۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۵
کد خبر: ۷۳۵۸۷۱
پ
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:
آیت الله حسینی بوشهری ضمن تأکید بر لزوم فرهنگ سازی نسبت به پرداخت مالیات گفت: مهم‌ترین سرمایه نظام، رضایت و اعتماد مردم است و باید میان دریافت مالیات و حفظ رضایت عمومی مردم، تناسب برقرار باشد.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به همراه مشاور وزیر اقتصاد در اقتصاد اسلامی و ارتباط با حوزه علمیه و جمعی دیگر از مدیران سازمان امور مالیاتی، با آیت الله حسینی بوشهری دیدار و گفت و گو کردند.

رئیس جامعه مدرسین با تأکید بر لزوم اجرای صحیح قوانین گفت: گاهی قانون به خوبی نوشته می‌شود؛ اما در هنگام اجرا، به گونه‌ای عمل می‌شود که هدفی که از وضع قانون دنبال می‌شده است، محقق نمی‌شود و حتی نتیجه معکوس حاصل می‌شود.

وی افزود: قانون نباید آرمانی باشد؛ بلکه باید متناسب با واقعیت‌های جامعه تنظیم گردد. اگر می‌خواهیم اتکای بودجه به نفت را کم کنیم، نباید به گونه‌ای مالیات بر درآمدها ببندیم که نارضایتی در بین مؤدیان مالیاتی پیش بیاید.

امام جمعه قم بر فرهنگ سازی و استفاده از ادبیات اقناعی در مواجهه با تخلفات مالیاتی تأکید کرد و ابراز داشت: نمی‌توان با افرادی که تخلفات مالیاتی دارند، به صورت دستوری عمل کرد؛ بلکه باید برای جامعه به درستی تبیین شود که محل تأمین هزینه‌های خدمات اجتماعی و اداره بخش‌های مختلف کشور در جهت توسعه و پیشرفت، همین مالیات‌هایی است که مردم می‌پردازند و همه آحاد جامعه نیز از آن بهره‌مند می‌شوند؛ البته مالیات باید با درآمد افراد، واقعیات خارجی و اقتضائات جامعه سنخیت داشته باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن تأکید کرد: مهم‌ترین سرمایه نظام، رضایت و اعتماد مردم است و باید میان دریافت مالیات و حفظ رضایت عمومی مردم، تناسب برقرار باشد.

افزایش مالیات در شرایط کنونی، آسیب‌زا خواهد بود

وی با اشاره به تورم و گرانی‌های فعلی ابراز داشت: افزایش مالیات در شرایط کنونی، با توجه به گرانی و تورم بالا، آسیب‌زا خواهد بود؛ بنابراین مسئولین باید آسیب‌پذیری مردم را در نظر بگیرند و با توجه به واقعیت‌ها، برنامه‌ها و اهداف خود را تنظیم کنند و در رابطه با رشد تولید، شرکت‌های دانش بنیان، مجموعه‌های کم درآمد و مؤسساتی که در پیشرفت فرهنگ جامعه تأثیرگذارند، ملاحظه بیشتری صورت گیرد.

استاد حوزه علمیه قم روایتی از امیرالمؤمنین مبنی بر تقدم و اولویت عمران و آبادانی بر أخذ مالیات را یادآور شد و ادامه داد: باید با تقویت اطلاع رسانی در قبال محل هزینه درآمدهای مالیاتی، فرهنگ مالیات دهی را در جامعه نهادینه کرد و در آن صورت است که مردم با میل و رغبت، مالیات می‌پردازند و خود را در اداره کشور شریک می‌دانند.

شایان ذکر است در ابتدای این جلسه، دکتر محمدهادی سبحانیان، گزارشی از وضعیت و تکالیف سازمان مالیاتی کشور در بودجه سال ۱۴۰۲ و رویکرد این سازمان در نهادینه سازی ضرورت پرداخت مالیات در جامعه، ارائه کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین