۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
کد خبر: ۶۹۳۱۰۸
پ
حجت الاسلام مسائلی گفت: اگر در مسأله وحدت شعار و آرمانگرایی شود نتیجه ای بجز کار سلبی به همراه نخواهد داشت.

مقدمه: اسلام‌ هرگونه‌ مرزبندی‌ فکری‌، سیاسی‌، اعتقادی‌ و طبقاتی‌ را در درون‌ جامعه‌ اسلامی‌ نفی‌ می‌کند. از این‌ رو بر اساس‌ این‌ تعالیم‌ قرآنی‌ و سیره‌ نبوی‌، اهل‌ بیت‌ علیهم السلام نیز همواره‌ در راستای‌ وحدت‌ امت‌ اسلامی‌ حرکت‌ و تلاش‌ نموده‌ و منادی‌ وحدت‌ بوده‌اند و در گفتار و کردار و سیره‌ عملی‌ خود، با محور قرار دادن‌ قرآن‌ و سیره‌ رسول‌ اکرم‌(ص) در جهت‌ تعلیم‌ معارف‌ دین‌ و حفظ‌ دین‌ و مبارزه‌ با تحریف‌ و بدعت‌ و انحرافات‌ فکری‌ و عملی‌ در میان‌ امت‌ اسلامی‌ حرکت‌ کرده اند.

به همین خاطر خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا در گفت و گویی با حجت الاسلام مهدی مسائلی نویسنده و پژوهشگر حوزه علمیه اصفهان به فرهنگ سازی وحدت پرداخت.

رسا_ راهکار وحدت به عنوان یک اصل و پایه در مجامع اسلامی چیست؟

در ابتدا باید یک اتفاق نظری در بحث معنای وحدت باید به وجود بیاید، در حداقل ها و حداکثرهای وحدت اسلامی باید تفکر صورت بگیرد چرا که وقتی این موضوع به میان می آید حول آن آرمانگرایی هایی شکل می گیرد که تاکید بر این آرمانگرایی موجب می شود از آن مسیر حداقلی و مقدماتی که وحدت باید طی کند، غافل بشویم، ابتدا باید این راهبردها و مقدمات را فراهم کرد تا نهایتاً به آن وحدت کلان و آمرانی دست پیدا کرد، نباید شعاری عملی شود،شعاری و آرمانی کار سلبی را به وجود می آورد تا آنجا که عده ای مقاومت کرد و موانع ایجاد می کنند، معتقدم باید در مسیر وحدت اسلامی نقشه راه داشته باشیم و تنها طرح موضوعات کلان را نداشته و باید خواص جامعه نیز همراهی و گام بردارند.

برخورد شعاری و آرمانگرایی با وحدت نتیجه ای ندارد

رسا_ چگونه باید مسأله وحدت را فرهنگ سازی عمومی کرد؟

اگر بخواهیم به صورت عمومی جلوه گر کنیم باید در طول ایام سال به وحدت مسلمین بپردازیم نه اینکه وحدت را محدود به یک هفته خاص در سال بدانیم و تعاملات بین مذهب را ارتقاء ببخشیم، اگر در طول سال در تمام برنامه هایمان اعم از تبلیغی و فرهنگی و ... وحدت را نگنجانیم، قطعاً در یک هفته هم نمی شود وحدت را به مردم و در اذهان گنجانید، رفتارها و شعائر مذهبی ما منافاتی با مذهب ندارد اما باید یک پیوست در زمینه وحدت اسلامی هم داشته باشد و بایدها و نبایدها را بشناسیم.

رسا_ چه رفتاری از طرف شیعه و سنی موجب اختلال در وحدت بین مسلمین می شود؟

توهین های مذهبی مسأله را قدری پیچیده می کند، همچنانکه نسبت به سایر ادیان نیز تشنجاتی را به وجود می آورد، وقتی از فضای منطق و گفتگو خارج شده و به مرحله توهین برسد دیگر زندگی مسالمت آمیز بین مذاهب اسلامی را دچار آسیب می کند و انگیزه ای برای ایجاد تفرقه و جریانات تکفیر می کند، از این جهت باید علما ما فضای تشیع را به سمت عقلانیت، منطق و تحلیل در بیان سوق بدهند و سعی شود توهین به مذهب در جامعه شیعه به حداقل خود برسانند، از طرف دیگر جهان اهل سنت نیز باید سایه تکفیر دینی و اعتقادی را از سر شیعه بردارند چرا که این تغایر نگاه، ما را به سمت وحدت واقعی که موجب رشد اسلام باشد، نخواهد رساند.

داعش

رسا_ آیا فلسفه ایجاد فرق و جریان های تندرو، اختلاف و تفرقه افکنی بین مسلمانان است؟

جریان تندرو مثلا تشیع انگلیسی آن ها هم یک وحدتی را دنبال می کنند که عین تفرقه است،اینکه جهان اسلام بیاید اندیشه های تکفیری آن ها را بپذیرد و ذیل آن ها به سمت وحدت برود همچنانکه جریان داعش هم چنین وحدتی را دنبال می کند، تمام مرزهای جغرافیایی را برمی دارند و تمام مسلمانان را به بیعت با یک خلیفه دعوت می کنند اما این جریانات و تفکرات در مسیری قدم بر می دارند که به خشونت وجنگ و خونریزی می انجامد، اگر چه در درون خودشان یک نگاه وحدت دارند اما به صورت عملی وحدت را نیست و نابود می کنند و یا این کارشان جهان اسلام را دچار انفعال می کنند.

رسا_ با تشکر از شما که با سعه صدر پاسخگوی ما بودید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین