۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۷
کد خبر: ۷۶۰۸۳۶

سرمایه‌گذاری خارجی‌ در دولت‌های روحانی و شهید‌رئیسی به روایت‌ سازمان ملل‌

سرمایه‌گذاری خارجی‌ در دولت‌های روحانی و شهید‌رئیسی به روایت‌ سازمان ملل‌
آمار‌های کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در دولت روحانی ۵۶ درصد کاهش یافته، اما این رقم در ۳ سال دولت شهید رئیسی ۶ درصد افزایش یافته است.
سرمایه‌گذاری خارجی‌ها که در دولت روحانی 56 درصد کاهش یافته بود، در دولت شهید رئیسی افزایش یافت؛ جدیدترین آمار گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) این را نشان داده است.
بر اساس آمارهای منتشره توسط آنکتاد، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی‌ها در سال 2013 (سال آغازین دوره نخست ریاست‌جمهوری حسن روحانی) 3 میلیارد و 50 میلیون دلار برآورده شده است.
این رقم در سال پایانی دوره دوم ریاست‌جمهوری روحانی یعنی سال 2020 بالغ بر یک میلیارد و 342 میلیون دلار تخمین زده شده است.
به این ترتیب، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در این بازه 8 ساله یک میلیارد و 708 میلیون دلار (56 درصد) کاهش یافته است.این درحالی است که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی‌ها در دولت سیزدهم (دولت شهید رئیسی) طی 3 سال 5.96 درصد رشد داشته است. خارجی‌ها در سال 2023 به طور مستقیم یک میلیارد و 422 میلیون دلار به صورت مستقیم در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی‌ها در سال 2020 (سال پایانی دولت دوازدهم) برابر با یک میلیارد و 342 میلیون دلار بوده است.به این ترتیب سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم نسبت به پایان دولت دوازدهم 5.96 درصد رشد کرده است.
منبع: فارس
ارسال نظرات