۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
کد خبر: ۶۹۷۱۱۰
پ
وزیر امور خارجه در دیدار معاون رییس جمهور قرقیزستان بر ضرورت تدوین افق بلندمدت برای همکاری‌ها بین دو کشور تأکید کرد.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، طلعت بیک مصدق اف معاون رییس جمهور در شورای امنیت ملی قرقیزستان که برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده، بعدازظهر امروز با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

امیرعبداللهیان در این دیدار با تشریح سیاست دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در حوزه همسایگان، تبادل هیأت‌ها در دوره اخیر بین دو کشور را گویای اراده طرفین برای ارتقای همکاری‌ها و توسعه مناسبات خواند و بر ضرورت تدوین افق بلندمدت برای همکاری‌ها بین دو کشور تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبریک برگزاری موفق انتخابات اخیر پارلمانی قرقیزستان، زمینه سازی برای توسعه همکاری‌ها از طریق برقراری پروازهای مستقیم بین پایتخت‌های دو کشور به منظور تسهیل در رفت و آمد بازرگانان، هیأت‌های سیاسی و گردشگران را مورد تأکید قرار داد.

امیرعبداللهیان همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت و بهره برداری آزمایشی از کریدور ریلی قرقیزستان - بندرعباس برای برقراری ارتباط قرقیزستان به منطقه غرب آسیا را برای دو کشور با اهمیت خواند.

طلعت بیک مصدق اف معاون رییس جمهور قرقیزستان نیز در این دیدار با تبریک انتصاب وزیر امور خارجه کشورمان، گفت‌وگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را با اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد که با توجه به پایان دوره انتخابات در قرقیزستان، دوره جدیدی از همکاری‌ها بین دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله در بخش همکاری‌های اقتصادی، بر اساس‌ ظرفیت‌های موجود شکل گیرد.

وی همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تبادل تجربه در حوزه مرزبانی را مورد تأکید قرار داد.

افغانستان و تحولات جاری در این کشور از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر بین  امیرعبداللهیان و معاون رئیس جمهور قرقیزستان بود که وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه افغانستان، بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر و متشکل از همه اقوام در افغانستان با هدف برقراری ثبات و آرامش در این کشور تأکید کرد.

معاون رئیس جمهور قرقیزستان همچنین امروز با علی شمخانی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین