۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
کد خبر: ۶۱۶۸۴۴
پ
آیت الله رئیسی:
رییس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم ساماندهی کولبری در شهرهای مرزی، گفت: وقتی از قاچاق کالا سخن می‌گوییم، مقصودمان قاچاق سازمان‌یافته ای است که رونق تولید را تهدید می‌کند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و اقشار مختلف مردم استان کردستان، ضمن تجلیل از دفاع و پاسداری مردم این استان از مرزهای کشور تصریح کرد: کردستان، اقلیم و منطقه‌ای سرشار از ایثار و شهادت، شهامت، ایستادگی، دشمن شناسی و دشمن ستیزی است و مردمی با بصیرت و جلوه‌هایی از فرهنگ، هنر، نوآوری و ابتکار دارد.

رییس قوه قضاییه با بزرگداشت یاد و خاطره شهدای کردستان، بیداری امروز منطقه را مرهون جهل زدایی شهدا دانست و افزود: پیام این خاک گلگون که جلوه‌هایی از ایثار و شهادت دارد، ایستادگی و مقاومت، حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و خدمتگزاری به مردم این خطه است.

آیت الله رئیسی، گره گشایی از کار مردم را بزرگترین مدال افتخار برای مسئولان دانست و اظهار کرد: مدیران باید بدانند که مهمترین افتخار آن‌ها نوکری کردن برای مردمی است که با همه وجود از کشور و ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع کرده اند.

آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر لزوم فعال ساختن اقتصاد حوزه‌های مختلف در استان کردستان، این امر را در گرو مدیریت و پیگیری دانست و اظهار کرد: ذخایر مادی به ویژه نیروی انسانی کارآمد و فرهیخته، می‌تواند چرخ‌های اقتصادی این استان را فعالتر کند.

رییس دستگاه قضایی با اشاره به اقتصاد معدن یادآور شد: اقتصاد معدن خصوصا با نگاه به ارزش افزوده‌ای که می‌تواند پیدا کند، گردونه تولید را در این استان تکمیل می‌کند.

آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر ضرورت حمایت از کارآفرینان خاطرنشان کرد: حمایت از کارآفرینی نیازمند حمایت حقوقی، قضایی و تسهیلاتی است. به حرکت درآوردن چرخ‌های تولید در گرو آن است که تسهیلات به تولیدکننده و کارآفرین اختصاص پیدا کند. در این صورت حتما شاهد افزایش تولید و اشتغال و کاهش بیکاری خواهیم بود.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به موضوع قاچاق کالا خاطرنشان کرد: وقتی از قاچاق کالا سخن می‌گوییم مقصودمان قاچاق سازمان یافته است که تولید را دچار مشکل می‌کند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه رونق تولید با این میزان از قاچاق کالا سازگاری ندارد، اضافه کرد: باید جلوی قاچاق کالا را بگیریم اما سخن از کولبری نیست بلکه معتقدین کولبری باید ساماندهی شود.

رییس قوه قضاییه همچنین با اشاره به وضعیت قاچاق سوخت در نقاط مرزی، تصریح کرد: نیاز یک کشور همسایه به سوخت باید به شکلی تامین شود که هم سوخت به قیمت واقعی داده شود و هم وضع اقتصادی مردم مرزبان در این رابطه سامان پیدا کند و به آن‌ها نیز نقش و مشارکت دهیم تا زندگیشان تامین شود. این امر نیز به برنامه ریزی و ساماندهی نیاز دارد.

آیت الله رئیسی، وجود ایثارگران را برای مجموعه قضایی، شورای حل اختلاف و بخش‌های مختلف کشور افتخار دانست و گفت: این قشر مرد میدان ایستادگی و مقاومت هستند و حتما اولویت دارند. نه فقط در دستگاه قضایی بلکه در جای جای کشور وجود ایثارگران و مجاهدانی که در عرصه جهاد با دشمن بودند، مغتنم است.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حفاظت محیط زیست، دفاع از حقوق عامه است، تصریح کرد: همه دستگاه ها در این رابطه وظیفه دارند و در این دوره نیز اعلام کرده‌ایم که این موضوع جزء اولویت های ما خواهد بود.

آیت الله رئیسی همچنین با اشاره به لزوم احیای جایگاه ریش سفیدی در حل منازعات، اظهار کرد: مساله حل و فصل خصومتها از طریق کدخدامنشی و ریش سفیدی در فرهنگ ملی و دینی مردم ریشه دارد. لذا باید سازوکاری فراهم کنیم تا بخشی از پرونده ها که امکان حل و فصل آنها از طریق افراد معتمد محلی وجود دارد، به دادگستری نیاید تا دادگستری بتواند انرژی و نیروی خود را صرف برخورد با ناامن کنندگان، اخلالگران امنیت اقتصادی و اجتماعی، مفسدان اقتصادی، جرایم سازمان یافته و جنایتکاران کند.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: اختلافات محلی، خانوادگی و مسائلی همچون داد و ستد در بازار از طریق کدخدامنشی قابل حل است و آمدن این پرونده ها به عدلیه معنایی ندارد‌ باید چنانچه راهکاری برای حل و فصل این پرونده ها وجود نداشت در عدلیه مطرح شود.

آیت الله رئیسی با تأکید بر ضرورت توجه به مساله وحدت و حفظ انسجام گفت: نباید تحت تاثیر القائات دشمن و شبهاتی که دشمن ایجاد می کند قرار گرفت، امروز آشنایی با نوع ترفندهای دشمن بسیار مهم است.

رییس قوه قضاییه افزود: شهدای عالیقدر پیشمرگ مسلمان، مجاهدان، بسیجیان و دلاوران از سراسر ایران اسلامی و به تعبیر بسیار زیبا مهاجر و انصار در این منطقه کنار هم برای ارزش های انقلاب اسلامی جان دادند و اجازه ندادند مساله اختلاف افکنی توفیقی در منطقه داشته باشد. آشنایی هر چه بیشتر با ترفندهای دشمن، مبانی دینی و ارزش های اسلامی و نوع تفکرات تکفیری و انحرافی بسیار مهم است و این آشنایی امروز باید بیش از پیش باشد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: جامعه کردستان مردمی فرهنگی دارد که نماد آن در شعر، نثر، هنر و ایستادگی آنها متبلور است. مهمترین جلوه های فرهنگی همان ایستادگی در مقابل دشمن است. مگر ممکن است مردمی تا این اندازه آگاه و فرهنگ دان و فرهنگ دوست باشند و دشمن را نشناسند؟

رییس دستگاه قضا تصریح کرد: از جلوه های فرهنگی بودن این است که بتوان ادبیات دشمن را شناخت و تا یک آهنگ بلند می شود بگویند این آهنگ دشمن است. آنها با لا اله الا الله و با نام قرآن به جلو می آیند اما مردم می دانند که این آهنگ داعشی و صهیونیستی است. مگر ممکن است یک مسلمان اینگونه بی رحمانه خون یک مسلمان را بریزد و خانه یک مسلمان را بی رحمانه ویران کند؟ این سخن و این ادبیات و مشی، مشی اسرائیلی ها با نام لا اله الا الله و به اسم داعش است و انسان با فرهنگ به خوبی این آهنگ را می شناسد و بیش از دیگران و پیش از دیگران در جایگاه دیدبانی و رصد کردن شرایط، آسیب هایی که جامعه را تهدید می کند می‎فهمد. جمع فرهنگی نخبگی ما دارای این ویژگی است.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: مجموعه دستگاه قضایی را موظف کرده ایم با جامعه نخبگانی ارتباط مستمر داشته باشند و به صورت دقیق به شناخت ابعاد مختلف مقوله عدالت بپردازند.

رییس قوه قضاییه گفت: برای اجرای عدالت و مبارزه با فساد هیچ تردیدی نداریم و مطمئنیم خداوند در این مسیر گشایش‌هایی را به برکت خون شهیدان ایجاد خواهد کرد./841/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین