۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱
کد خبر: ۶۸۵۸۸۱

روایت بازدید از خط تولید چادر مشکی

روایت بازدید از خط تولید چادر مشکی
از پارچه‌ها که صحبت می‌کرد آرام و لحن صدایش مهربان‌تر، می‌گفت پارچه‌ها مانند بچه‌های من هستند بعید است کسی فرزند خود را نشناسد اما لحن صدایش تغییر کرد و در حالی‌که ناراحتی در چشم‌هایش موج می‌زد، گفت: پارچه‌فروشان پارچه‌های تولیدی ما را با آب و تاب بهترین و با کیفیت‌ترین پارچه خارجی معرفی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رسا، هنگامی که با من تماس گرفتند و خبر بازدید از کارخانه حجاب را دادند برایم بسیار ناشناخته بود چون هر بار که قصد خرید چادر مشکی را داشتم از فروشنده‌ها می‌شنیدم که هیچ چادر مشکی در داخل ایران تولید نمی‌شود و همه محصول کشورهای خارجی است و این افتخار فروشنده‌ها برای عرضه چادر خارجی و نبود تولید ملی همیشه برایم سخت بود.

اول صبح همگی سوار شدیم و چند کیلومتری از شهر خارج شدیم تا وارد کارخانه نساجی شدیم جایی که حالا تنها تولیدکننده چادر مشکی در سطح کشور با بهترین کیفیت قابل مقایسه با دیگر پارچه‌های خارجی است. با نگهبان از قبل برای ورود ما هماهنگ شده بود و او هم در کمال خونسردی فقط گفت مستقیم دست چپ.

مهندس میری و همکارانش به استقبال آمدند و پس از صحبتی کوتاه تصمیم گرفتیم از روند تولید پارچه چادر مشکی دیدن کنیم.

 خانمی سینی به دست به سمت ما آمد و بسته‌هایی ناشناخته به سمتمان گرفت راستش را بخواهید اول فکر کردم درب بطری هستند اما به روی خود نیاوردم تا مهندس توضیح داد که این‌ها رو روی گوش بگذارید چون صدای داخل کارخانه بسیار زیاد است و ممکن است آزرده خاطر شوید.

دوک‌های درشت و ‌نخ‌های ظریف

وارد اولین سوله شدیم؛ سوله تابندگی؛ صدا به صدا نمی‌رسید دوک‌های بزرگ نخ با نظم و ترتیب می‌چرخیدند و الیاف پارچه به ظریف‌ترین نخ‌ها تبدیل می‌شدند اینجا بود که سریال حنا دختری در مزرعه برایم تداعی شد که نخ می‌ریسید و خنده بر لبانم نشست، تار نخ را که در دست گرفتم بسیار نازک و نرم بود و به سختی دیده می‌شد همیشه فکر می‌کردم این نخ‌ها مشکی است اما همه سفید بودند.

هر جنسی که فکرش را بکنید، حکایت تنوع بالا در کارخانه حجاب

سوله بعدی دستگاه‌ها بزرگتر شد و ماشین‌های بافت پارچه که با سرعت هر چه تمام تار و پود پارچه را در هم می‌آمیختند و شانه‌های دستگاه به سرعت بالا و پایین می‌رفت و پارچه‌هایی سفید با طرح‌هایی مختلف و کیفیت بالا را آماده می‌کرد؛ بافت پارچه آن هم با این ظرافت بسیار دیدنی بود پارچه‌هایی با جنس‌های مختلف کریستال، خاویاری، حریر اسود، سوپر حریر اسود، کن کن، ژورژت، رولکس، شیفون و ژاکارد و... که با انواع طرح از ساده گرفته تا چاپ انباس و مخمل و... در حال بافته شدن بود.

پارچه‌ها پس از بافت وارد مرحله رنگ‌آمیزی می‌شدند اینجا از بهترین و مرغوب‌ترین رنگ‌ها استفاده می‌شود به گفته آقای مهندس برخی چادرها هستند که به لباس یا بدن رنگ پس می‌دهند و با عبور رنگ از پوست یا از دهان باعث بیماری‌های پوستی یا سرطان می‌شود اما اینجا رنگ‌آمیزی چنان با کیفیت انجام می‌شود که برخی تجار از کره پارچه خام وارد می‌کنند تا در این کارخانه رنگ شوند و بعد به کشورهای دیگر صادر کنند چرا که خط تولید پارچه چادر مشکی اینجا نظیر ندارد.

اینجا رنگ‌آمیزی چنان با کیفیت انجام می‌شود که برخی تجار از کره پارچه خام وارد می‌کنند تا در این کارخانه رنگ شود و بعد به کشورهای دیگر صادر کنند چرا که خط تولید پارچه چادر مشکی اینجا نظیر ندارد.

خبری خوشحال‌کننده؛ کارگران مشغول کارند

به سوله بسته‌بندی رسیدیم کارگران مشغول کار بودند خوشحال از اینکه مارک ایرانی در آخر روی توپ پارچه حک می‌شد و حس خوبی در آدم غلیان می‌کرد؛  تعداد اشتغال را پرسیدیم که بیش از 500 نفر به صورت مستقیم در این کارخانه مشغول به کار هستند و این تنها با تولید سالانه 10 میلیون متر پارچه بوده که امسال به 16 میلیون متر در سال رسیده و نوید روزهای روشنی را می‌دهد که با افزایش خط تولید تعداد اشتغال نیز افزایش یابد.

کیفیت؛ حرف اول کارخانه

آخرین مرحله اما به سراغ مهم‌ترین مرحله رفتیم و جایی نبود جز اتاق کنترل کیفی که از شروع تولید پارچه تا انتها را به صورت مرحله به مرحله مورد آزمایش قرار می‌دادند و پس از تایید نمونه اجازه تولید داده میشد پارچه‌ها از نظر تار و پود، طرح، رنگ و کیفیت و استقامت بررسی می‌شدند تا کیفیت در این کارخانه برای همیشه همان حرف اول بماند.

پارچه‌های تولید کارخانه خودم را در بازار به نام پارچه خارجی می‌فروشند

در این بین پای صحبت‌های مدیر کارخانه نشستیم که حالا واردات بی‌‌رویه پارچه نفسشان را به شماره انداخته بود و پارچه‌های خودشان در بازار با نام پارچه کره‌ای و ژاپنی به فروش می‌رسد.

از پارچه‌ها که صحبت می‌کرد آرام بود و لحن صدایش مهربان‌تر می‌گفت پارچه‌ها مانند بچه‌های من هستند بعید است کسی فرزند خود را نشناسد اما لحن صدایش تغییر کرد و ناراحتی در چشم‌هایش موج می‌زد چون پارچه‌فروشان پارچه‌های تولیدی خودشان را با آب و تاب بهترین و با کیفیت‌ترین پارچه خارجی معرفی کرده و برای فروش عرضه می‌کنند.

فروشندگان از جهل مردم استفاده می‌کنند

صادرات چادر مشکی را به سوریه و عراق دارند اما بیشتر به صورت قاچاق که نیاز به همت جدی و مضاعف مسئولان دارد. چادرهایی که از صفر تا صد در داخل کشور ساخته می‌شود آن هم با کیفیت‌تر از پارچه‌های خارجی و قیمت کمتر که به گفته تولیدکنندگان مردم فکر می‌کنند چون قیمت آن کمتر است پس حتما کیفیت خوبی ندارد و این هنوز در کشور نهادینه نشده است و در این بین بسیاری از فروشندگان از جهل مردم استفاده می‌کنند.

و اما نقدی که داشتند واردات پارچه چادری از چین با نازل‌ترین کیفیت که حتی با آن قیمت نمی‌توانند الیاف مورد نیاز کارخانه را خریداری کنند و اینکه هنوز به تولید داخل اعتماد نشده و فروشندگان کمی نمایندگی این کارخانه را در دست می‌گیرند اما این کارخانه از یک قواره چادر تا چند توپ پارچه را بسته به نیاز مشتری درب خانه تحویل می‌دهد و در صورت نبودن رضایت یا داشتن عیب بدون هیچ هزینه‌ای مرجوع می‌کند.

و اما پایان...

حالا که در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها قرار داریم این کارخانه بیشتر از همیشه نیازمند حمایت مردم و مسئولان است تا بتواند تسکینی بر این بازار سرسام‌آور چادر مشکی باشد.

علی اصغر خواجه الدین
ارسال نظرات