۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۳
کد خبر: ۷۶۱۲۶۶
آیت الله میرباقری مطرح کرد؛

مجالس امام حسین؛ محور وحدت امت

مجالس امام حسین؛ محور وحدت امت
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به رقابت‌ها در انتخابات ریاست جمهوری، اختلاف نظر‌ها را سر جای خود خوب و مفید دانست و گفت: دقت کنیم که هر اختلافی متعلق به بیرون از مجلس امام حسین علیه السلام است و در مجلس سیدالشهدا علیه السلام همه حول محور امام علیه السلام الفت داریم.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله سید محمدمهدی میرباقری در مراسم عزاداری شب اول محرم حرم مطهر بانوی کرامت ماه محرم را ماه توجه به ساحت حضرت سیدالشهدا علیه السلام توصیف کرد و اظهار داشت: مومنانی که توفیق حضور در صحنه کربلا را نداشتند، می‌توانند با نگاه به تاریخ حرکت قافله سید الشهدا علیه السلام از مدینه به سوی مکه چشم از این قافله و منازل آن بر ندارند و در منزلی خود را به قافله سید الشهدا برسانند تا در همراهی با حضرت، عاشورا را درک کنند.

آیت الله میرباقری با اشاره به رقابت‌ها بین نامزد‌ها و طرفداران آنها در انتخابات ریاست جمهوری، اختلاف نظر‌ها را سر جای خود خوب و مفید و باعث رشد و تعالی جامعه دانست و اظهار کرد: این اختلاف نظر‌ها اگر درست اداره شود و دقت کنیم تا شیاطین نفوذ نکنند موجب رشد و تعالی اجتماعی خواهد شد؛ باید دقت داشته باشیم که هراختلافی متعلق به بیرون از مجلس امام حسین علیه السلام است و در مجلس سید الشهدا علیه السلام همه باید و حول محور امام علیه السلام الفت و محبت و دوستی داشته باشیم.

هرچه زودتر باید خود را به این قافله برسانیم

وی با بیان اینکه شب اول ماه محرم کاروان سیدالشهدا علیه السلام نزدیکی کربلاست و هرچه زودتر باید خود را به این قافله برسانیم یا لااقل در روز عاشورا خود را به حضرت برسانیم و نهضت عاشورا را درک کنیم، خاطرنشان کرد: وجود مقدس علی بن موسی الرضا علیه السلام در روایتی معروف برای درک قافله سید الشهدا علیه السلام و ملحق شدن به آن چندین دستور دادند.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت در ادامه به تبیین روایت امام رضا علیه السلام پرداخت و خاطرنشان کرد: روز نخست ماه محرم، روزی است که حضرت زکریا در این روز روزه‌دار بوده، دعا کردند و از خداوند متعال ذریه طیبه خواستند و خدای متعال جناب یحیی را به ایشان عنایت فرمود؛ از این رو در روایت آمده که اگر کسی روز اول ماه محرم را روزه بگیرد و از خداوند فرزند صالح شهید بخواهد به ایشان عنایت خواهد فرمود.

اختلافات خارج از مجلس سیدالشهداء است

وی با بیان اینکه همه اقوام در گستره تاریخ حتی قوم جاهل حرمت ماه محرم را نگه می‌داشتند و جنگ در آن ماه ممنوع بود، خاطرنشان کرد: یزیدیان با شکستن حرمت ماه محرم حرمت پیامبر (ص) را نگه نداشتند و ذریه ایشان را به شهادت رساندند و اهل بیت ایشان را به اسارت بردند.

آثار گریه بر امام حسین علیه السلام

آیت الله میرباقری ضمن تبیین ادامه روایت به آثار گریه بر امام حسین علیه السلام اشاره نمود و اذعان داشت: در صحنه کربلا آسمان‌ها و زمین بر شهادت سیدالشهدا گریه کردند و بیش از ۴ هزار ملک از خدای متعال اجازه یاری خواستند و فرود آمدند و وقتی به زمین رسیدند که حضرت به شهادت رسیده بود؛ اینان همچنان غبارآلود و غصه‌دار در کنار قبر سیدالشهدا وقوف نموده، مشغول عزاداری‌اند و منتظر قیام امام زمان (عج) تا کنار ایشان با شعار یالثارات‌الحسین خونخواهی کنند.

وی افزود: مبتنی بر این روایت کسانی که به دنبال یاری حضرت بودند و از قافله سیدالشهدا علیه السلام جا ماندند، اگر سر و صدا و لهو دنیا آنان را از توجه به سیدالشهدا علیه السلام و راه نهضت حسینی غافل نکند، حتما در رکاب امام زمان (عج) جزء خون خواهان ثارالله علیه السلام خواهند بود.

اختلافات خارج از مجلس سیدالشهداء است

سخنران محفل معارفی حرم مطهر به ثواب گریه بر شهادت امام حسین علیه السلام اشاره کرد و اذعان داشت: اشک بر سیدالشهدا علیه السلام پاک کننده نفوس است و همچون توبه، ریشه گناهان را از وجود انسان می‌زداید؛ در این بین هیچ فرقی بین گناه کوچک و بزرگ وجود ندارد.

فرصتی بگذاریم تا زیارت عاشورا را در این ایام قرائت کنیم

وی با تأکید بر این که زیارت امام حسین علیه السلام، غبار آلودگی گناه را از انسان دور می‌سازد، اذعان داشت: کمتر عبادتی داریم که به اندازه بکاء و زیارت امام حسین علیه السلام برای آن تصریحات مکرری صورت گرفته باشد؛ فرصتی بگذاریم تا زیارت عاشورا و زیارت‌های کوتاه‌تر را در این ایام قرائت کنیم؛ اگر انسان سه بار «صلی الله علیک یا اباعبدالله علیه السلام» بگوید، هر کجای عالم که باشد، سلامش به سید الشهدا علیه السلام می‌رسد.

آیت الله میرباقری با اشاره به اینکه فضائل و ثواب زیارت امام حسین علیه السلام با حج، جهاد و آزادکردن بنده مقایسه شده و از همه آنها با فضیلت‌تر است، اذعان داشت: اگر می‌خواهیم در غرفه‌ها و منازل بهشتی در معیت وجود مقدس نبی مکرم اسلام باشیم و حجاب بین ما و ایشان برداشته شود، باید به گونه‌ای باشد که جوار حضرت را درک کنیم؛ نباید نسبت به دشمنان سیدالشهدا علیه السلام بی تفاوت باشیم و باید آنها را لعن کنیم.

وی با بیان این که انسان از فضیلت‌های بسیاری که خدای متعال در جای‌جای زندگی دنیا نهفته، غافل است، خاطرنشان کرد: کسی که می‌خواهد درجات بالای بهشتی را درک و در معیت سیدالشهدا علیه السلام باشد، باید با رها شدن از لهو و لعب دنیا با غصه‌های اهل بیت علیهم السلام غصه دار و با شادی ایشان شاد شود.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر در بخش پایانی سخنان خود ضمن اشاره به برپایی با شکوه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و حضور پرشور مردم با بیان اینکه همه ما زیر خیمه امام حسین علیه السلام یک گروه واحدیم، اظهار داشت: «ان الحسین یجمعنا» ولایت امام حسین علیه السلام عامل الفت و مودت ماست و ما بر محور امام حسین جمع می‌شویم.

ارسال نظرات