۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
کد خبر: ۶۹۰۲۱۹
پ
خانواده محوری در منظومه معرفت اسلامی یک راهبرد کلان محسوب می شود برهمین اساس باید دانیم علمای راستین اسلام , چگونه در زندگی خانوادگی با اطرافیان خود تعامل داشتند.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، خانواده محوری در منظومه معرفت اسلامی یک راهبرد کلان محسوب می شود. در نگاه اسلامی, خانواده بیشترین تاثیر و بالاترین مسئولیت  را در باب تربیت بر عهده دارد. در همین راستا مجموعه کتاب های خانواده در چهار بخش تشکیل , تحکیم, تعالی و ترمیم خانواده با تاکید بر اصل تقدم پیشگیری بر درمانگری و با رویکرد اسلامی تدوین شده است. اینک بر ماست که بدانیم علمای راستین اسلام , چگونه در زندگی خانوادگی با اطرافیان خود تعامل داشته و چگونه به تربیت نفوس پرداخته  اند؟

این کتاب در 3 فصل تنظیم شده است

فصل اول با همسر چگونگی ارتباط متقابل اخلاقی و رفتاری بزرگان دین با همسر

فصل دوم با فرزند چگونگی ارتباط متقابل اخلاقی و رفتاری بزرگان دین با فرزند ( تربیت اخلاقی و عملی فرزند)

فصل سوم با خانواده و خویشان چگونگی رفتار با اعضای خانواده ( جمع خانوادگی ) و چگونگی ارتباط اخلاقی و رفتاری با بستگان خود و همسر

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

ایشان[ علامه حسن زاده عاملی ] برای تمام فرزندانشان از سوم راهنمایی تدریس جامع المقدمات را آغاز کردند. بعد از آن هم به تدریس ادبیات فارسی می پرداختند. تاکید ویژه ای داشتند که تحصیل ادبیات فارسی

برای طلبه دینی ضروری است; به همین دلیل کتاب های کهن فارسی, مانند کلیله و دمنه, بوستان و گلستان سعدی, بخشی از مثنوی معنوی و دیوان حافظ را به طور ویژه به فرزندان خود می آمو ختند و بعد سراغ دروس تکمیلی در سطح بالاتر می رفتند. نکته ای که در این میان حائز اهمیت است, تاکید پدر بر علائق فرزندان بود. ایشان از ما می پرسیدندکه دوست داری در کنار دروس حوزوی, چه کتابی را بخوانی و در این زمینه بسیار راهنمای ما بودند.مثلا یکی از برادرانم به ادبیات فارسی علاقه مند بودو پدر بسیار به او کمک کرد, بحمدالله ایشان علاوه بر تحصیل علوم حوزوی در سطوح بالاتر و ملبس شدن به لباس روحانیت, در زمینه هنر و ادبیات نیز صاحب نظر بوده و هم اکنون سردبیر چند مجله تخصصی است.یکی دیگر از برادرانم در حوزه علم اعداد از خود علاقه نشان داد و با آموزش علامه توانست در این زمینه تبحر خاصی پیدا کند. دو برادر دیگرم نیز استعداد هنری هنری در عرصه خوشنویسی و خطاطی داشتند که پدر فوت و فن های خوشنویسی را به آنها آموخت و حالا هر کدامشان استاد خط هستند. من و خواهرم نیز به اندازه ظرفمان از برکت های وجودی پدر بهره بردیم. به این موارد اشاره کردم برای آن که بگویم ایشان همیشه علایق فرزندان خود را در نظر می گرفتند و سعی می کردند با آموزش و پرورش, استعدادها را در ان زمینه بارور سازند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین