سرویس :
۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
کد خبر: ۶۹۱۱۳۹
پ
دار الفتوای مصر در راستای رصد مستمر مسائل و قضایای مسلمانان در جهان در این شماره به رصد شاخص های اسلام هراسی در اروپا پرداخته است

به‌ گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری رسا، بر اساس رصد انجام شده در خصوص شاخص های اسلام هراسی(اسلام فوبیا) در جهان، اسلام هراسی در غرب طی 4سال گذشته روند رو به افزایشی را داشته است به نحوی که طی دو سال اخیر 2020 و 2021 میلادی همراه با فراگیری بیماری کرونا، اسلام هراسی در غرب 70% افزایش نشان می دهد.

اینکه چرا اسلام هراسی روند رو به رشدی را در اروپا داشته است؟ سوالی است که می توان برای آن دلایلی به شرح زیر ذکر کرد:

1- فعالیت های ضد اسلامی گروه های راست افراطی در اروپا بخصوص در آلمان و فرانسه و اتریش و حتی در کانادا همزمان با انتشار کرونا به طور فزاینده ای افزایش یافته است. یعنی آنها با سوء استفاده از شرایط جدید(شیوع کرونا) فعالیت خودشان را افزایش داده و به دروغ مسلمانان را یکی از اسباب انتشار کرونا در غرب معرفی میکنند.

2- در حدود 40% از روند رو به افزایش اسلام هراسی در غرب به استفاده گروه های راست افراطی از تکنولوژی های جدید بازمیگردد. یعنی آنها با استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی فعالیت خودشان را گسترده تر کرده اند.

3- استفاده از بازی های رایانه ای برای انتشار بیش از پیش اسلام هراسی، آنها با انتقال مفاهیم مسلمان ستیزی از طریق بازی های رایانه ای که مسلمانان را تروریست نشان می دهد و آنها را سزوار کشته شدن؛ روحیه ی اسلام ستیزی را بخصوص در بین نوجوانان و جوانان غربی گسترش داده اند.

4- انتشار فتواهای صادر شده از جانب مفتیان داعشی در شبکه های اجتماعی و تلاش برای جذب مسلمانانی که در اروپا زندگی میکنند و استخدام آنها در مسیر غرب ستیزی، دست آویزی برای راست افراطی جهت تبلیغ بر ضد مسلمان ها شده است.

5- راست افراطی اروپایی با سوء استفاده از برخی احکام اسلامی که با قوانین غربی همخوانی ندارد مسلمانان ساکن اروپا را مخالف قانون اساسی و یا قوانین عادی کشورهای غربی معرفی می کند، و متاسفانه رسانه های غربی از روزنامه ها تا برخی شبکه های رادیو و تلویزیونی و حتی سینمایی با مقالات و برنامه ها و فیلم های خودشان تفکر راست افراطی را ترویج می کنند۔

مشخص کردن روزهای خاصی در سال، توسط راست افراطی برای اذیت و آزار مسلمانان و ناموجه جلوه دادن چهره اسلام در کمپین های انتخاباتی و ظلم و جفا به مشاهیر مسلمانان از بارزترین مظاهر اسلام هراسی در غرب طی 4 سال گذشته بوده است. بعنوان مثال در سال 2018م پیام های الکترونیکی در لندن منتشر شد که عنوان آن"یوم عقاب المسلمین" بود. و از انگلیسی ها می خواست که در آن روز به هرطریق ممکن به اذیت و آزار مسلمانان بپردازند. همچنین در سال 2019م حزب"برای آلمان" در کمپین انتخاباتی خود از شعار"الاسلام لا یناسبنا" بعنوان شعار اصلی حزب در انتخابات استفاده کرده بود.

باید توجه داشت که در سال های اخیر گروه های افراطی اسلامی مانند داعش و القاعده با صدور فتواهای مختلف در رسانه های جمعی و شبکه های مجازی تلاش کردند با بلاد کفر نامیدن کشورهای غربی، مسلمانان را علیه غربی ها تحریک کنند آنها مسلمانان را از حضوردر انتخابات کشورهای غربی برحذر داشته و با استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مختلف چون تیک تاک سعی در جمع کردن نیرو و سرباز گیری از میان جوانان مسلمان در غرب داشته و دارند و در مقابل گروه های راست افراطی غربی، با سوء استفاده از این فتواها به مبارزه با مسلمانان برخواسته اند آنها تلاش دارند با تصویب قوانین مختلف فعالیت مسلمانان در غرب را بشدت محدود کنند از جمله این قوانین قانونی است که زنان مسلمان را مجبور به کنار گذاشتن حجاب می کند. بعنوان مثال مجلس نمایندگان اتریش نزدیک به دوسال پیش با تصویب قانونی حجاب را برای دختران در مدارس ابتدائی این کشور ممنوع کرد.

در پایان این گزارش دارالفتوای مصر تاکید کرده برای از بین بردن اندیشه اسلام هراسی و ناموجه جلوه دادن چهره اسلام باید مراکز اسلامی در غرب با یکدیگر همکاری کرده و اندیشه و فتاوای درست اسلامی را در فضاهای مجازی نشر دهند تا هم چهره درست اسلام در اروپا را به نمایش بگذارند و هم از غلطیدن جوان های مسلمان ساکن در غرب به دامن گروه های افراطی جلوگیری کنند و از این طریق بهانه را از دست راست افراطی غربی برای اسلام هراسی بگیرند./۹۸۸/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین