۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۲
کد خبر: ۷۱۶۱۳۵
پ
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه:
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در نشست تحلیلی تبیینی «ره بر» با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: نماز جمعه یک فریضه صد درصد استثنائی با دو مولفه اصلی حیات طیبه است.

به گزارش گروه سیره امامین انقلاب خبرگزاری رسا، در نشست تحلیلی تبیینی «ره بر» با موضوع «تحلیل بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با ائمه جمعه» که صبح امروز سه‌شنبه ۱۱ مرداد ماه به همت نمایندگی دفتر حفظ و نشر اثار آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) در مشهد به صورت مجازی برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت.

حجت الاسلام حاج علی اکبری گفت: رمزگشایی از ظرفیت‌های بی نظیر نماز جمعه در صدر بیانات رهبر معظم انقلاب بود. ایشان در این دیدار جمع بندی فاخر و برجسته‌ای از نماز جمعه داشتند و آن را یک فریضه صد درصد استثنایی عنوان کردند و حتی ایشان آن را از حج نیز استثنائی‌تر عنوان کردند و جنبه ذکر الله و حضور مردم را دو مولفه اصلی حیات طیبه ذکر کردند که به همراه استمرار هفتگی و ترکیب بین سیاست و دیانت فرصت فوق العاده‌ای را در اختیار می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه بیست و پنجمین دیدار ایشان امسال با نقطه عطفی همراه بود، گفت: هم به لحاظ جنس بیانات و نکات ممتاز و هم شرایط محیطی جامعه و وضعیت امروز این نشست نقطه عطفی بود که می‌تواند بین شرایط قبلی و پیش رو فاصله بیندازد و متن بیانات رهبری می‌تواند به عنوان متنی محوری قرار بگیرد و منشور روشنی برای تحولات مورد نظر در نهاد نماز جمعه باشد و به عنوان نقشه راهی خواهد بود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: یکی از نکات مهم ایشان مقایسه وضعیت فعلی با آنچه که باید باشد، است و ایشان با تعابیر منصفانه و آمیخته با محبت به این فاصله اشاره کردند که باید به سمت نقطه مطلوب با همکاری همگانی و مجاهدت نهاد‌های مختلف برای بهره مندی از این ظرفیت آسمانی حرکت کنیم.

وی اظهار کرد: در این جلسه مقام معظم رهبری ۶۰ بار به واژه مردم و حضور مردمی اشاره و تاکید کردند. در نظریه مردم سالاری دینی و جمهوری اسلامی ما با یک ترکیب اتحادی به این معنا که مردم کاملا متاخذ از اسلامیت است، مواجهیم و نماز جمعه تنها نمازی است که باید به جماعت خوانده شود و به تعبیر رهبری ترکیب حضور مردم با ذکر الله، نماز جمعه است و مسئله حضور مردم و کمیت آن دارای اهمیت ویژه است یعنی دست اندرکاران باید مراقبت کنند اگر این هفته جمعیت کاهش پیدا کرد حتما باید نگران شوند.

رفتار ائمه جمعه با همه اقشار باید پدرانه باشد و گرد این سفره معنوی بکشاند

حجت السلام والمسلمین حاج علی اکبری گفت: استمرار هفتگی، نماز جمعه را به یک قرارگاه تبدیل می‌کند که می‌تواند از همفکری‌ها تا همکاری‌ها را در پرتو خودش داشته باشد و می‌تواند به عنوان یکی از حلقه‌های زنجیره جمهوری اسلامی باشد و مقام معظم رهبری بر لزوم رفتار پدرانه امام جمعه با همه اقشار تاکید می‌کنند و می‌فرمایند شما باید همه را سر این سفره معنوی بکشانید.

وی با اشاره به لزوم سلوک مردمی ائمه جمعه گفت: این روش و منش ائمه جمعه که از مواجهه شایسته و بی تکلف با مردم نشات می‌گیرد، با باز کردن حساب ویژه برای جوانان علاوه بر نشاط، استمرار نسلی را دنبال خواهد داشت؛ تشکل‌های جوانان، بازتولید مفاهیم انقلابی و دینی به زبان روز، خدمات اجتماعی، نظارت بر ستاد‌ها برای حفظ مردمی بودن و حفظ اعتماد مردم، منع شدید ائمه جمعه از فعالیت‌های اقتصادی و تاکید وابستگی اقتصادی به مردم که باعث افتخار روحانیت است، از دیگر فرمایشات رهبر معظم انقلاب بود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: ایشان در باب خطبه‌ها نیز به گرمی و صمیمیت اتحادآفرین، امید بخش، غنی بودن و گره گشایی اشاره می‌کنند که برای صیانت از افکار عمومی در برابر شبهه پراکنی دشمنان و دلگرمی مومنان نیاز است.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری در پایان این نشست تحلیلی افزود: در مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب، خط روشنی دیده می‌شود که عبارت از حضور مردمی و تقویت بنیه مردمی در نماز‌های جمعه است و اینجا جایی است که باید مرکز ثقل نماز‌های جمعه ما باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین