۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶
کد خبر: ۵۸۲۹۳۹
پ
رییس هیأت مدیره مؤسسه لوح و قلم مطرح کرد؛
حجت الاسلام والمسلمین حقانی معتقد است جامعه بایستی جریان‌ها و افرادی که آبرومند نیستند و سراسر تاریخچه زندگی آنها مملو از فتنه و همه نوع بدی است را بشناسد تا مغلوب فریب آنها نشود.
حجت الاسلام حقانی

اشاره: شور و شوق مثال زدنی اربعین، حقیقتی است که در هیچ‌ نقطه دیگری از جهان قابل مشاهده نبوده و یافت نمی‌شود، چراکه اساس و منشأ این اشتیاق زمینی و مرتبط با انسان نیست تا بتوان مانندی برای آن جستجو کرد، بلکه منشأ این گردهمایی عظیم پرشور و احساس، الهی است و این حرکت جهانی مستقیما از سوی خداوند رهبری می‌شود.

هر حرکتی برای اثرگذاری گسترده، لزوما باید از دو عنصر کلیدی شور و شعور بهره‌مند باشد تا علاوه بر فرمانروایی بر قلب‌ها، حرکتی ادامه دار باشد.

یکی از تفاوت‌های بارز راهپیمایی اربعین به ویژه حماسه پرشور امسال با دیگر راهپیمایی‌های موجود در دنیا، همراهی شور و شعور به صورت توأمان است، در حالی که تجمعاتی که تاکنون دنیا به خود دیده است، فاقد یکی از این عناصر کلیدی بوده است و به همین جهت اثر چندانی به دنبال نداشته است.

جاذبه مغناطیس حسینی

رهبر معظم انقلاب در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی درباره مغناطیس اربعین می‌فرمایند: «شروع جاذبه‌ی مغناطیس حسینی، در روز اربعین است. جابربن‌عبدالله را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشد. این، همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرنهای متمادی، در دل من و شماست. کسانی که معرفت به اهل‌بیت دارند، عشق و شور به کربلا همیشه در دلشان زنده است. این از آن روز شروع شده است. عشق به تربت حسینی و به مرقد سرور شهیدان - سیدالشهدا.»

امروزه دشمنان برای خاموش و کم فروغ کردن این مغناطیس جهانی، از هیچ نیرنگ و حیله‌ای دریغ نمی‌کنند و در این راه به هر ظلم و عمل ناپسندی متوسل می‌شوند.

یکی از نمونه‌های بارز چنین حرکات زشتی از سوی دشمنان استکباری و استعمارگر اسلام، شایعه‌ سازی علیه ملل و امت‌های مسلمان است تا با ایجاد دو دستگی بین آنها، ادامه مسیر بین‌المللی اربعین را مسدود کرده یا با کندی مواجه کنند، از این‌رو مهمترین عملیات جبهه اسلام در این میان، بررسی راه‌های نفوذ دشمنان و خنثی سازی مکرهای پی در پی آنها است.

به همین جهت خبرنگار خبرگزاری رسا مصمم شد تا در گفت‌و گویی با حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی حقانی، رییس هیأت مدیره مؤسسه لوح و قلم و رییس شورای سیاستگذاری مدرسه فقهی آل یاسین، آورده‌ها و ثمرات فرهنگی و اجتماعی اربعین، مهمترین تهدیدات دشمنان در این زمینه و شیوه‌های مقابله با هجمه‌های آنها را بررسی کند که در ادامه تقدیم می‌شود.

وی معتقد است؛ اربعین یک مانور قدرت بزرگ برای تشیع محسوب شده و اگر امروز داعش و دیگر گروه‌های تکفیری با آن حجم از امکانات گسترده و همه جانبه و پشتیبانی‌های وسیع سیاسی و مالی از طرف ابرقدرت‌ها مچاله و از هم پاشیده شده، بدون اثرپذیری از حرکت عظیم اربعین نبوده است، چراکه از طرفی باعث شکست دشمنان شده و از سوی دیگر، سبب امیدواری، عزت نفس و مقاومت جبهه حزب‌الله می‌شود.

رسا ـ اربعین چه درس‌ و آموزه‌ای برای سایر ملل مسلمان دنیا دارد؟

شروع اربعین توسط امام سجاد(ع) و حضرت زینب کبری(س) آغاز حرکتی بزرگ و درس آموز در تاریخ بوده است، درسی که از اربعین گرفته می‌شود، فریاد مظلومیت شهید و مظلوم در سراسر جهان است و طبعا ظالم در این فریاد منکوب و محکوم خواهد شد.

این درس اصلی اربعین است که به نقطه شروع آن مربوط می‌شود و به واسطه اهل بیت(ع) و هوشمندی و درایت ایشان در طول تاریخ به شیعیان آموزش و انتقال داده شده است.

حال اگر یاد و خاطره کربلا و مظلومیت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) توسط حرکت بزرگ و به یادماندنی اربعین در جهان نمادین نمی‌شد، چه بسا این‌که واقعه کربلا به کلی از یادها و خاطره‌ها فراموش شده و هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند، بنابراین آغاز این حرکت، یک شروع حساب شده و پربرکت از سوی معصومین(ع) بوده است.

در سالیان اخیر، یکی از علمای اهل سنت سوریه در جریان اتفاقات و حملات تروریست‌ها به این کشور، نسبت به عدم اطلاع‌رسانی از جریان کربلا در سوریه و دیگر کشورها اعتراض کرده که چرا این الگوی مقاومت و پایداری برای آنها بیان نشده است تا با الهام از آن، حرکت خود را جهت و سمت‌ و سوی صحیح دهند.

رسا ـ آورده‌ها و ثمرات فرهنگی و اجتماعی اربعین در عرصه‌ بین‌الملل را تبیین فرمایید.

آنچه امروز از این سرچشمه مبارک دیده می‌شود، به حرکتی عظیم تبدیل شده که از هر زاویه‌ای دارای برکتی خاص است، زمانی که به این جریان دقت می‌کنید، اعمال سیاسی، فرهنگی و رفع معضلات و مشکلات مردمی را شامل شده و عملی معجون از انواع برکات و آورده‌های معنوی است، داستان اربعین در شرایط امروز جامعه جهانی نیز به همان صورت یک حرکت معنوی و عبادی محسوب شده و نتیجه آن تولی، معرفی گسترده ائمه معصومین(ع) در سطح جهانی و افزایش مودت و محبت نسبت به ایشان است.

از سوی دیگر در این حرکت عظیم حسینی، خدمتی که از ناحیه میزبان‌ها به زوار اباعبدالله(ع) صورت می‌گیرد، عبادتی بزرگ و معنوی از جنس خدمت به مردم است، بنابراین در عین معنوی بودن، یک حرکت کاملا اجتماعی بوده و دارای آثار بزرگ فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و دینی همچون معرفی شیعیان در سطح بین‌المللی است که باعث شناخت حقیقت شیعه، حرکت پیروان این مذهب و واقعیت‌های آن توسط جهانیان می‌شود.

از آثار سیاسی اربعین این است که یک مانور قدرت بزرگ برای تشیع محسوب شده و اگر امروز داعش و گروه‌های تکفیری با آن حجم از امکانات گسترده و همه جانبه و پشتیبانی‌های وسیع سیاسی و مالی از طرف ابرقدرت‌ها، مچاله و از هم پاشیده شده‌اند، بدون اثرپذیری از حرکت عظیم اربعین نبوده است، چراکه از طرفی باعث شکست دشمنان شده و از سوی دیگر، سبب امیدواری، عزت نفس و مقاومت جبهه حزب‌الله می‌شود.

از آثار فرهنگی این حرکت نیز می‌توان به پذیرایی یک ملت شیعه از دیگر ملل مختلف دنیا اشاره کرد که در سبک زندگی امروزی دنیا از دست رفته بوده و چنین اموری دیده نمی‌شود، در بیشتر کشورهای اروپایی که به عنوان الگو برای برخی از مسلمانان مطرح و تبلیغ می‌شود، حتی گاهی یک مادر حاضر به هزینه کردن و ازخود گذشتگی برای فرزند خود نمی‌باشد، اما در جریان سفر اربعین به وضوح و فراوان دیده می‌شود که یک ملتی نه از بستگان، همشهری‌ها و هموطن‌های خود، که از هر زائر و میهمانی با هر مذهب و دینی پذیرایی می‌کند و این نشان از کمال رشد فرهنگی مسلمانان است.

بنابراین مراسم اربعین معجونی از اعمال عبادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و دینی است و به لحاظ نوع، شکل و آثار در مراسم‌هایی که در باب عاشورا گرفته می‌شود، بی‌بدیل است.

رسا ـ به نظر حضرتعالی دلیل هراس دشمنان از گسترش روز افزون فرهنگ اربعین در عرصه‌های داخلی و جهانی چیست؟

طبیعتا هر حرکت ایمانی، اسلامی، قرآنی و انسانی، دشمنان خاص خود را داشته و این دشمنان هم کسانی هستند که راه حق را نمی‌پذیرند، چراکه از آن متضرر می‌شوند.

وقتی گروه‌های تکفیری‌ همچون داعش از حرکت عظیم مردمی اربعین احساس ضرر و خسران ‌کنند و با وجود این مانور قدرت، امنیت خود را از دست رفته ببینند، - البته اکنون چیزی از داعش باقی نمانده است، اما همان گروهک‌های تکفیری باقی مانده نیز  این احساس را خواهند داشت- پشتیبان‌های آنها مانند آمریکا و عربستان نیز فعالیت‌های تروریستی و ویرانگر خود را در منطقه دچار خلل و بدون تأثیر مورد انتظار در‌یابند و عقاید سراسر غلط خود را که می‌خواستند در جهان گسترش دهند، توسط این همایش همگانی و بین‌المللی دچار شکست شود، طبیعتا شروع به لجن پراکنی و شایعه سازی‌های بی‌اساس کرده تا این راهپیمایی دچار وقفه و آسیب شود.

رسا ـ ترس دشمنان از وحدت ملت ایران با دیگر کشورهای منطقه به چه دلیل است؟

اگر ارتباط ملت‌ عراق و دیگر ملل منطقه با ملت و حکومت ایران خوب و گسترده باشد، دشمنان استکباری دچار ضرر و آسیب می‌شوند، به همین جهت علاقه‌ای به قدرت‌مند شدن ایران نداشته و دائما به دنبال تضعیف حکومت و ملت ایران هستند، چراکه نتیجه ارتباط دیگر کشورها با مردم و جامعه ما برای آنها خسران است، بنابراین کشورهای مرتجع منطقه و دشمنانی همچون آمریکا و اسراییل که مواضع خود در منطقه را از دست رفته می‌بینند، بیکار نخواهند نشست و از راه‌های مختلف به دشمنی و کارشکنی در کار ملت‌های مسلمان به خصوص ایران ادامه می‌دهند.

رسا ـ  چه تهدیدات رسانه‌ای که در این زمینه وجود دارد و میزان ضرورت هوشیاری جبهه شیعی در این زمان چقدر حس می‌شود؟

یکی از راه‌ها و تلاش‌های دشمنان، تهدید و اعمال انتحاری و انفجاری است که به لطف الهی نه تنها نتایج مورد انتظار آنها برآورده نشده است که نتیجه عکس داشته و سبب توانمندی بیشتر جبهه مقاومت، استحکام و وحدت بین ملل منطقه شده است.

در بخش رسانه‌ای نیز با توجه به این‌که دشمنان از هیچ قید و شرطی برخوردار نیستند، تبلیغات تخریبی، دروغ، تهمت، شایعه پراکنی، اعمال وقیحانه و هرکار کثیفی را مرتکب می‌شوند، در واقع نیز از آنها توقع و انتظار فعالیت‌های منطقی وجود ندارد، از رسانه‌ رژیمی همچون عربستان سعودی که به راحتی کودک ‌کشی کرده، از کشتن انسان‌های بی‌گناه ابایی ندارد و خود را برخوردار از پشتیبانی ابرقدرتی همچون آمریکا می‌بیند، نمی‌توان توقع گفتن حقایق را داشت، بلکه همان فتنه‌گری و اختلاف انگیزی از راه‌های کثیف از آنها انتظار می‌رود.

رسا ـ ملت‌های مسلمان منطقه برای مقابله با چنین جنگ رسانه‌ای از سوی دشمنان، با چه رویکردی باید عمل کنند؟

هوشیاری دو ملت ایران و عراق لازم است تا واقعیات روشن و حیله‌های پست دشمنان، برملا و خنثی شود، چراکه نه شأن ملت ایران خیانت به همسایه خود است و نه شأن ملت عراق، بلکه این دو ملت دوست، برادر و متحد به واسطه مذهب تشیع هستند.

بر فرض، حتی اگر اتفاقی هم در جامعه‌ مسلمانی بیافتد، اختلافی خانوادگی است و ربطی به بیگانگان و کفار ندارد که بخواهند ورود کرده و به ظاهر دلسوزی دروغ و مزورانه کنند، اما به واقع بر آتش اختلاف بیأفزایند، بنابراین عمده راه مقابله با کید دشمن هشیاری است.

نقشه‌های شوم دشمن سبب افزایش وحدت ملت‌های مسلمان

مسائلی از این قبیل که اتحاد ملت ایران با دیگر ملل مسلمان منطقه را نشانه رفته است، بایستی سبب انگیزه شود تا ملت‌های هر دو کشور دریابند که وحدت بین ملت ایران و عراق راه پیروزی بر دشمنان و زمین‌گیر شدن خناسان است.

درون کشور نیز هرکس به اسم دلسوزی برای ملت ایران در مسیر اختلاف قدم بردارد، از دو حالت خارج نیست، یا بسیار نادان و جاهل است، یا خائن و در جامعه هم هر دو دسته وجود دارند که دست به ایجاد تفرقه می‌زنند، در برابر این دسته افراد نیز هشیاری ملت راهگشا خواهد بود که تحت تأثیر جو کاذب آنها قرار نگیرند تا مسیری که تاکنون پیموده شده و سال به سال با قدرت ادامه پیدا کرده است، به صورت محکم‌تر، قوی‌تر، پربارتر و پر برکت‌تر از گذشته ادامه پیدا کند.

رسا ـ به نظر شما شیوه‌های مقابله با هجمه‌ها و شایعات دشمنان توسط مدیران نظام و رسانه‌ها چگونه باید مدیریت شود؟

شیوه‌های مقابله طبیعتا به شیوه‌ها دفاعی و تهاجمی تقسیم می‌شود، زمانی که حمله رسانه‌ای از سوی دشمن انجام می‌شود، می‌توان با استفاده از شیوه‌های دفاعی، موضوع را برای مردم تبیین کرد تا حقیقت برای جامعه به سرعت روشن و واضح شود، نباید اجازه فعالیت به رسانه خارجی علیه کشور اسلامی داده شود و ما در مقابل آنها خواب باشیم و هیچ‌کار مثبتی نکنیم، بلکه بایستی پاسخی درخور به دشمنان داده شود.

اما در شیوه‌های تهاجمی، کسانی که پشت حرکت تخریبی ضد نظام اسلامی و ملت ایران پنهان شده‌اند، بایستی به صورت عمومی معرفی شوند، جامعه بایستی سازمان‌ها، جریان‌ها و افرادی که آبرومند نیستند و سراسر تاریخچه زندگی آنها مملو از فتنه و همه نوع بدی و نکبت است را بشناسد تا مغلوب فریب و نیرنگ‌های آنها نشوند.

بعد از رو شدن چهره این افراد، دائما نسبت به نقشه‌های شوم آنها تذکر داده شود، چراکه دشمن درصدد بزک دوباره چهره آنها در مقابل ملت است، وقتی حقیقت این دسته از افراد علنی شود، حتی اگر سخن دروغ و کذبی هم بگویند به راحتی توسط مردم پذیرفته نمی‌شود و روی آنها مؤثر نیست.

مردم ایران نیز باید با تقویت قدرت تحلیل سیاسی، خود را واکسینه کنند، همانطور که امروز نیز سطح بالایی از فهم سیاسی در ملت بزرگ ایران وجود دارد، نتیجه آن که هر کسی نتواند با شایعه ای مضحک و بی‌اساس آنها را به سمت و سویی خاص سوق دهد، بلکه مردم کشور باید با قدرت هوش خود بتوانند صحنه را  تحلیل کنند، جامعه باید به این نقطه‌ از تحلیل دست یابد.

مردم باید به این مرحله برسند که راه‌کارهای خود را داشته باشند، زیرا تربیت هوشمند جامعه مهمترین راه مقابله با تبلیغات دشمن و بی‌اثر کردن آن است.

هوشیار سازی شیعیان، راه مقابله با کید شیاطین

در باب موانع دین حرف‌های زیادی وجود دارد و تعابیر بسیاری در قرآن و روایات به نام شیطان موجود است، طبق عادات ذهنی ما، به محض شنیدن لفظ شیطان، بیشتر به سمت شیطان درون، هوای نفس و ابلیس منصرف می‌شود، اما اینها شیاطین جن و اِنس هستند، و منظور از شیطان تمام این مصادیق را در بر می‌گیرد.

به تعبیر دیگر هر نیروی شر آفرین مدنظر است، این مبانی دینی باید به مردم تعلیم داده شود که قرآن و روایات هم شیطان و هم روش‌ها، ویژگی‌ها و راه‌های برخورد با  آن را برای مردم معرفی کرده که دارای کید، وسوسه، وعده و وعید بوده و ممکن است مؤمنین ثقه به اکاذیب آن پیدا کنند.

اگر مؤمنان شیوه مقابله و برخورد صحیحی با شیطان داشته باشند، یقینا این مؤمن است که پیروز قطعی نبرد است نه شیطان، بنابراین مبانی دینی ما پر از مطالبی است که باعث روشنگری می‌شود، از یک سو، به لحاظ نظری و محتوایی، از سوی دیگر تاریخ اسلام نیز پر است از درگیری‌های بین دو جبهه حق و باطل که بسیار درس آموز هستند.

آنچه که دشمنان امروز می‌خواهند به واسطه آن بین دو ملت مسلمان اختلاف افکنی کنند، بارها در تاریخ تکرار شده است و این موارد را می‌توان برای مردم بیان کرد تا سبب هشیاری آنها شده و از آنها عبرت گیرند، به همین دلیل تبیین تاریخچه تقابل بین حق و باطل هم باعث روشنی اذهان می‌شود.

کار دیگری که برای هوشیارسازی جامعه می‌توان انجام داد، تحلیل نو به نوی مسائل روز است، به طوری که ذهن مردم در زمینه تأمل، تفکر و تحلیل این مسائل توانمندی روزافزونی پیدا کند، طبیعتا کسانی که در این زمینه نخبه و قوی‌تر هستند و کمتر در این مسائل دچار آسیب می‌شوند، از وظیفه بیشتری برخوردار بوده و باید دست عموم را بگیرند.

رسا ـ تهدیدات دشمنان برای جبهه شیعه، بیشتر به چه زمینه‌هایی معطوف است؟

دشمنان طبیعتا به مباحث نظری ما اشکال کرده و بیشتر شبهه سازی آنها، ناظر به اصل واقعه عاشور، راهپیمایی اربعین و دیگر حوادث مرتبط است و هدف آنها تشکیک در این امور می‌باشد.

حد یقفی در دروغ پراکنی و شایعه سازی برای آنها وجود ندارد و هرآنچه از مبانی نظری، اخلاقی و رفتاری تا امکانات و روابط اجتماعی برای ما در جبهه حق وجود داشته که باعث شکل‌گیری این حرکت عظیم شده است، در فعالیت رسانه‌ای دشمنان مورد هدف و هجمه قرار می‌گیرد تا موجبات تضعیف یکی از این امور مهم را فراهم کنند.

رسا ـ با تشکر از این‌که وقت ارزشمند خود را در اختیار خبرگزاری رسا قرار دادید./۸۷۶/گ۴۰۲/س

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین