۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۶
کد خبر: ۷۴۲۱۳۹

مجموعه ۵ جلدی «اجتهاد و تقلید» چاپ و عرضه شد + لینک

مجموعه ۵ جلدی «اجتهاد و تقلید» چاپ و عرضه شد + لینک
مجموعه ۵ جلدی «اجتهاد و تقلید» حاصل پنج سال تقریر دروس خارج فقه آیت‌الله اعرافی است که توسط انتشارات اشراق و عرفان چاپ و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، مجموعه کتاب ۵ جلدی «اجتهاد و تقلید» حاصل پنج سال تقریر دروس خارج فقه آیت‌الله اعرافی است که توسط انتشارات اشراق و عرفان چاپ و روانه بازار نشر شد؛ آیت‌الله اعرافی این دروس را طی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۳ بیان کرده و عده‌ای از شاگردان تقریر مباحث ایشان را به عهده گرفتند.

وی در القای مباحث این کتاب، متن اجتهاد و تقلید کتاب العروة الوثقی را محور درس قرار داده و پس از بیان مقدمات اجتهاد، بیشتر مسائل آن را به ترتیب همان کتاب القا کرده است. ایشان افزون بر اینکه گاهی این ترتیب را رعایت نکرده، بعضی مسائل جزئی و تکراری را در انتهای باب القا نکرده و مسائل جدیدی را به آن افزوده است.

مجموعه 5 جلدی «اجتهاد و تقلید» چاپ و عرضه شد

در نگارش کتاب نظم جدیدی به مطالب داده شده و کتاب با ترتیب دیگری نوشته شده است که در آن از تنظیمات فقهای دیگری مانند شهید صدر (رحمة الله علیه) در الفتاوی الواضحة استفاده شده و با تغییراتی، ترتیب و دسته‌بندی شده است. بر این اساس، مطالب این کتاب در سه قسمت تنظیم شده است: مقدمات اجتهاد، راه‌های تحصیل حکم شرعی و شرایط مرجع تقلید.

کتاب اجتهاد و تقلید در پنج جلد تنظیم شده است که فهرست اجمالی مطالب آن‌ها به شرح ذیل است؛ جلد اول، شامل مقدمات اجتهاد و بیانگر حدود سی مقدمه از مقدمات اجتهاد است،جلد دوم، عهده‌دار بیان راه‌های تحصیل احکام شرعی است که پس از بیان مسأله کلی وجوب تخییری یکی از راه‌های اجتهاد، احتیاط و تقلید به‌ ترتیب در آن بررسی شده است.

جلدهای سوم تا پنجم دربرگیرنده بیان شرایط مرجع تقلید است؛ جلد سوم، درباره یازده شرط از شرایط مرجعیت است. جلد چهارم، شامل شرط اعلمیت و جلد پنجم شامل سه بخش است: شرط فردی یا شورایی‌بودن مرجعیت که بحثی نو بوده و در آن روابودن مرجعیت شورایی بررسی شده است، فروع شرایط مرجع تقلید و عدول در تقلید از مجتهدی به مجتهد دیگر.

به این ترتیب، کتاب حاضر نسبت به دیگر کتاب‌های مربوط به اجتهاد و تقلید سه امتیاز تنظیم منطقی مطالب، بیان مقدمات اجتهاد در ابتدای کتاب، طرح و بررسی مسأله شرط فردیت (مرجعیت شورایی) دارد که از مسائل مستحدثه است.

باوجود اختلاف ترتیب مسائل این کتاب با کتاب اجتهاد و تقلید عروه، ذیل هر مسأله به محل بحث آن در کتاب العروة الوثقی، منهاج الصالحین آیت‌الله حکیم (رحمة الله علیه)، تحریر الوسیلة امام خمینی (رضوان الله علیه) و الفتاوی الواضحة شهید صدر (رحمة الله علیه) نیز ارجاع داده شده است تا محققین بتوانند به‌راحتی به این منابع مراجعه کنند.

علاقمندان جهت تهیه پی‌دی‌اف جلد اول این مجموعه می توانید به نشانی انتشارات اشراق و عرفان به نشانی اینجا مراجعه کنید.

ارسال نظرات