۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱
کد خبر: ۷۳۵۶۵۴
پ
یادداشت؛
در شرایطی که برخی از سیاستگذاران و کارگزاران اشتباهات محاسباتی عجیب و غریبی مرتکب شدند اما یک نفر یک تنه بر راه درست پافشاری کرد و کشور را از بحران ها عبور داد.

ایران معاصر پس از عصر صفوی درگیر جنگ های داخلی و بحران مشروعیت شد؛ دعوا بر سر اینکه چه کسی یا چه طایفه‌ای حاکم شود در جای جای کشور پدید آمد؛ هر کسی بنابر مقبولیت تثبیت شده صفویان طی 235 سال، یک شاهزاده صفوی را علم و خود را نائب السلطنه آن معرفی می کرد تا بتواند به پادشاهی برسد؛ در فاصله کوتاهی اصفهان توسط خان های داخلی 5 بار با جنگ فتح شد.

نادرشاه افشار از یک دودمان و طایفه نامشخص به فرماندهی نظامی رسید و از فرماندهی نیز به پادشاهی که هندوستان را فتح کرد؛ او که ابتدای امر با نیابت سلطنت صفویان علم جنگ برداشت و سپس در دشت مغان با سران طوایف شور و مشورتی داشت و ماکت کوچکی از رأی گیری را در نظام های سیاسی به نمایش گذاشت، پس از مرگش الگوی رفتاری فرماندهان خودش شد.

وقتی نادر بی نام و نشان با نظامی گری توانست پادشاه شود چرا فرماندهان ارشدش نتوانند؟ 5 تن از فرماندهان بزرگ نادر هر یک گوشه ای از این وطن پاره پاره را گرفتند تا پادشاهی خود را بر کل کشور تثبیت کنند؛ شاید بتوان کریم خان را موفق ترین این 5 نفر دانست که در افکار عمومی ایرانیان پس از خود، فردی کاردان بود اما جالب است بدانید همین فرد، پس از فتح مازندران نزدیک 10 هزار نفر را قتل عام کرد که تنها گناهشان «افغان های کوچ داده شده توسط نادر» بود.

پس از مرگ کریم خان جانشینش نتوانست قدرت را نگه دارد و به ناچار از شیراز به کرمان کوچ کرد و سنگری پیش روی خان قاجاری که سودای پادشاهی ملک ایران را داشت بنا کرد؛ خان قاجار پس از شکستن مقاومت شهر و پیدا کردن شاهزاده بی کفایت زند، مردم را قتل عام و جانشین کریم خان را کشت.

قاجاریه با ویران کردن کرمان پای گرفت و با خون ریزی در ارمنستان و گرجستان گسترش یافت و حال پس از مرگ آقامحمدخان، بحران جانشینی بار دیگر در می گیرد اما فتحعلی شاه یا باباخان تنها فردی در طول 100 سال گذشته خود بود که توانست حکومت پایه گذاری شده را نگه دارد؛ نه جانشینان نادر و نه جانشین کریم خان نتوانستند این کار را انجام دهند.

سطور آشفته بالا فقط برای تصور کردن شما از یک آشفتگی 100 ساله در درون ایران بود؛ تمام این آشفتگی ها از بی کفایتی یک فرد حاصل شد: «شاه سلطان حسین صفوی» در بی کفایتی او مطالب زیادی نوشته شده که همگی در عصر اینترنت در دسترس است.

قضیه وقتی دردناک تر می شود که بدانید روس ها و اروپایی ها همزمان با این آشفتگی و جنگ های صدساله شروع به رشد و شکوفایی کردند؛ همزمان با اینکه فتحعلی شاه در نگه داشتن حکومت و جانشینی موفق می شود، از روس ها شکست می خورد؛ زیرا آن ها سلاح ها و اقتصاد بهتری داشتند.

بی کفایتی یک شاهزاده صفوی کشور را درگیر جنگ داخلی کرد و کشور در توسعه زیرساخت ها، تربیت نیرو، تجهیز ارتش، تولید سلاح و... جا ماند و دیگران شتابان رفتند.

به قرنی که گذشت هم نگاهی بیاندازید؛ قلدری که بر حرف درست «ارتش مدرن می خواهیم» تکیه زد و نوکری غربی ها را کرد تا به ارتش مدرن خود برسد و نهایتا این ارتش پر اسم و رسم نه در مقابل ارتش شوروی مقاومت کرد نه در مقابل خواست انگلستان پادشاه را حفظ کرد. پهلوی ها دو شاه بودند که سه بار فرار کردند و بدون دخالت خارجی نه شاه شدند نه شاه ماندند.

اما پس از انقلاب 57 که خودمتمدن پندارها ابا دارند پسوند اسلامی بر روی آن بگذارند، شخص اول مملکت با بچه مسلمان ها وجب به وجب خاک کشور را حفظ کرد؛ نه هنگام شعله ور شدن جدایی طلبی احزاب کرد در غرب کشور اعتماد به نفس خود را از دست داد و نه هنگام حمله گروه دلتا و صدام به خاک کشور. او که نه هنگام ورود به ایران از تهدید بختیار و خطر شلیک به هواپیما ترسید و نه در وقت موشک باران تهران جماران را ترک کرد.

اما ایستادگی جانشینش نیز بسیار ستودنی است؛ قریب 80 سال درگیری داخلی و بحران جانشین در عصر پساصفوی سبب شده که اساتید تاریخ فتحعلی شاه مستبد را بستایند که توانست جانشینی را ولو با خونریزی حفظ کند اما (زبانم لال از مقایسه دو مرد خدا با دو حاکم خونریز) جانشین خمینی بدون ذره ای استبداد با آغوش باز در یک محیط دموکراتیک کار خود را با قوت آغاز کرد.

اولین بحران و تهدید خارجی دوران حکومت امام خامنه ای موسوم به «جنگ اول خلیج فارس» و لشکرکشی آمریکا به منطقه بود؛ ایشان که هنوز مورد پذیرش برخی جناح های سیاسی قرار نگرفته بود و حتی برخی از نمایندگان مجلس به راحتی به طور غیر مستقیم علیه بیانات رهبری صحبت می کردند با اعتماد به نفس بالا خطرات ورود به این جنگ را فهمید و در تبیین این اقدام خود به عنوان اولین شخص وارد شد.

معمولا در ایام پس از رحلت امام با یادآوری بزنگاه های تاریخ انقلاب و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای از موفقیت ایشان تمجید می کنند؛ اما دو رویکرد کلان و بدون استثنا در دو عرصه سیاست داخلی و سیاست خارجی مهم ترین چیزی است که ایجاب می کند تا سال ها رهبری این مرد را ستایش کرد.

در شرایطی که دشمنان و رقبای خارجی از سلاح‌های پیشرفته و گزینه های متعددی برخوردار هستند و حتی بارها تهدید به حمله نظامی کرده اند، راهبرد رهبری حمله به راهبرد دشمن بود به این معنا که ابزارهای نظامی دشمن را ناکارآمد کند؛ همانطور که مشهور است با حرکت ناو هواپیمابر آمریکا دولت ها سقوط می کردند، اما در خلیج فارس وقتی تنش بالا می گیرد آمریکا ناو خود را خارج می کند که مورد هدف موشک های ایرانی قرار نگیرد.

در شرایطی که ایالات متحده توانایی به کارگیری 3هزار جنگنده در جنگ اول و دوم خلیج را دارد و اقتصاد ایران اجازه نمی دهد چنین نیروی هوایی تجهیز کند تا با این حجم جنگنده مقابله کند، راهبرد هدفگیری پایگاه های هوایی بر روی زمین و فرودگاه های جنگی در دستور کار نیروهای مسلح قرار می گیرد؛ به عبارت بهتر اگر جنگنده ای بلند شد تا علیه منافع ملی ما اقدام کند پس از آن فرودگاهی برای نشستن ندارد. حتی اگر این فرودگاه ناو هواپیمابر باشد.

حمله به راهبرد دشمن یعنی جنگیدنِ قبل از جنگ؛ همان که جرج بوش بعد از افغانستان و عراق نتوانست به ایران حمله کند، با اینکه می خواست. حتی اگر نمایندگان مجلس و بخش مهمی از کارگزاران سیاسی نامه جام زهر نوشته باشند اما شجاعت شخص اول مملکت جلوی فروپاشی کشور و حمله دشمن خارجی را گرفت.

پس از دهه 80 و شکست آمریکا در عراق بازهم برخی از عناصر داخلی مخالف گسترش توان دفاعی و موشکی کشور بودند و حتی این دستاوردها را مانع مذاکرات خودخواسته می دانستند ولی از آنجاکه وجود این موشک ها برای کشور لازم بود هیچ عقب نشینی از جانب فرمانده کل قوا در این خصوص صورت نگرفت.

در سیاست داخلی هم رویه کلان و خط مستقیم رهبری معظم دفاع از رأی و خواست ملت است؛ به صورت قاطع. بزنگاه هایی مانند 76، 78، 82 و از همه مهم تر 88 خود را نشان داد. پس از 88 هم که انتخابات 92 حاوی پیام سیاسی از طرف مردم بود به مذاکرات منتهی به برجام تن داده شد چون خواست مردم بود و هر جا که رفتارهای رادیکال جلوی این خواسته عمومی ایستاده بود، به فرمان رهبری کنار رفت.

همه بزنگاه های مهم تاریخ 35 ساله اخیر را باید با این دو شیشه یک عینک دید، افزایش توان بازدارندگی و تکیه به رأی مردم.

حرف آخر: اگر در مقاطعی برایتان سؤال شده بود که چرا رأی و خواست مردم و مشارکت بالا اهمیت دارد باید نگاهی به حوادث پاییز 1401 بیاندازید؛ با اینکه اتفاقات پیش آمده در سطح سیاسی کاریکاتوری از حوادث سال 88 بود اما حمایت های خارجی از جنبش(!) «زن زندگی آزادی» بیش از هر زمان دیگری بود و حتی برخی از سران کشورها با اپوزیسیون دیدار کردند و این ریسک سیاست خارجی را به جان خریدند. کاهش مشارکت مردمی در انتخابات 98 و 1400 که مقصری جز حسن روحانی و دولتش ندارد سبب شد که دشمن در محاسبات خود کاهش مقبولیت مردمی نظام را نتیجه بگیرد و بر اساس آن اقدام کند؛ اقداماتی که هنوز هم متوقف نشده و ادامه دارد.

علی نژاد

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین