوشش حجت الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی در 212 صفحه تاکنون 18 نوبت به چاپ رسیده است.

اثر حاضر که به خامه برجسته ترین عالم شیعی معاصر، نگاشته شده، دورنمای کلی این مذهب را معرفی می کند.

این اثر در سه بخش با عناوین «کیفیت پیدایش و نشو و نمای شیعه»، «تفکر مذهبی شیعه» و «اعتقادات اسلام از نظر شیعه دوازده امامی» تألیف شده است.

* کتاب «اصول فلسفه رئالیسم»

کتاب «اصول فلسفه رئالیسم» اثر علامه سید محمدحسین طباطبایی و ترجمه و تعلیقات آیت الله صادق لاریجانی و به کوشش سید هادی خسروشاهی در ۳۲۰ صفحه پنج مرتبه منتشر شده است.

این کتاب، اثری سترگ و گران‌سنگ در فلسفه اسلامی، که حاصل بحث های فلسفی فیلسوف گرانقدر علامه سید محمدحسین طباطبائی(ره) بوده، مجموع آن به ۱۴ مقاله بالغ گردیده است و عناوین برخی از مباحث مطرح شده در این اثر عبارتند از: «چیستی فلسفه»، «رئالیسم و ایده آلیسم»، «علم و ادراک»، «ارزش معلومات»، «پیدایش کثرت در ادراک»، «ادراکات اعتباری».

کدام یک از آثار مؤسسه بوستان کتاب توجه رهبر معظم انقلاب را جلب کرد؟

* کتاب «نهایت فلسفه»

این کتاب، اثر علامه سید محمدحسین طباطبایی و ترجمه و تعلیقات آیت الله صادق لاریجانی و به کوشش سید هادی خسروشاهی در 536 صفحه به چاپ رسیده است.

این اثر ترجمه سلیس و روانی از کتاب بر ارج «نهایه الحکمه» است که در آن، مسائل عمیق و دشوار فلسفی را به مدد برهان و ابتکار فلسفی و ذهن و ذوق مثال زدنی، تعلیم می دهد.

کتاب حاضر در واقع خواننده را با خود تا قله های فلسفه و نهایت حکمت، می برد و از سیرِ در مسائل فلسفی مشعوف می سازد.

کدام یک از آثار مؤسسه بوستان کتاب توجه رهبر معظم انقلاب را جلب کرد؟

* کتاب «انسان از آغاز تا انجام»

این کتاب، اثر علامه سید محمدحسین طباطبایی و ترجمه مهدی تدین و به کوشش سید هادی خسروشاهی در 536 صفحه تاکنون 10 نوبت منتشر شده است.

مراحل زندگی انسان از موضوعات بسیار ژرف و پرمعنایی است که متفکر بزرگ اسلامی علامه طلاطبایی در کتاب «الانسان» آنها را کاویده و وجود آدمی را در سه مرحله (قبل از دنیا، در دنیا و بعد از دنیا) بررسی کرده است.

از دیگر عناوین مجموعه آثار علامه طباطبایی(ره) می توان به تعالیم اسلام، سنن النبی(ص، رسائل توحیدی، روابط اجتماعی در اسلام، مجموعه رسائل(سه جلد) (اثبات واجب الوجود، توحید، خلق جدید پایان ناپذیر، وحی، علی و فلسفه الهی، اعجاز و معجزه)، بررسی های اسلامی(دو جلد)، گلچینی از معارف تشیع، اشاره کرد.

علاقه مندان جهت خرید اینترنتی آثار فوق الذکر می توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین