۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
کد خبر: ۷۵۳۴۲۶
رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان:

تعداد ۳۹۵ بدهکار مالی زن و ۸ هزار و یک مرد گرفتار در جرایم غیرعمد از بند حبس آزاد بشد شدند

تعداد ۳۹۵ بدهکار مالی زن و ۸ هزار و یک مرد گرفتار در جرایم غیرعمد از بند حبس آزاد بشد شدند
سید اسداله جولایی با تقدیر از همیاری آحاد مختلف اجتماعی در راستای استخلاص زندانیان غیربزهکار گفت: از ابتدای فروردین تا ۲۱ اسفندماه سال جاری ۳۹۵ بدهکار مالی زن و ۸ هزار و یک مرد گرفتار در جرایم غیرعمد از بند حبس آزاد شدند.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، سید اسداله جولایی، رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با تقدیر از همیاری آحاد مختلف اجتماعی در راستای استخلاص زندانیان غیربزهکار گفت: از ابتدای فروردین تا 21 اسفندماه سال جاری به برکت جشن‌های گلریزان‌ آزادی، واریزی و مراجعات مردمی تعداد 395 بدهکار مالی زن و 8هزار و یک مرد گرفتار در جرایم غیرعمد از بند حبس آزاد و به آغوش جامعه بازگشتند.

وی افزود: در فرآیند رسیدگی به پرونده این زندانیان 25درصد مبلغ مورد مطالبه اولیاءدم یا شکات خصوصی و به عبارت دیگر رقمی بالغ بر 12 هزار و 89 میلیارد تومان از محکومٌ‌به با همت کمیته‌های صلح و سازش ستاد دیه در قالب گذشت رضایتمندانه از دیون اصلی کسر شد تا فرصت آزادی برای این افراد نیازمند فراهم و شرایط مختمومه شدن پرونده‌های بعضا میلیاردی بدین نحو تعدیل شود.

نائب رئیس هیات مدیره ستاد دیه کشور با تفکیک جرایم زندانیان مساعدت شده اظهار کرد: بدهکاران مالی چک یا سفته با ۵هزار و ۳۵۹ فقره در شمار بیشترین طیف مددجویان هستند و رانندگان زندانی ناتوان در پرداخت دیات ناشی از حوادث رانندگی (فوتی و جرحی) تنها با ۲۰ مورد پرونده در ردیف کمترین طیف حمایتی قرار دارند.

جولایی با اعلام آخرین آمار عددی زندانیان غیرعمد گفت: هم‌اکنون 12هزار و 565 زندانی بدهکار مالی و محکوم به پرداخت دیات ناشی از ایراد صدمه بدنی شبه‌عمد در سطح ندامتگاه‌های کشور داریم که از این تعداد 557 نفر زن هستند.

وی در پایان با اشاره به روزهای باقیمانده از سال گفت: مراحل آزادی یک زندانی ولو با تامین و تقبل بدهی از سوی نیکوکاران به دلیل ملاحظات قضائی و طی روند اداری نیازمند زمان است و از همین رو تقاضا می‌شود در پیش از نوروز و در موعدی موسوم به ماه مهمانی خدا هموطنان نوعدوست به سهم خود حامی خیل زندانیانی باشند که به صرف ناتوانی در تامین تعهدات مالی یا قروض گرفتار زندان شده‌اند.

ارسال نظرات