۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
کد خبر: ۶۹۱۶۰۰
پ
حجت الاسلام یاوری سرتختی گفت: ازجمله اقدامات اجتماعی امام حسن(ع)که موجب محبوبیت امام می شد این بود که همیشه در بین مردم حضور داشت و به فقرا و سایر اقشار مردم کمک می نمود.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمد جواد یاوری سرتختی معاون آموزش موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) قم با اشاره به جایگاه و نقش اجتماعی امام حسن(ع) اظهار داشت: در مورد امام حسن مجتبی(ع) آنچه قابل توجه است این است که امام حسن(ع) به دلیل اینکه از فرزندان و نسل پیامبر(ص) بود مورد تکریم و احترام بزرگان بودند و اشخاصی مثل عبیدالله ابن عباس با وجود اینکه سن بیشتری از امام حسن(ع) داشت اما افتخار می کرد امام او امام حسن مجتبی(ع) است.

استاد حوزه با  اشاره به عظمت امام حسن بیان داشت: عموم مردم هم به این رسیده بودند و امام حسن مجتبی(ع) آنقدر عظمت و شوکت داشت که چه شیعیان و چه غیر شیعیان در مسجد مدینه به خدمت امام می رسیدند و امام حسن(ع) بعد از صلحشان با معاویه، صبح و شام در مسجد می نشست و طبق تعریف علمای اهل تسنن مردم دورادور امام حلقه می زدند و از علم امام بهره مند می شدند و این امر نشان دهنده این است که امام حسن مجتبی(ع) یک جایگاه عظیمی در بین مردم داشت و مردم همواره پیرامونش جمع می شدند.

حجت الاسلام یاوری سرتختی با بیان برخی از اقدامات امام حسن ابراز داشت: ازجمله اقدامات اجتماعی امام حسن مجتبی(ع) که موجب محبوبیت امام می شد این بود که همیشه در بین مردم حضور داشت و به فقرا و مستمندان و سایر اقشار مردم کمک می نمود و تعامل خوبی با مردم داشت و در مراسمات و مناسبات و تشییع جنازه آنان شرکت می کرد و مردم داری می نمود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امام حسن مجتبی(ع) وقتی که به سفر حج مشرف می شد ضمن اینکه پیاده می رفت، یکی شدن با قشرهای مستمند و ناتوان هدف امام(ع) بود که با آنها نشست و برخواست بکند و ضمن اینکه سیره خود را بر آنان ابلاغ بکند دلهای آنان را نیز با مکتب اهلبیت(ع) آشنا سازد و درنهایت توانست  جامعه شیعی را که در زمان امیرالمومنین(ع) بیشتر از 50 نفر شیعه حقیقی وجود نداشت توانست به حدود 60 نفر برساند و جمعیت قابل توجهی را پیرامون خودش جمع نماید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین