۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
کد خبر: ۷۵۰۶۷۸

از نیروی ذخیره ارتش صهیونیستی چه می‌دانیم؟

از نیروی ذخیره ارتش صهیونیستی چه می‌دانیم؟
نیروهای ذخیره ارتش صهیونیستی مهمترین رکن این ارتش محسوب می‌شوند و صهیونیست‌ها در جنگ‌های مختلف کاملا به آنها تکیه کرده‌اند؛ نیروهایی که بعد از آغاز جنگ غزه در میان یک بحران جدی قرار گرفته‌اند.

ارتش اولین و مهمترین نهادی بود که بعد از تاسیس رژیم جعلی اسرائیل در سال 1948 اعلام موجودیت کرد. از آنجایی که ارتش بزرگترین و مهمترین نهاد رسمی رژیم صهیونیستی است، تاثیر و نفوذ بالایی در همه حوزه‌های این رژیم از جمله سیاست و اقتصاد و فرهنگ و ... دارد. همچنین همه یهودیان صهیونیست‌ فارغ از رنگ و نژاد و ملیت خود موظف به اطاعت و حمایت از ارتش این رژیم هستند. درواقع نظریه امنیتی رژیم اشغالگر بر این مبناست که بدون ارتش، اسرائیل از هم می‌پاشد و توسط دشمنانش از هر جهت تجزیه خواهد شد.

در اینجا باید اشاره کنیم که خدمت نظامی در ارتش رژیم صهیونیستی برای همه افراد بالای 18 سال اعم از زن و مرد اجباری بوده و مردان 3 و زنان 2 سال به صورت اجباری در این ارتش فعالیت می‌کنند. اعطای معافیت از خدمت به جوانان اسرائیلی در ارتش این رژیم نیز شرایط بسیار سختی دارد و کسانی که خواهان معافیت هستند، اغلب در محافل نظامی اسرائیل به عنوان خائن و ترسو تلقی می‌شود و در برخی موارد نیز با مجازات زندان مواجه می‌گردند.

نیروی ذخیره، ستون فقرات ارتش اسرائیل

در این میان نیروهای ذخیره یکی از ارکان اصلی امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به شمار می‌روند و مهمترین عنصری هستند که ماشین جنگی اسرائیل به آن تکیه می‌کند و به عبارت دیگر ستون فقرات این ارتش هستند. ریشه‌های تشکیل نیروی ذخیره ارتش رژیم اشغالگر به روزهای ابتدایی تاسیس این رژیم جعلی برمی‌گردد که با آغاز جنگ میان صهیونیست‌ها و کشورهای مختلف عربی همراه بود.

در این جنگ‌ها، رژیم صهیونیستی به شکل قابل توجهی به نیروهای داوطلبی که در ارتش آن می‌جنگیدند وابسته بود. به مرور زمان این نیروها تبدیل به هسته و بخش اساسی راهبرد نظامی اسرائیل شدند؛ تا جایی که محافل صهیونیستی از نیروی ذخیره ارتش اسرائیل به عنوان «گاو مقدس» یاد می‌کنند.

سران صهیونیست هنگام اشغال فلسطین شعار «خدمت اجباری همگانی» را سر دادند که همه صهیونیست‌ها را موظف به فعالیت در ارتش و پیوستن به صفوف نیروی ذخیره می‌کرد. بر این اساس نظریه‌ای طراحی شد تا همه صهیونیست‌ها در مواقع لزوم سلاح دست بگیرند و نقش نظامی ایفا کنند. در آن زمان سران رژیم اشغالگر تصور می‌کردند که با این کار هدف اصلی آنها در محافظت از امنیت داخلی و جلوگیری از نفوذ دشمنان محقق می‌شود و به تدریج می‌توانند سایر زمین‌های عربی اطراف فلسطین را نیز اشغال کنند.

مقامات صهیونیست برای تحقق این هدف تصمیم گرفتند تا بیشترین تعداد ممکن از یهودیان را به فلسطین اشغالی منتقل کنند و بدون توجه به اختلافات عمیقی که میان یهودیان از ملیت‌های مختلف وجود داشت، آنها را به این سرزمین آورده و اعلام کردند که همه این یهودیان بدون توجه به ملیت و رنگ و نژاد خود باید برای خدمت به ارتش بسیج شوند.

به این ترتیب همه مردان و زنان یهودی که به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده بودند مجبور به ثبت نام در صفوف ارتش رژیم صهیونیستی شدند. این روند هنوز هم ادامه دارد و سربازان بعد از پایان دوره خدمت خود باید به نیروی ذخیره بپیوندند.

درحال حاضر نیروی ذخیره ارتش صهیونیستی متشکل از حدود 500 هزار نفر است که بعد از پایان دوره سربازی در صفوف نیروی ذخیره قرار گرفتند. آنها هر سال برای آموزش و حفظ آمادگی نظامی خود به ارتش فراخوانده می‌شوند و در مواقع جنگی حتی اگر تازه وارد باشند و آموزش کافی هم ندیده باشند مجبورند در جنگ شرکت کنند؛ همانند اتفاقی که اکنون برای نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل در جنگ غزه رخ داده و آنها را وارد یک بحران جدی کرده است.

قانون نظامی رژیم صهیونیستی مقرر کرده که می‌توان برای ماموریت‌های امنیتی از نیروهای ذخیره استفاده کرد و حداکثر مدتی که آنها باید در خدمت ارتش باشد 25 روز است اما در شرایط اضطراری، وزیر جنگ اجازه دارد این مدت را هر اندازه که می‌خواهد افزایش دهد.

اطلاعات نشان می‌دهد که نیروهای ذخیره، 70 درصد کل نیروهای ارتش اسرائیل را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل است که به آنها ستون فقرات این ارتش گفته می‌شود. اکثر نیروهای ذخیره ارتش صهیونیستی بین 30 تا 45 سال سن دارند و 17 درصد از افسران این ارتش هم متعلق به نیروی ذخیره می‌باشند.

حقوق نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل روزانه 60 دلار و حقوق افسران ذخیره 300 دلار است که این حقوق در ازای ترک زندگی و شغل به آنها پرداخته می‌شود. البته این میزان حقوق مربوط به دوره قبل از جنگ غزه بود اما بعد از جنگ در سایه فروپاشی اقتصاد رژیم صهیونیستی، نیروهای ذخیره اولین طرفی بودند که تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفتند.

هم‌زمان با آغاز جنگ وحشیانه ارتش اسرائیل علیه غزه در 7 اکتبر 2023 حدود 360 هزار نفر از نیروهای ذخیره ارتش صهیونیستی برای شرکت در جنگ غزه فراخوانده شدند که این امری بی‌سابقه در کل دوره‌های جنگ‌های رژیم صهیونیستی است.

استفاده ارتش صهیونیستی از نیروهای غیر اسرائیلی در جنگ غزه

نیروی ذخیره ارتش اسرائیل مملو از افرادی است که تابعیت غیراسرائیلی دارند و در کشورهایی خارج از فلسطین اشغالی زندگی می کنند.

در جریان جنگ غزه ده‌ها هزار نیروی ذخیره ارتش صهیونیستی از آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین احضار شدند که با واکنش انتقادی دولت‌های بسیاری از این کشورها همراه بود.

«توماس پورت» نماینده فرانسوی در این زمینه خواستار انجام تحقیقات درباره حضور بیش از 4 هزار شهروند فرانسوی که در خط مقدم جنگ در غزه هستند و کنار ارتش اسرائیل می‌جنگند، شد.

مقامات آفریقای جنوبی تهدید کرده‌اند افرادی که دارای تابعیت این کشور هستند و در داخل ارتش اسرائیل علیه غزه می‌جنگند، سلب تابعیت خواهند شد.

نیروهای تنها در ارتش اسرائیل

«نیروهای تنها» اصطلاحی است که برای افرادی که هیچ وابستگی و خانواده‌ای در داخل فلسطین اشغالی ندارند و ناچارا به ارتش اسرائیل می‌پیوندند، به کار می‌رود. اطلاعات ارتش صهیونیستی نشان می‌دهد که هزاران مهاجر در فلسطین اشغالی برای دریافت تابعیت اسرائیلی به ارتش این رژیم ملحق شده‌اند.

همچنین اسرائیلی‌هایی که به هر دلیلی خانواده‌ای ندارند و کسی از آنها حمایت نمی‌کند هم مجبور به پیوستن به ارتش هستند و ضمن نیروهای تنها به شمار می‌روند. همه این افراد مربوط به قشر فقیر جامعه صهیونیستی هستند و در طول جنگ غزه، ارتش اسرائیل از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کرده و این افراد بدون هیچ نام و نشانی در گورستان‌های جدا دفن شده‌اند.

اختلاف در نیروی ذخیره ارتش صهیونیستی

اختلافات متعددی در سطوح مختلف میان اجزای مختلف نیروی ذخیره ارتش صهیونیستی وجود دارد که برای این ارتش بسیار مشکل‌ساز می‌شود.

تفاوت در آمادگی رزمی یکی از بارزترین موارد اختلاف میان این نیروها محسوب می‌شود. برخی از این نیروها بدون اینکه آموزش کافی دریافت کرده باشند مجبور به شرکت در جنگ می‌شوند. علاوه بر آن بحث سن و سال نیروها نیز مطرح است و افراد بالای 40 سال از آمادگی جسمی کافی برای حضور در میدان جنگ برخوردار نیستند.

بحران بزرگ نیروی ذخیره اسرائیل در جنگ غزه

احضار نیروهای ذخیره ارتش صهیونیستی برای شرکت در جنگ غزه، به شدت زندگی و وضعیت اقتصادی آنها را تحت تاثیر ثرار داده است.

هزینه روزهای کاری از دست رفته برای نیروهای ذخیره حدود نیم میلیارد دلار در ماه برآورد می‌شود. نیروهای ذخیره ارتش صهیونیستی همچنین ستون فقرات اقتصاد اسرائیل نیز محسوب می‌شوند و حضور آنها در ارتش تاکنون بانک‌های اسرائیلی را مجبور کرده تا برای جبران غیبت این نیروها در بازار کار، 30 میلیارددلار به اقتصاد پمپاژ کنند.

از سوی دیگر کارخانه‌های اسلحه سازی رژیم صهیونیستی به شدت وابسته به نیروهای ذخیره هستند.

در شرایطی که اقتصاد رژیم صهیونیستی تبدیل به «اقتصاد جنگ» شده است همه جنبه‌های زندگی اسرائیلی‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و هشدارهای زیادی درباره افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و کمبود مواد غذایی مطرح شده است. این وضعیت برای صهیونیست‌هایی که همواره تماشاگر گرسنگی مردم فلسطین بوده‌اند و تحت حمایت‌های شدید آمریکا طعم گرسنگی و گرانی را احساس نمی‌کردند بسیار غیرقابل تحمل است.

به همین دلیل شاهد اعتراضات گسترده در سراسر فلسطین اشغالی هستیم که در آن شهرک‌نشینان صهیونیست تاکید بر سرنگونی کابینه بنیامین نتانیاهو دارند؛ چرا که نتانیاهو و متحدانش را مسئول این فاجعه می‌دانند.

مزدورانی که در ارتش اشغالگر خدمت می‌کنند

رژیم صهیونیستی درباره تعداد مزدوران خارجی که در ارتش این رژیم می‌جنگند اغلب سکوت می‌کند اما به خودِ آنها اجازه می‌دهد برای تحریک افرادی که به دنبال پول هستند، تبلیغات انجام دهند و آنها را وادار به پیوستن به ارتش اسرائیل کنند.

بر اساس گزارش‌های مطبوعاتی و سیاسی، هزاران مزدور از ملیت‌های مختلف در ارتش رژیم صهیونیستی حضور دارند.

روزنامه اسپانیایی «الموندو» مصاحبه‌ای از یک مزدور اسپانیایی منتشر کرد که نشان می‌دهد او در ازای دریافت 3900 یورو در یک هفته حاضر به پیوستن به ارتش اسرائیل شده بود.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات