۱۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۴
کد خبر: ۶۷۶۶۱۷
پ
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد واحد اصفهان مطرح کرد؛
حجت الاسلام قیصیریان گفت: گاهی بعضی از دوستان کارهایی در زمینۀ فضا مجازی انجام داده اند ولی تبدیل به گفتمان نشده است، چون بدنه مدیریت حوزه هم پشت این قضیه نبودند.

حجت الاسلام محمد علی قیصریان معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا با اشاره به الگوی حکمرانی اسلام در رسانه و فضای مجازی  گفت: مطالبه جدی کاربران فضا مجازی و فعالان این عرصه فقدان گفتمان حوزه اسلامی در مباحثی مثل حقوق رسانه، فقه رسانه و اخلاق رسانه پیش می آید یعنی در فضای حکمرانی اولین مطالبه ای که نسبت به حوزه علمیه می شود این است که مبانی فقه رسانه را باید راه انداخت.

مدرس حوزه و دانشگاه با توجه به نقش حوزه علمیه در فضا رسانه ابراز داشت: حوزه علمیه در این سال ها نسبت به این مباحث کم کاری شدیدی داشته است یا بهتر است بگویم کار خاصی در این موضوع انجام نگرفته است، وظیفه اصلی بیشتر در این فضا است و در گام بعد ایجاد گفتمان انقلاب اسلامی در فضای مجازی، چون به نوعی تشطط آراء در فضای مجازی در حوزه حاکمیت است و حوزه علمیه  می تواند در بخشی ورود کرده و به این تشطط آراء سرو سامان ببخشد و در گام بعد حوزه خودش ورود پیدا کند و اقدامات خوبی را انجام بدهد.

وی با توجه به اهمیت کار گفتمانی گفت: کار منسجمی در تشکیل گفتمان صورت نگرفته است، هر از چند گاهی بعضی از دوستان کارهایی انجام داده اند ولی تبدیل به گفتمان نشده است، چون بدنه مدیریت حوزه هم پشت این قضیه نبودند؛ ما در حوزه درس مدونی در رابطه با فضای مجازی نداریم و کار مشخصی در فضای مجازی انجام نشده است؛  فضای راهبردی مشخصی برای این فضا تعریف نشده که خروجی خاصی به همراه بیاورد.

حجت الاسلام قیصریان اظهار داشت: فضای مجازی منافاتی با سنتی پیش رفتن ندارد و اصلا فضای مجازی را وارد بروکراسی نکردیم که بخواهیم جایگاه آن را بررسی کنیم، اصلا برایمان ضرورت نداشته که بخواهیم به آن نگاه فقهی داشته باشیم؛ این مباحث وارد گفتمان حوزه نشده است که بخواهیم به آن نگاه سنتی یا مدرن داشته باشیم.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان  در پایان  عنوان کرد: جامعه به سمت این فضا رفته است ودر آن تنفس می کنند حتی تکه کلامشان را از این فضا می گیرند و ما در حوزه از این قالب چیزی ندیدیم  و نسبت به این فضا منفعل بودیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین