۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۳
کد خبر: ۷۳۵۳۶۰
پ
آیت الله اعرافی تبیین کرد؛
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به محورهایی از طراحی های دشمنان انقلاب در برابر گفتمان نظام اسلامی، مقابله با گفتمان و تمدن نوین اسلامی را از برنامه های دشمنان دانست.

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در احلاسیه تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه های علمیه در سالن اجتماعات مدرسه دارالشفا برگزار شد، با اشاره به خاطره‌ای از رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۱۰ سال گذشته اظهار داشت: روزی در نماز رهبر معظم انقلاب اسلامی که جمع هایی در آن حضور پیدا می کردند، حضور داشتم که از ایشان تقاضا شد تا دقایقی را مستفیض نمایند و رهبر معظم انقلاب اسلامی از این نکته شروع کردند که حضور و غیاب در نقطه های حساس و در پیچ های تاریخی گاهی منشأ آثار برای قرن ها می شود؛ چنانکه در جنگ جهانی متفقین دور میزگرد نشسته و عالم را در بین خود تقسیم کردند؛ اما جهان اسلام غائب از صحنه بود.

وی در ادامه افزود: نتیجه حضور اهریمنی قدرتهای پیروز در جنگ و غیاب عالم اسلام این شد که نقشه عالم در میز قدرتهای جهانی قرار گرفت و نتیجه تقسیم های شیطانی عالم، حضور اهریمنی قدرت ها و غیاب گفتمان اسلامی چیزی شد که هنوز نیز عالم بعد از هشتاد سال با آن دست و پنجه نرم می کند.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بیان داشت: اگر حوزه های علمیه و علمای جهان اسلام در بزنگاه ها به نفع اسلام و معارف الهی حضور داشته باشند، می توانند تاریخ را رقم زنند و الا اگر حضور روحانیت نباشد قطعاً اسلام و روحانیت غائب تاریخ خواهد بود.

امام خمینی و پیچ تاریخی

وی در ادامه افزود: شصت سال قبل امام خمینی(ره) در عرصه تاریخی با سخنرانی خود در فیضیه اعلام حضور دین در عرصه زندگی بشر کرد و در پیچ تاریخی حضور چشمگیر و راهبردی، سرنوشت عالم را تحت تاثیر قرار داد و امروز هیچ کسی نمی تواند به انقلاب بر آمده از حوزه علمیه قم به زعامت امام عظیم الشأن را از اثرگذاری و نقش آفرینی در صحنه جهانی و معادلات عالم دور بداند.

ترویج اسلام های بدلی و انحرافی در برابر اسلام ناب از برنامه های دشمنان است

آیت الله اعرافی با اشاره به عنوان اجلاسیه اساتید مبنی بر «حوزه، انقلاب اسلامی و جهان معاصر» خاطرنشان کرد: اگر حوزه های علمیه بتوانند دیدگان خود را گشوده و آفاق دوردست را مشاهده کنند و برای آن چاره اندیشیده و دست اندازها و سدهای مقابل گفتمان انقلاب اسلامی را که گفتمانی موثر است، بشکنند به جایگاه حوزه تمدنی، اصیل و انقلابی دست پیدا خواهند کرد.

جلوه های امواج انقلاب اسلامی بر جهان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز کرد: انقلاب اسلامی امواج بزرگی در عالم دارد که جلوه های مختلفی دارد و یکی از جلوه‌های توفنده انقلاب اسلامی محور مقاومت است که به فضل الهی و به برکت راهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی و با حمایت علما، مردم انقلاب اسلامی و جریان انقلاب اسلامی در ایران و منطقه -برخلاف دهه های قبل- محور قدرت الهی و ایمانی شکل گرفته است؛ قدرتی که کاملاً بدیع بوده و بی سابقه است و ما هرگز در دوره های متأخر از رنسانس به سیطره تمدن غربی در عالم شاهد قدرت گفتمانی اسلامی در عالم نبودیم.

وی در ادامه افزود: جلوه های عمیق‌تری از امواج انقلاب اسلامی و انتشار گفتمان دین، معنویت و انقلاب اسلامی وجود دارد که آن امواج فکری، معرفتی و گفتمانی است که مدت ها در محور مقاومت؛ بلکه در جهان و در میان شیعیان، اهل سنت و حتی غیر مسلمانان گفتمان معرفتی جدیدی ریشه دوانده است و در زیر پوست عالم نسبت به پیام زلال اسلام و گفتمان انقلاب اسلامی وجود آمده است که این بیان مستند به شواهد و علائم فراوان است.

آیت الله اعرافی بیان داشت: این افتخار حوزه سرآمد و عظیم الشأن قم می باشد که در حدود چهل سالگی خود تولید گفتمانی با این عظمت از آن بیرون آمده و در دهه های گذشته تبدیل به نهضت، انقلاب، نظام و گفتمان جهانی شده است و طبیعی است که استکبار جهانی در برابر گفتمان تغییر دهنده معادلات فرهنگی، معرفتی، اجتماعی، سیاسی و نظامی عالم، دست به دست هم دهند تا موج ناظر بر رهایی مستضعفان را بشکنند.

ترویج اسلام انحرافی هدف اصلی دشمنان در برابر اسلام ناب

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه به محورهایی از طراحی های دشمنان انقلاب اسلامی در برابر گفتمان نظام اسلامی ایران پرداخت و اظهار داشت: ترویج اسلام های بدلی، قلابی و انحرافی در برابر اسلام ناب و با تفسیری که امامین انقلاب اسلامی و بزرگان نظام اسلامی ایران دارند، یکی از محورهای برنامه ریزی دشمنان انقلاب اسلامی برای مقابله با گفتمان و شکل گیری تمدن نوین جهانی است و این خط بسیار محکمی بود که دشمنان در طول چهار دهه گذشته در اتاق های فکر خود  طراحی شد و به منصه اجرا گذاشته اند.

وی در ادامه افزود: اسلام های بدلی، قلابی و انحرافی در برابر اسلام دارای طیفی مشخص است که لااقل می توان اسلام متحجرانه، اسلام داعشی و طالبانی و اسلام خشن بی منطق را از این طیف ها به شمار آورد و هدف دشمنان این است تا درخشش انوار انقلاب اسلامی را تحت الشعاع خود قرار دهند و برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی، گفتمان سازی و جریان سازی کرده و اخیراً نیز اسناد آن به بیرون درز کرده است.

ترویج اسلام های بدلی و انحرافی در برابر اسلام ناب از برنامه های دشمنان است

آیت الله اعرافی دومین طیف مقابل اسلام ناب را اسلام لیبرالیستی و سکولاریستی دانست و بیان داشت: اسلامی که به دین اسلام نگاه جریان‌ساز، تمدن آفرین، حرکت بخش و نهضت آفرین ندارد؛ اسلامی که اسلام را مانند پیامبر گرامی اسلام ندیده و آن را به این شکل تقسیم نمی کند و در همه چهار دهه گذشته به ویژه در دو دهه اخیر قرار مستکبران عالم در برابر امواج توفنده انقلاب اسلامی و گفتمان اسلام ناب برای این است که اسلام قلابی و بدلی ساخته و بر حدیث ها و روایت های جایگزین اهتمام داشته باشند.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: تهی سازی اعتقادی و فروپاشی اخلاقی و هویت زدایی دینی و فرهنگی از جامعه، جهان اسلام و نسل جوان با هزاران حیله و ترفندها از برنامه‌های دشمنان انقلاب اسلامی است تا با ترویج سبک های جذاب شیطانی و خاموش کردن ندای فطرت و هویت دینی، از درون، مایه های اعتقادی، معرفتی و اخلاقی آنان را فرو ریزند.

هراس افکنی دشمنان نسبت به اسلام و روحانیت

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هراس فکنی در غرب و افکار عمومی عالم نسبت به اسلام، تشیع، انقلاب اسلامی، ایران، حوزه و نهاد روحانیت، مرجعیت و ولایت را یکی دیگر از برنامه‌های دشمنان انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: این یک برنامه بسیار قوی دشمنان انقلاب اسلامی بوده است که در اتاق‌های فکر آنان طراحی شده و در اقصی نقاط جهان درحال پیگیری و انجام است.

وی در ادامه افزود: حوزه های علمیه در برابر برنامه های دشمنان انقلاب اسلامی و جهان استکبار بر علیه انقلاب اسلامی چند وظیفه اساسی و بنیادی دارند که یکی از آن وظایف توسعه مرزهای علوم اسلامی متناسب با نیاز های جهان معاصر است و حوزه نهادی تاریخی و متکی به خود و ریشه دار در تاریخ است؛ نهادی که با اتکا به خداوند متعال و با پشتیبانی ملت بزرگ ایران و امت اسلام در طول تاریخ همیشه پرچمدار بوده است.

آیت الله اعرافی ابراز کرد: امروزه حوزه های علمیه در نقطه عطف و حساسی قرار گرفته است و اگر نتواند در این نقطه حساس به وظایف بزرگ خود جامه عمل بپوشاند، قطعاً خسارتهای بی‌نظیری در آینده در پیش رو خواهد داشت و همه حوزه های علمیه و روحانیت در پیچ تاریخی و گفتمان درخشان انقلاب اسلامی مسئول هستیم.

اتکا به اجتهاد اصیل و سنت‌های دیرپا وظیفه حوزه های علمیه

مدیر حوزه های علمیه در ادامه افزود: یکی دیگر از وظایف حوزه های علمیه این است که با اتکا بر اجتهاد اصیل و سنت‌های دیرپای فقهی، کلامی، حکمی، حدیثی و تفسیری خود، آفاق جدیدی را بر روی علوم اسلامی گشاید و باید در نظام اسلامی و در تقنین و اجرا، اندیشه اسلامی نورافکن باشد و در جهان معاصر علوم الهی و معارف اهل بیت پرتو افکن شود.

آیت الله اعرافی یکی دیگر از وظایف حوزه های علمیه را نیرو سازی، تامین منابع انسانی و تاب‌آوری متناسب با نیازهای تمدن نوین اسلامی دانست و بیان داشت: امام راحل با تربیت شاگردان، چهره هایی را پرورش داد که پایه های انقلاب و نظام اسلامی را پی‌ریزی کردند و امروز جامعه اسلامی و جهان معاصر نیازمند پرچمداران و نیروهای برجسته تر از قبل است که هرچند گام هایی در این زمینه ها برداشته شده است اما کافی نیست.

مدیر حوزه های علمیه کنشگری تبلیغی و اجتماعی را یکی دیگر از وظایف حوزه های علمیه دانست و عنوان داشت: رسالت و وظیفه سوم حوزه‌های علمیه در همه عالم این است تا با به کارگیری بهترین ابزار ها کنشگری تبلیغی و اجتماعی خود را گسترش داده و به نتایج مطلوب خود دست پیدا کند.

ترویج اسلام های بدلی و انحرافی در برابر اسلام ناب از برنامه های دشمنان است

وی در ادامه وظیفه چهارم حوزه های علمیه را بهره مندی از اندیشه سیاسی و رویکرد و برنامه درست نسبت به جهان و بین الملل دانست و ابراز کرد: حوزه های علمیه، جهان و بین الملل فرسنگ ها با همدیگر فاصله دارند و فعالیتهای انجام شده در این مدت کافی نبوده و نیاز به گسترش و عملکرد بیش از پیش حوزه های علمیه در این حوزه دارد.

لزوم کنشگری میدانی حوزه های علمیه

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: حوزه های علمیه باید در قلمروهای مختلف کنشگری های میدانی برای خود تعریف کنند و هرچند مدیریت حوزه ها اقدام برای کنشگری عالمانه و آگاهانه پایه ریزی کرده است؛ اما در مقابل نیازها چیز قابل توجهی نیست و باید در عرصه های مختلف حوزه های علمیه حرفی برای گفتن داشته باشد.

آیت الله اعرافی با اشاره به درحال تدوین بودن برنامه هفتم در دولت و ارائه آن به مجلس اسلامی و لزوم ایفای نقش آفرینی حوز های علمیه در این برنامه بیان داشت: باید حوزه های علمیه در برنامه هفتم حرفی برای گفتن داشته باشند که البته کارهایی در این زمینه انجام شده است و این نمونه ای از فعالیت ها می باشد اما صدها نمونه از این قبیل کارها وجود دارد که هنوز ورود نشده است و باید انجام گیرد.

مدیر حوزه های علمیه در پایان اظهار داشت: حوزه های علمیه با پنج راهبرد دشمنان انقلاب اسلامی مواجه است که حداقل در مقابل راهبرد دشمنان باید حوزه های علمیه نیز ۵ رسالت بسیار حساس و تاریخی در پیش داشته باشند و حوزه های علمیه به قدر وسع خود به راهبرد های بنیادی و کلان می اندیشد و اساتید و اندیشمندان حوزه در اندیشه های بزرگ نقش آفرینی می کنند؛ اما نیازمند برداشتن گام‌های بلند هستیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین