۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
کد خبر: ۶۴۱۹۳۳
پ
در حالی که رسانه‌های انگلیسی تلاش می‌کنند آمار مبتلایان و فوت شدگان رد اثر کرونا در ایران را بیشتر از واقعیت نشان بدهند، اما آمار‌های جهانی، شفافیت ایران در آماردهی را تأیید می‌کنند.

به گزارش خبرگزاري رسا، طی ده روز گذشته، کرونا در نهایت به ایران رسید؛ همانگونه که پیش بینی می‌شد ویروس کرونا به خاطر شیوع بالا در نهایت در چین نخواهد ماند و به سایر کشور‌های دنیا نیز می‌رسید و از همین جهت دولت‌ها می‌بایست پیش از شیوع این بیماری در کشورشان نسبت به ورود این بیماری تمهیدات لازم را انجام می‌دادند.

آچمز شدن نارسانه‌ها از شفافیت ایران در خصوص آمار‌های کرونا

در همین راستا مقامات ایرانی نیز از مدت‌ها قبل تدابیر لازم را برای مقابله با کرونا اندیشیده و حتی کیت‌های شناسای کرونا از قبل در کشور وجود داشت؛ همچنین صنایع دفاع تلاش خود را برای ساخت نمونه ایرانی این کیت‌ها از مدت‌ها قبل آغاز کرده بود.

در همین راستا یکی از تلاش‌های رسانه‌های خبری مرتبط با انگلیس، سلطنت طلبان و ... ایجاد تشنج و بی اعتماد کردن مردم نسبت به وزارت بهداشت و کلیه دست اند رکاران مبارزه با این ویروس در کشور بود.

تلاش‌های زیادی از سوی BBC، VOA، رسانه‌های اپوزیسیون و ... صورت گرفت تا با انتشار آمار‌های جعلی همچنین اخبار منقطع، مقامات ایرانی را کتمان کار بنامند. یکی از اقدامات آن‌ها نیز تأکید آن‌ها بر روی بیشتر بودن آمار جان باختگان کرونایی در کشور و کتمان این مساله از سوی مقامات ایرانی بود.

در همین راستا سخنگوی وزارت بهداشت به دروغ پردازی بی بی سی فارسی در مورد تعداد جان باختگان کرونا در ایران واکنش داده و در توییتی نوشت: رسانه ملکه نگران از اینکه از شبکه سعودی و آلبانی در مسابقه دروغ جا بماند بدون ذکر منبع عددی افزون بر مرگ و میر سندروم‌های حاد تنفسی در ایران را به مخاطب غالب می‌کند...

کرونا و شفافیت مثال زدنی ایران در انتشار اطلاعات آن، خیلی‌ها رو آچمز کرده است.

آچمز شدن نارسانه‌ها از شفافیت ایران در خصوص آمار‌های کرونا

عملکرد شفاف حاکمیت به ویژه وزارت بهداشت در حوزه کرونا از اولین روز آغاز شد به طوری که با وجود اینکه احتمال پایین آمدن مشارکت مردم در انتخابات بود، در شب برگزاری انتخابات و به محض مثبت شدن تست‌های اولین بیماران مبتلا به کرونا در قم این خبر اعلام شد.

در همین راستا وزارت بهداشت از طریق سخنگو و همچنین سایت و کانال‌های اطلاع رسانی خود لحظه به لحظه آمار مبتلایان و حتی فوت شدگان را نیز اعلام می‌کرد.

این آمار نه تنها به رسانه‌های داخلی ارائه می‌شد بلکه سازمان جهانی بهداشت نیز با تایید این آمار آن‌ها را در خروجی خود قرار می‌داده است به طوری که با بررسی سایت‌های خارجی و همچنین آمار جهانی تعداد فوت شدگان در اثر کرونا می‌توان دریافت که کوچکترین مغایرتی میان آمار وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت وجود ندارد.

آچمز شدن نارسانه‌ها از شفافیت ایران در خصوص آمار‌های کرونا

نکته قابل توجه این است که انتشار اخبار مربوط به کرونا علیرغم اینکه به خاطر نگرانی‌های بیش از اندازه مردم، تبعات زیادی برای کشور داشت، اما حتی لحظه‌ای از سوی مسئولان متولی و مقامات در وزارت بهداشت قطع نشد.

این در حالی است که کشور‌های دیگر نظیر آمریکا، ایتالیا و حتی سایر کشور‌های اروپایی که مدت هاست درگیر این بیماری شده اند تاکنون آماری به صورت رسمی از رسانه‌های خود برای تعدا مبتلایان به ویروس کرونا اعلام نکرده اند و تنها یک عدد بر روی خروجی‌های سایت‌های سازمان بهداشت درج شده است.

در کشور‌های مختلف این حد از شفافیت اطلاع رسانی که در ایران بوده، بی سابقه بوده است حتی در چین هم آمار به صورت روزانه ارائه نمی‌شد، اما در ایران به طور میانگین در هر شبانه روز دوبار آمار رسمی و قطعی اعلام می‌شد و حتی نقشه پراکندگی کرونا در کشور نیز اعلام می‌شود و این در حالی است که آمریکا به عنوان یک کشور درگیر نتوانسته است به این صورت آمار مبتلایان و فوت شدگان را اطلاع رسانی کند.

نگرانی‌ها اگرچه تا میزانی طبیعی است، اما فوت شدن بر اثر کرونا موضوعی نیست که بتوان آن را از مردم پنهان کرد چرا که فوت شدگان از جنس مردم بوده و دیر یا زود بعد از اتمام موج این بیماری در کشور در نهایت با وجود شبکه‌های گسترده اطلاع رسانی فوت شدگان و همچنین مبتلایان و بهبود یافتگان مشخص می‌شود.

ورود کرونا به کشور سخت بوده، ولی تلاش‌های رسانه‌ای غرب برای تحمیل بار روانی مضاعف در بیماری کرونا بار دیگر دست این رسانه‌ها را رو کرد.

آچمز شدن نارسانه‌ها از شفافیت ایران در خصوص آمار‌های کرونا

آمار رسمی کرونا در ایران در ۵ شنبه ۸ اسفند

آچمز شدن نارسانه‌ها از شفافیت ایران در خصوص آمار‌های کرونا

جدیدترین آمار رسمی کرونا در ایران تا ساعت ۱۰ صبح پنجشنبه ۸ اسفند

آچمز شدن نارسانه‌ها از شفافیت ایران در خصوص آمار‌های کرونا

آمار رسمی کرونا در ایران تا ساعت ۱۴ جمعه

/1360/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین