۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
کد خبر: ۶۹۶۴۸۸
پ
معاون امور مدارس حوزه علمیه قم خبر داد؛
معاون امور مدارس حوزه علمیه قم گفت: در حال حاضر طبق شیوه نامه دریافتی از مسئولین بهداشت، اکثر مدارس سطح یک حوزه به صورت حضوری است.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، حجت الاسلام همتیان در گفت‌وگویی با اشاره به بازگشایی مدارس علمیه و آسیب های دروس در فضای مجازی، گفت: آموزش های مجازی علاوه بر این که تجربه جدیدی در حوزه های علمیه بود، حوزه می تواند از این تجربه و آموزش های مجازی برای آینده استفاده خوبی داشته باشد.

معاون امور مدارس حوزه علمیه قم عنوان کرد: حوزه مدتی مجبور شد، درس ها را به صورت مجازی برگزار کند، اگر چه مشکلات زیادی داشته است، ولی خالی از برکت و لطف برای حوزه های علمیه نبود.

وی بیان داشت: از جمله این برکت، فراهم کردن زیرساخت های لازم برای بارگذاری صوت و... در فضای مجازی از طریق پیشخوان بود.

حجت الاسلام همتیان گفت: اکنون و چه بسا آینده بتوان از بعضی از دروس مطالعاتی در فضای مجازی استفاده کرد. این همان ظرفیت است که الان در بحث ویروس کرونا ایجاد شده است.

معاون امور مدارس حوزه علمیه قم، عنوان کرد: در حال حاضر همه مدارس علمیه بازگشایی شده، اما این مسئله نباید منجر شود که از فضای مجازی فاصله بگیریم و رهایش کنیم. باید به تقویت ساختارها در بحث فضای مجازی بپردازیم تا حوزه مجهزتر از گذشته بتواند به کارش ادامه دهد.

وی بیان داشت: اما از آن طرف آموزش مجازی مشکلات متعددی دارد که از جمله بحث تربیت است. این مسئله در فضای مجازی اتفاق نمی افتد و کاستی هم زیاد دارد. به خصوص برای طلاب جدید الورود که اصلا حوزه را ندیدند و با فضای آموزشی، تربیتی و حجره نشینی هم آشنا نیستند.

حجت الاسلام همتیان، گفت: اما حالا که فضای آموزشی حضوری فراهم شده، هر طلبه ای باید نسبت به این دو سالی که بستر آموزش در فضای مجازی بوده، نقصان درسی خودش را در موارد مختلف ادبیات و... جبران کند.

معاون امور مدارس حوزه علمیه قم، عنوان کرد: خودش را باید به استاد عرضه کند، خود ارزیابی و وضعیت درسی و توانمندی خود را بررسی کند. وقتی کاستی ها مشخص شد، در مرحله بعد از استادی بخواهد به او مشورت دهد که برای جبران، چه کاری می تواند انجام دهد.

وی بیان داشت: برنامه دیگر در ارتباط با مدارس هستند. مدارس باید نسبت به کاستی های این دو سال تحصیلی برنامه ریزی داشته باشند، مثلا درسی را کم کنند.

حجت الاسلام همتیان، گفت: پس در گام اول کاستی ها و میزان و اندازه آن مشخص، سپس در صدد جبران آن از طریق مشاوره ای بربیایند. حالا این ارائه راهکار ممکن کلاسی، عمومی یا فردی باشد.

معاون امور مدارس حوزه علمیه قم، عنوان کرد: در حال حاضر طبق شیوه نامه دریافتی از مسئولین بهداشت، اکثر مدارس سطح یک حوزه به صورت حضوری است و در ارتباط با سطوح عالی هم بعضی به صورت حضوری و بعضی منتظر دریافت شیوه نامه بهداشتی هستیم. اگر کسی هم مریض باشد، فعلا از حضور در مدارس علمیه معاف است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین