۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۳
کد خبر: ۷۴۲۷۶۹
توسط انتشارات خیمه؛

ترجمه قصیده تمیم البرغوثی درباره پیامبر اکرم منتشر شد

ترجمه قصیده تمیم البرغوثی درباره پیامبر اکرم منتشر شد
کتاب «برده سوم، شاهکار تمیم البرغوثی» حاوی متن و ترجمه قصیده این شاعر معاصر عرب در مدح پیامبر اکرم (ص) توسط انتشارات خیمه منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، کتاب «برده سوم، شاهکار تمیم البرغوثی» حاوی متن و ترجمه قصیده این شاعر معاصر عرب در مدح پیامبر اکرم (ص) به‌تازگی و در آستانه میلاد با سعادت رسول اکرم (ص) توسط انتشارات خیمه در ۸۸ صفحه منتشر و روانه بازار نشر شده است.

تمیم البرغوثی شاعر جوان و پرآوازه معاصر مصری محبوب ترین و مهم‌ترین چهره ادبی نسل جوان در کشورهای عربی به شمار می‌آید که با مواضع ضدصهیونیستی و مدافع مقاومت شناخته می‌شود؛ مدیحه او برای پیامبر اسلام (ص) در معارضه و نظیره سرایی با برده معروف بوصیری سروده شده است. بوصیری شاعر بزرگ قرن هفتم مدیحه‌ای برای پیامبر سرود که به «برده» شهرت یافت و در طول قرن‌های گذشته شاعران بسیاری به استقبال آن رفته یا آن را تخمیس کرده‌اند.

ترجمه قصیده تمیم البرغوثی درباره پیامبر اکرم منتشر شد

در میان برده‌های سروده شده طی قرن‌های اخیر، مدیحه‌ای که احمد شوقی شاعر بزرگ قرن گذشته مصر سرود بیشترین شهرت را دارد و به عنوان برده دوم شناخته می‌شود. اکنون تمیم البرغوثی به میدان رقابت با آن دو شاعر بزرگ آمده و سومین برده را با ویژگی‌های قابل توجه در دویست بیت سروده است.

محمدرضا زائری این قصیده را ترجمه و معرفی کرده و همچنین شرحی در معرفی شخصیت و زندگی این شاعر و والدین او که هر دو از شاعران و نویسندگان معروف بوده‌اند نگاشته است؛ متن عربی قصیده نیز در کنار ترجمه فارسی آمده است تا کسانی که علاقمند به فراگیری ادبیات عربی هستند بتوانند از این کتاب استفاده کنند.

برچسب ها: کتاب شعر ترجمه
ارسال نظرات