۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۷
کد خبر: ۷۵۰۵۲۸

آیت الله نمازی دار فانی را وداع گفت + زندگینامه

آیت الله نمازی دار فانی را وداع گفت + زندگینامه
آیت الله عبدالنبی نمازی نماینده مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دار فانی را وداع گفت.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله عبدالنبی نمازی عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده سابق ولی فقیه در کاشان پس از یک دوره بیماری، امروز یکشنبه ۸ بهمن ۱۴۰۲ در منزلش دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

عبدالنبی نمازی (متولد 1327ش - بوشهر)، نماینده مجلس خبرگان رهبری در دوره دوم و سوم از استان بوشهر، دادستان کل کشور در سال‌های 80 تا 83، نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان از سال 85 تا کنون، نماینده مجلس خبرگان رهبری از استان تهران دوره چهارم، رئیس حوزه علمیه کاشان.

وی همراه پدرش، مرحوم حجت‌الاسلام حاج شیخ احمد، فرزند عالمِ عارف و زاهدِ مجاهد، مرحوم آیت‌الله حاج شیخ حسین نمازی دشتی، به شهرستان آبادان هجرت کرد و تا چهارده سالگی در آنجا سپری کرد.

پدرش ضمن تبلیغ و منبر، آموزشکده قرآن را در آبادان تأسیس کرد و از این راه، افراد بسیاری را در طول سالیان متمادی با کتاب آسمانی قرآن آشنا کرد. عبدالنبی قرآن را در آنجا فراگرفت و از این طریق با کتاب‌های درسی جدید آشنا شد و توانست تحصیلات جدید را تا پایه ششم بگذراند. پس ‌از آن بخشی از دروس ادبیات عرب را در آبادان خواند و در آغاز سال 1341ش، به عراق عزیمت نمود.

نمازی به‌اتفاق عموزاده‌اش شیخ عبدالرسول دشتی، عازم نجف شده و دروس حوزه را در آنجا آغاز نمود.

در نجف اشرف از محضر عالمان نامدار آن خطه، علوم حوزوی را آموخت؛ عالمانی همچون حضرات آیات:حاج شیخ محمدحسین موحد نجف‌آبادی؛ حاج شیخ کاظم تبریزی؛ حاج شیخ صدرا بادکوبه‌ای؛ سید عبدالاعلی سبزواری؛

حاج شیخ علی آزاد قزوینی.

سپس به قم مهاجرت نموده و از محضر اساتید بزرگوار آن سامان بهره‌مند گردید؛ اساتیدی همچون حضرات آیات عظام:

حاج شیخ محمدعلی اراکی؛ حاج میرزا هاشم آملی؛ حاج سید علی علامه فانی اصفهانی؛ حاج سید محمدرضا گلپایگانی؛

حاج‌ آقا رضا صدر؛حاج شیخ محمد محمدی گیلانی.

فعالیت‌ها و مبارزات سیاسی و اجتماعی

قبل از انقلاب

شیخ عبدالنبی نمازی از مدافعان قیام امام خمینی(ره) بوده؛ لذا در آن ایام برای روشنگری در مناطقی از ایران سخنرانی کرده است.

وی در سال 1352ش، در ایام دهه محرم، پس از سخنرانی، دستگیر و در کلانتری بازداشت شد و فردا به سازمان امنیت منتقل و پس از بازجویی‌های طولانی و متعدد به زندان عادل‌آباد در شیراز انتقال یافت. پس از چندی به دلیل حمایت بعضی از علمای بزرگ شیراز از او، از زندان آزاد گردید.

پس از مدتی به دلیل ناامن شدن شیراز برای ایشان، در سال ‌1355ش، به شهر بندرعباس سفر کرده و به تبلیغ و روشنگری مشغول گشت. در آنجا نیز جلسه سخنرانی او تعطیل شد و به قم بازگشت و مدتی بعد در دهه محرم روانه تهران و مسجد پامنار گشت. در آنجا نیز به علت مشکلاتی که دستگاه امنیتی برایش فراهم کرد، تصمیم گرفت تعطیلات حوزه را در قم بماند و کارهای علمی را دنبال کند؛ تا اینکه در سال 1357ش، انقلاب اسلامی پیروز شد و نظام سلطنتی شاه سقوط کرد.

بعد از انقلاب

ایشان در جبهه‌های جنگ، حضوری فعال داشت و با شرکت در عملیات‌هایی از قبیل رمضان، محرم، والفجر مقدماتی، بدر، خیبر، فتح (فاو)، کربلای 4 و 5، حلبچه، مرصاد، در یکی از این عملیات‌ها، بر اثر بمباران سنگین شیمیایی‌، از ناحیه چشم و سینه مجروح شد. چندی بعد نیز در عملیات مرصاد بر اثر اصابت ترکش به‌سختی مجروح گردید.

در سال 1368، از سوی نماینده حضرت امام خمینی(ره)، سمت مشاوره نمایندگی حضرت امام به ایشان واگذار گردید و پس از رحلت امام خمینی(ره)، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایشان را به سمت آموزش‌های عقیدتی سیاسی سپاه منصوب نمودند.

بخشی از فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله نمازی پس از انقلاب اسلامی به قوه قضائیه مربوط است‌. وی کار خود را در دستگاه قضایی با قبول سمت حاکم شرع در منطقه سرپل ذهاب و قصر شیرین آغاز کرد.

برخی از مسؤولیت‌های او پس از انقلاب اسلامی به شرح زیر است‌:

قاضی شرع دادگاه‌های انقلاب اسلامی غرب کشور طی سال‌های 58 و 59؛ نمایندگی امام و فرماندهی سپاه منطقه 2 کشوری‌؛ مسئولیت بخش آمار و بررسی شورای مدیریت حوزه علمیه قم؛ مسئولیت آموزش‌های عقیدتی - سیاسی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌؛ نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره دوم و سوم از استان بوشهر؛ نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره چهارم از استان تهران؛ عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم‌؛ دادستان کل کشور.

جزئیات مراسم تشییع و تدفین متعاقبا اعلام خواهد شد.

میثم صدیقیان
ارسال نظرات