۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
کد خبر: ۶۶۱۱۰۷
پ
حجت الاسلام درویشیان:
رییس سازمان بازرسی کل کشور حمایت‌های مادی و معنوی سازمان بازرسی کل کشور از گزارشگران مردمی را مورد تأکید قرار داد.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، حجت الاسلام درویشیان در آیین رونمایی از سامانه گزارشگران فساد با بیان اینکه در دوره تحولی قوه قضاییه هستیم، گفت: در مدت کمتر از یک سال نیم که از آغاز مسئولیت آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه می‌گذرد، شاهد این هستیم که اقدامات مؤثر و فراوانی انجام شده است. به ‌گونه‌ای که همه مردم و احزاب و گروه‌ها و جریان‌ها اذعان دارند که امیدواری به واسطه این رویکرد تحولی قوه قضائیه افزایش یافته است.

وی افزود: اراده جدی قوه قضائیه و سازمان‌های تابعه آن به ویژه سازمان بازرسی کل کشور پیگیری تحقق هدف اصلی از فلسفه وجود خود قوه قضائیه یعنی تحقق عدالت است. سازمان بازرسی کل کشور بر اساس اصل 174 قانون اساسی وظیفه نظارت بر همه قوانین کشور در دستگاه‌های اجرایی و حسن جریان امور را دارد و هدف آن به ویژه در دوره تحول قوه قضائیه، نظارت کارآمد و اثربخش و پیگیری‌ مطالبات به حق مردم و منویات مقام معظم رهبری است.

حجت الاسلام درویشیان ادامه داد: اولویت سازمان بازرسی کل کشور مسایل اصلی و کلان کشور است، مسایلی که امروز مردم را رنج می‌دهد مانند وضعیت معیشتی و اقتصادی که برخی مربوط به سوءمدیریت‌ها و عدم انجام مسئولیت‌ها در موعد مقرر خودش است. سازمان همچنین مسایلی مانند مسکن و تولید و حمایت از تولید را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است؛ زیرا این موارد مطالبات عمومی جدی هستند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور همچنین گفت: برای کمک کردن به تحقق عدالت، ما به سهم خودمان که از نظارت به موقع و مؤثر حاصل می‌شود، الزاماتی داریم که یکی از آنها شناسایی بسترها فسادزا است. چه به واسطه برخی قوانین ناکارآمد، چه به واسطه ابهام در برخی مقررات و چه به واسطه برخی فرایندهای نامتناسب با وضع موجود و نیاز امروز.

وی تأکید کرد: برای تحقق عدالت، باید شفافیت به معنای واقعی کلمه در فعالیت‌ها و فرآیندهای دستگاه‌های اجرایی تحقق پیدا کند و این از جمله موضوعات مهمی است که آن را دنبال می‌کنیم. یکی از اقدامات برای ایجاد شفافیت، سامانه‌های الکترونیکی و سامانه‌هایی که در آنها به طور روشن اقدامات و فعالیت‌ها و وظایف دستگاه‌ها منعکس می‌شود مانند سامانه‌هایی مانند تجرات و نظام پولی و بانکی و گمرکی و ... قابلیت رصد هوشمند داشته باشد و سازمان بازرسی برای نظارت به آن دسترسی داشته باشد.

حجت الاسلام درویشیان همچنین گفت: با مجلس شورای اسلامی تعامل جدی داریم تا برخی قوانین ناکارآمد و طرح‌ها و لوایح و آسیب‌‌هایی که برخی قوانین دارند را منعکس کنیم که با استقبال برخی از نمایندگانی که با آنها در ارتباط هستیم قرار گرفته است.

وی افزود: الزام دیگر تحقق عدالت، مقابله با فساد به طور جدی است. بعد از اینکه ما بسترها را شناسایی و به نهاد مربوطه اعلام کردیم، یا در روند اصلاح قرار می‌گیرند و یا اینکه تضییع حقوق مردم و بیت‌المال را به نهادهای قضایی و هیئت‌های رسیدگی به تخلفات ارجاع می‌دهیم.

حجت الاسلام درویشیان با اظهار اینکه فساد از نظر سازمان بازرسی کل کشور تنها به تخلفاتی مانند اختلاس و ارتشا خلاصه نمی‌شود، گفت: این موارد بخشی از مسأله فساد است و فساد شامل هر فعل و ترک فعلی که موجب شود به بیت‌المال و مردم و بخش‌هایی مختلف از جمله سلامت و بهداشت عمومی، محیط زیست و حقوق عامه و ... آسیب بزند، می‌شود.

وی ادامه داد: نمونه‌های متعددی از ترک فعل منجر به خسارات‌های جبران‌ناپذیر داشته‌ایم؛ مانند سیل سال گذشته و یا موضوع آتش‌سوزی در کلینیک سینا اطهر تهران و مواردی از این دست که تخلفاتی را شناسایی، بررسی و معرفی کرده‌ایم.

رییس سازمان بازرسی کشور، بهره بردن از نظارت کارآمد و مؤثر و بهره‌گیری از مشارکت مردم و تشکل‌های مردمی را یکی از رویکردهای این سازمان برای شناسایی بسترهای فساد و مقابله با آن برشمرد و ادامه داد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب درباره عدالت و مبارزه با فساد، پیشگیری را مقدم بر درمان دانسته‌اند. پیشگیری هم با اصلاح قوانین، هشدارها، آموزش، اطلاع مردم از حقوق خود و آشنایی مسئولان با تکالیف خود، ممکن است.

وی تأکید کرد: اعتقاد سازمان بازرسی کل کشور این است که مشارکت مردم برای مقابله با فساد تنها در گزارش فساد نیست؛ بلکه در پیشگیری از ایجاد فساد هم هست.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: حراست‌ها،‌ بازرسی‌ها،‌ ذیحساب‌ها و تمامی مدیران دستگاه‌های اجرایی موظف هستند نظارت مستمر داشته باشند و اجازه ندهند فسادی رخ دهد و اگر سوءاستفاده اداری رخ داد، اقدامات لازم را برای برخورد با آن انجام دهند. سازمان بازرسی کل کشور یکی از مصادیق ترک فعل را عدم انجام وظایف قانونی در برخورد با تخلفات اداری می‌داند.

حجت الاسلام درویشیان ادامه داد: سازمان بازرسی پیش از این مرکز رسیدگی به شکایات مردمی داست که در قالب سامانه فعالیت می‌کرد و اطلاعات گزارش‌های مردمی را ثبت می‌کرد. اما برای بهره‌گیری بیشتر از نظارت‌های مردمی یک امکانی را در سامانه ایجاد کردیم که هم نشان می‌دهد چه مقدار این فعالیت برای سازمان بازرسی مهم است و هم اینکه بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت مردم در این خصوص استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: این سامانه صرفاً برای سازمان بازرسی کل کشور است. درخواست ما از مردم این است که تنها موضوعات مربوط به سازمان را در این سامانه بارگذاری کنند و اولویت‌های سازمان برای پیگیری را در نظر داشته باشند.

حجت الاسلام درویشیان در پایان سخنانش با اشاره به اینکه در روند رسیدگی‌های قضایی احتمالی گزارش‌های دریافتی از جانب مردم و طبق قانون دادرسی امکان ارائه گزارش نیست، به مردم اطمینان داد که گزارش‌های واصله مورد بررسی و نظارت‌های دقیق قرار خواهد گرفت و حمایت‌های مادی و معنوی سازمان بازرسی کل کشور از گزارشگران مردمی را مورد تأکید قرار داد./998/د102/ق

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین