۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۶
کد خبر: ۷۳۱۷۴۶
پ
آیت الله مهدوی:
اصفهان ـ عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تکرار تذکر زبانی از سوی افراد مختلف، قطعا اثرگذار خواهد بود، نباید در مقابل کشف حجاب بی تفاوت باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، آیت الله سید ابوالحسن مهدوی، عضو مجلس خبرگان رهبری، ظهر امروز در جلسه تفسیر قرآن کریم امامزاده اب

راهیم دولت آباد، با اشاره به آیات 103 تا 105 سوره آل عمران، گفت: آیه 103 آیه اعتصام به حبل الله است، قرآن کریم دستور می‌دهد که همه چنگ بزنند به ریسمان پروردگار و متفرق نشوند.

وی در ادامه افزود: ما اتحاد لازم داریم اما اتحاد روی مطلوب، گاهی ممکن است افراد روی کار قبیح اتحاد داشته باشند اما ما اتحاد روی صدق را لازم داریم. قرآن کریم می‌فرماید همه به ریسمان الهی چنگ بزنید و ریسمانی که بین ما و پروردگار است همان ولایت است.

آیت الله مهدوی با بیان اینکه متأسفانه برخی افراد در مسأله ولایت کوتاهی دارند، اظهار کرد: آیه 104 سوره آل عمران آیه امر به معروف و نهی از منکر است. آیه 105 نهی از تفرقه است، اگر توجه کنیم آیه وسط آیه امر به معروف است آیه اول راجع به اتحاد و آیه بعد نهی از تفرقه است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم مناسبت این سه آیه را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که اگر جامعه متحد روی امر خیر می‌خواهیم ضمانت اجرایی آن امر به معروف و نهی از منکر است. امر به معروف و نهی از منکر از واجبات دین است و ضامن اجرایی شدن واجبات همین فریضه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری امر به معروف و نهی از منکر را دارای حالات و روش‌های مختلف عنوان کرد و گفت: گاهی می‌توان به صورت کتبی شخصی را امر به معروف و نهی از منکر کرد، باید توجه کنیم در تذکر کتبی خوبی‌ها و محاسن شخص را هم بنویسیم و در نهایت در حق آن شخص دعا کنیم.

آیت الله مهدوی اهدای کتاب را از دیگر راه‌های امر به معروف و نهی از منکر برمشرد و تصریح کرد: گاهی با یک کتاب می‌توان یک موضوعی را به درستی و به خوبی تشریح کرد، راهکار دیگر برای امر به معروف و نهی از منکر استفاده از ابزارهایی نظیر تلفن و فضای مجازی و رسانه‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از واسطه‌ برای اثرگذاری بر شخص نیز دیگر راهکاری است که برای امر به معروف و نهی از منکر می‌توان از آن استفاده کرد، گاهی ممکن است تذکر مستقیم ما روی شخصی اثرگذاری نداشته باشد اما به واسطه اشخاص دیگر بتوانیم اثرگذاری داشته باشیم و اینجاست که از واسطه استفاده خواهیم کرد.

استاد درس خارج حوزه علمیه اظهار کرد: وقتی کسی منکری را مرتکب می‌شود باید بدانیم که آن را تکرار خواهد کرد، ولی اگر می‌دانیم نادم و پشیمان است و دیگر آن را انجام نخواهد داد نباید به او تذکر بدهیم، همچنین باید مطمئن باشیم کاری که شخص انجام داده است منکر است، اگر منکر نباشد یا شک داریم فعل منکر است اجازه تذکر دادن نداریم.

آیت الله مهدوی حفظ امنیت و احتمال تأثیر را از دیگر شرایط امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد و گفت: در زمینه احتمال تأثیر باید بدانیم که تذکر زبانی همیشه اثر خود را دارد اما این اثر دائما به حد کامل نیست، استمرار داشتن و تکرار شدن تذکر زبانی توسط افراد مختلف می‌تواند اثر کامل داشته باشد، امروزه برخی افراد جرم مرتکب می‌شوند و کشف حجاب می‌کنند، وظیفه همه است که به آنها تذکر بدهند و نسبت به این موضوع بی تفاوت نباشند./1304/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین