۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۵
کد خبر: ۷۱۶۹۳۳

هند: آمریکا احتمالا تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را نقض کرده است

هند: آمریکا احتمالا تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را نقض کرده است
نماینده دائم روسیه در وین با اشاره به امکان توقف فعالیت نیروگاه اتمی زاپوروژیه به‌دلیل ادامه حملات ارتش اوکراین به آن، برای جلوگیری از یک فاجعه هسته‌ای، گفت: بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این نیروگاه بهتر است هرچه زودتر انجام شود.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "هنری کیسینجر"، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا که از سال 1973 الی 1977 ریاست وزارت امور خارجه ایالات متحده را به‌عهده داشت، معتقد است که گسترش ناتو باید در لهستان متوقف می‌شد و اوکراین می‌بایست در روابط روسیه و غرب جایگاهی را به‌دست می‌آورد که فنلاند تاکنون داشت.

کیسینجر این دیدگاه را در مصاحبه با روزنامه "وال استریت ژورنال" بیان کرده در پاسخ به سؤالی دراین‌باره گفت: «من معتقد بودم که لهستان و همه کشورهایی که به‌طور مرسوم بخشی از تاریخ غرب بوده‌اند ـ به‌طور منطقی باید عضو ناتو باشند، ولی در رابطه با اوکراین، من از نقشی مانند فنلاند دفاع می‌کردم. این سیاست ناتو اشتباه بود که علائمی در خصوص احتمال عضویت اوکراین ارسال کرد و نگرانی‌های امنیتی ابرازشده از سوی ولادیمیر پوتین [رئیس‌جمهوری روسیه] را جدی نگرفت، در این صورت بحران کنونی در اوکراین به‌وجود نیامده بود.»

این سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی یادآور شد که کشور اوکراین مجموعه‌ای از سرزمین‌هایی است که مردم آنها به‌سمت روسیه تمایل دارند و مسکو نیز از لحاظ تاریخی آن‌ها را متعلق به خود می‌داند، اگرچه «بعضی از اوکراینی‌ها» با این مسئله موافق نیستند، با این حال، وزیر خارجه اسبق آمریکا معتقد است که در نتیجه حمله نظامی روسیه به اوکراین، وضعیت تغییر کرده است. به‌گفته کیسینجر، در پایان مناقشه کنونی در اوکراین نیز به‌احتمال زیاد "کریمه و منطقه دونباس" برای روسیه حفظ خواهد شد.

هنری کیسینجر در بخش دیگری از این مصاحبه ابراز عقیده کرد که ایالات متحده در آستانه جنگ با روسیه و چین بر سر مسائلی قرار گرفته است که تا حدودی خود واشنگتن، بدون آنکه تصوری از اینکه چگونه پایان خواهد یافت یا به کجا خواهید انجامید، ایجاد کرده است.
وزیر امور خارجه اسبق آمریکا تصریح کرد: در شرایط کنونی تنها کاری که می‌توان انجام داد، تشدید تنش و ایجاد گزینه‌های متفاوت نیست، بلکه برای این کار باید هدفی وجود داشته باشد.

به گفته معاون رئیس بانک مرکزی هند، ایالات متحده یک محموله نفتی مشکل دار دریافت کرده است که ممکن است تحریم های اقتصادی فعلی علیه روسیه را نقض کرده باشد.

مایکل پاترا، معاون رئیس بانک مرکزی هند در یک کنفرانس مالی در  این کشور گفت که وزارت خزانه داری ایالات متحده در این باره  ابراز نگرانی کرده است. پاترا قبل از تشریح گزارش وزارت خزانه داری ایالات متحده به بانک مرکزی هند به حضار دولت و صنعت مالی خود گفت: می دانید که تحریم هایی علیه افرادی وجود دارد که نفت روسیه را می خرند.

بر اساس این گزارش، یک نفتکش روسی نفت را به یک کشتی هندی در دریای آزاد منتقل کرد که سپس در هند فرآوری و در نهایت به آمریکا صادر شد. کشتی هندی بارگیری شده با نفت روسیه وارد بندری در ایالت گجرات شده بود. به گفته پاترا  نفت در این بندر فرآوری و به عرقیات مورد استفاده در ساخت پلاستیک های یکبار مصرف تبدیل شد. کشتی هندی بار دیگر بار را تحویل گرفت، بندر را ترک کرد و در دریای آزاد  از مقصد نیویورک مطلع شد. وی  نامی از این  کشتی نبرد.

سفارت آمریکا در مورد این اطلاعات اظهار نظری نکرده است. هند یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت در جهان است. از زمان حمله روسیه به اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه، هند نیز یکی از خریداران عمده نفت روسیه بوده است. هند که به طور سنتی به شدت به واردات تسلیحات از روسیه متکی است، در تلاش است روابط خوبی با آمریکا و روسیه برقرار کند.

ارسال نظرات