۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۲
کد خبر: ۶۴۱۰۷۳
پ
یادداشت؛
گروهی از مردم (۱۳درصد نسبت به دوره قبل)که سالهای قبل در انتخابات شرکت می کردند؛ اما این بار شرکت نکردند. ریشه این عدم مشارکت در عملکرد دولت فعلی است؛ دولتی که بصورت روزانه ناامیدی تولید می کند.

به گزارش خبرگزاري رسا، «امین توکلی زاده» در یادداشتی نوشت:

بدانید مردم برای چه به شما رای دادند؟ و بفهمیم به چه علت عده رای ندادند؟

سالهای سختی بر مردم گذشت؛ گرانی ، تورم و بیکاری از یک سو و اشرافیت، فساد وبی عرضگی از سوی دیگر . با آمدن آیت الله رئیسی به قوه قضائیه و آغاز مبارزه جدی با فساد، مردم امیدوار شدند و حالا مردم با رای به جریان انقلابی در مجلس انتظار دارند قوه مقننه به مدار اصلی خود برگردد ومجلس در راس امور باشد و دردی از مردم دوا کند .

باید بدانیم به دلیل حجم بالای ناامیدی شکل گرفته بر اثر فعالیت های تخریبی دشمن ومحاصره ظالمانه اقتصادی و متاسفانه عملکرد بد قوه مجریه در ابعاد خُرد و کلان، بخش مهمی از مردم منتقد، ناراحت و عصبانی هستند و توقع دارند مانند همیشه جریان انقلاب کشور را نجات دهد .

باید دقت کرد پیروزی بدست آمده برای جریان انقلاب از هر لحاظ یک موقعیت استراتژیک است و در صورت عملکرد درست می تواند مسیر کشور را عوض کند وبا اراده و وحدت نیروهای انقلاب جبران مافات نماید. اما در صورت کوتاهی و خدایی ناکرده آغاز سهم خواهی و قدرت طلبی، همین مردم عزیز، صبور و شکور از ما نخواهند گذشت و یقه ما را در دنیا و آخرت خواهند گرفت.

پیام مردم به تفرقه افکنان در درون جریان انقلابی چیست؟این شرایط را بخوبی از حساسیت های افکار عمومی می توان دریافت کرد؛ به گونه ای که اختلافات و سهم خواهی های زمان انتخابات به حدی موجب عصبانیت مردم شد، که در فضای مجازی و رسانه های تعاملی وحدت شکنان را مورد شماتت شدید قرار داده و ناسزا بود که روانه تفرقه طلبان و سهم خواهان می شد؛ تاجایی که هیچ‌کدام از توجیهات و لفاظی های سهم خواهان و قدرت طالبان نتوانست این عصبانیت را کاهش دهد و در نهایت این مطالبه عمومی نتیجه داد و با وحدت حداکثری جریان انقلاب و رای قاطع مردم به فهرست وحدت، نور امیدی در مردم پدید آمد.

*پیام عدم شرکت برخی از مردم به دولت ومسئولان چیست؟

نکته بعدی اینکه گروهی از مردم (۱۳درصد نسبت به دوره قبل)که سالهای قبل در انتخابات شرکت می کردند؛ اما این بار شرکت نکردند. ریشه این عدم مشارکت در عملکرد دولت فعلی است؛ دولتی که بصورت روزانه ناامیدی تولید می کند ودرعین حال که حامیان خود را از دست می دهد، متاسفانه به سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران نیز لطمه می زند. دولت روز به روز در بیان و عمل از مردم فاصله می گیرد و خدا می داند این سیر قهقرایی تا کجا ادامه خواهد داشت.

البته مسائل دیگری هم درپایین آمدن مشارکت مردم در برخی نقاط کشور موثر بوده است ولی هیچکدام از عوامل سهمش به اندازه عملکرد بسیار ضعیف دولت و شخص رئیس جمهور نیست؛ البته این مهم قابل پیشبینی بود؛ لذا آقای روحانی سعی کرد با سیاسی جلوه دادن قهر مردم از دولت، فضا را به سمت شورای نگهبان تغییر دهد. ولی با رای بسیار پایین مردم به اصلاح طلبان و حامیان دولت، این واقعیت ثابت شد که حامیان دولت در افکار عمومی دچار یک فروپاشی جدی شده اند واین موضوع قابل انکار نیست.

البته جریان انقلاب در مقابل نتوانسته ریزش آرا دولت را به سمت خود بکشاند و در نهایت این عوامل اعتراضی در قالب کاهش مشارکت در برخی نقاط کشورعیان شده است. بدون شک آسیب شناسی وضع موجود و پیدا کردن راه های ایجاد امید در بخشی از جامعه که بر اثر عملکرد دولت ناامید شده اند ویا حتی معترض و عصبانی هستند رسالت اصلی مجلس قوی و انقلابی است. 

باید توجه داشت مشارکت و عدم مشارکت مردم هردو بیانگر مطالباتی است که نباید اجازه داد به انحراف کشیده شود و نیاز است با احصا دقیق آن و پیدا کردن راهکارهای عملیاتی، به توسعه سرمایه اجتماعی انقلاب اسلامی کمک کرد.

در آخر این موضوع مهم است که بدانیم با توجه به فشارهای اقتصادی و حجم عملیات تخریبی و شایعه پراکنی ها و حتی تشبث به ویروس کرونا، حجم مشارکت مردم بسیار قابل ملاحظه بوده و واجد تقدیر و ستایش عملی از طرف مسئولان و مدیران قوای سه گانه است./1360/

منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین