۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
کد خبر: ۶۴۴۴۰۰
پ
آیت الله علیدوست در گفت و گو با رسا:
عضو جامعه مدرسین با اشاره به مخالفت و هجمه ۵ گروه به فرهنگ قم و حوزه، از تخریب وجهه قم توسط برخی مسؤولان انتقاد کرد و خواستار انعکاس ایثار روحانیت در این ایام شد.

آیت الله ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا، با اشاره به برخی تلاش ها برای ضربه به وجهه قم اظهار داشت: پنج گروه در صحنه اجتماع حضور دارند که با شهری مثل قم مخالف هستند، البته باید یادآور شد که در اینجا منظور از قم، شهر قم نیست بلکه جریان و فرهنگ قم است؛ دسته اول، افرادی را شامل می شود که با هر دینی مخالف هستند؛ در ایران و در دنیا کسانی را وجود دارند که با هر چه رنگ دین داشته باشد، مخالف می کنند.

وی دسته دوم را مخالفان اسلام عنوان کرد و گفت: ممکن است افرادی متعلق به یک دینی باشند اما با اسلام، قرآن و پیامبر(ص) مشکل دارند؛ وقتی که آن کشیش مسیحی قرآن را آتش می زند، مشخص است که با اسلام سرِ ستیز دارد و طبیعتاً چنین فردی با مکه، مدینه و قم هم مخالف است.

دشمنان تشیع بر سر سفره وهابیت نشسته اند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که گروه سوم در این تقسیم بندی، مخالفان تشیع هستند، تصریح کرد: این دسته، امواج ضلالی هستند که متعلق به وهابیت بوده و ممکن است که به نوعی خود را از آن ها فاصله دهند اما بر سر آن سفره نشسته اند؛ این گروه با قم و نهادهای مربوط به قم مخالف هستند؛ مانند هجمه ای که اخیراً نسبت به جامعه المصطفی العالمیه صورت گرفت، نمی تواند جدای از جریانی باشد که وهابیت دنبال می کند.

وی گروه چهارم در دسته بندی مذکور را جریانی دانست که مخالف نظام جمهوری اسلامی هستند، افزود: این گروه ممکن است بیرون از کشور باشند، مثل آمریکا و استکبار و یا اینکه داخل کشور باشند اما ناراضی هستند و قم را مبدأ و منشأ نظام و انقلاب و این شهر را مؤثرِ بارز و شاخص می دانند؛ طبیعتاً مخالفتشان با نظام و انقلاب را بر سر قم خالی می کنند.

آیت الله علیدوست با ابراز گلایه از برخی مسؤولان برای تخریب چهره قم اظهار داشت: دسته پنجم از کسانی که در صحنه اجتماع حضور دارند و با شهر و جریانی مثل قم مخالف هستند، برخی از مسؤولان هستند.

مسؤولان جانفشانی های روحانیت را منعکس کنند

وی ضمن انتقاد از بی مهری ها از سوی بعضی از مسؤولان نسبت به قم گفت: بنده از تلویزیون شنیدم که یکی از مسؤولان گزارش می داد یک مورد از مبتلایان به بیماری کرونا در قشم دیده شده و این فرد، خانمی بوده که از قم به آنجا رفته است؛ یا این که باواسطه شنیدم که گفتند که آقایی از اهالی کرمان از قم به کرمان سفر می کرده و در قطار یک فرد قمی حضور داشته و سرفه کرده و آن فرد کرمانی به کرونا مبتلا شده و سپس به کرمان منتقل کرده است؛ از طرف دیگر از مسؤولانی که گزارش می دهند، انتظار داریم که جانفشانی های روحانیت را بیان کنند، تقاضایی نداریم که مبالغه نکنند و یا بیش از واقع و یا حتی واقعیت را بیان کنند، حداقل بخشی از واقعیت را منعکس کنند.

خدمات طلاب در خط مقدم سلامت دیده شود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: اگر مسؤولان امر واقعاً خبر دارند که صدها طلبه وارد جبهه سلامت شده اند چرا این واقعیت ها بیان نمی شود؟ مسؤولانی که این حرکات جهادی روحانیت را بیان نمی کنند، در گروه پنجم گنجانده می شوند؛ منظورمان این نیست که بد بینانه بگوییم که چنین افرادی قصدی در بیان دارند و یا مخالف قم باشند، اما این سخنان، عملاً نوعی بی وفایی به قم محسوب می شود.

وی افزود: مخالفان دین، مخالفان اسلام، مخالفان شیعه، مخالفان نظام و انقلاب و افراد ناراضی و برخی از مسؤولان غافل به مسأله مخالفت با قم دامن می زنند.

حوزه به وظیفه خود در راستای مقابله با کرونا عمل کرد

آیت الله علیدوست با اشاره به به احترام حوزه نسبت به داده های دانش بشری اظهار داشت: حوزه به کاری که در جریان پیشگیری از شیوع بیماری کرونا باید انجام می داد، عمل کرد؛ حوزه، مراجع، مقام معظم رهبری و اساتید ایستاده بر قله در حوزه به چه زبانی باید بگویند که به داده های دانش بشری احترام می گذارد، در صورتی که بر این مسأله تأکید کرده و آن را اعلام می کنند.

وی به ضرورت اصلاح معیار داوری در خصوص حوزه اشاره کرد و گفت: معیار داوری مان راجع به یک نهاد و مرکزی مثل قم چگونه باید باشد؛ شاید یک عمامه به سری با سلیقه خاصی حرف نامربوطی را بر زبان جاری می کند، اما چنین رفتارهایی ربطی به حوزه ندارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که خیلی ها از آزادی بیان در حوزه مطلع نیستند، تصریح کرد: امروزه در حوزه برای نقد موضوعی، هیچ مرزی را رعایت نمی کنیم و آزادی بیان در حوزه وجود دارد.

وی با انتقاد از داوری های نادرست نسبت به حوزه افزود: شاید یک آقایی بگوید که اگر فلان روغن را مصرف کنید، فلان فایده را دارد اما معیار داوری در خصوص حوزه چنین افرادی نیستند؛ اگر دانشجویِ مبتدیِ تازه وارد شده به دانشگاه مطلبی را بیان کرد، آیا سخن این دانشجو را باید به تمام دانشگاه ها ربط داد؟ واقعاً باید تعجب کرد که گاهی معیار داوری، این افراد قرار می گیرند.

آیت الله علیدوست اظهار داشت: حوزه در این دوران مورد هجمه واقع شده اما خودش را نشان خواهد داد؛ حوزه صاحب دارد و باید بزرگان و اساتید حوزه و مسؤولان آن مواظبت کنند.

خدمات طلاب در راستای پیشگیری از ویروس کرونا از رسانه ملی پخش شود

وی با اشاره به اهمیت انعکاس خدمات طلاب در رسانه ملی گفت: خدماتی که روحانیت در راستای پیشگیری از شیوع کرونا ارائه می دهد، باید بیشتر در صدا و سیما منعکس شود؛ وقتی که حوزه علمیه گیلان اعلام می کند که ما حوزه علمیه را در اختیار بهداشت گیلان قرار می دهیم، بایستی در کنار گزارش هایی که در خصوص خدمت رسانی هتل ها برای رفاه بیشتر گفته می شود، در خصوص حوزه نیز این گزارش ها بیان شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: صدا و سیمای ما برای اطلاع رسانی این اخبار مرکز توجه است و اگر از این طریق گفته شود، بی تأثیر نخواهد بود./822/ت302/ق

انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
کشوردوست
Iran, Islamic Republic of
21:02 - 1399/01/05
واقعا جاس تاسف و سوال دارد که برخی از مسئولان به جای تقویت قم، در پی تخریب و تضعیف این شهر مذهبی و پایتخت جهانی تشیع هستند.
مقاومت تاپیروزی
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1399/01/05
درباره تخریب قم توسط شبکه های معاند شیعه مانند وهابیت می توان به نمونه عصبانیت شبکه تلویزیونی الحدث وابسته به آل سعود عربستان از جوانان حزب الله لبنان که در حال ضد عفونی کردن مناطق ایران هستند اشاره کرد.
این برنامه توسط حزب الله لبنان و جبهه جهانی شباب المقاومه در حال انجام است.
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1399/01/05
هر کس به طریقی دل ما می شکند
بیگانه جدا دوست جدا می شکند


بیگانه اگر می شکند حرفی نیست
از دوست بپرسید چرا می شکند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
21:06 - 1399/01/05
عالی بود
علی جولانی
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1399/01/05
در تایید فرمایشات حاج آقا باید عرض کنم درباره دسته چهارم یعنی مخالفان نظام اعم از آمریکا و غرب، این روزها در پی شیوع کرونا در امریکا و کشورهای اروپایی، خبر رسیده که دستمال کاغذی و اقلام اولیه بهداشتی مثل صابون در آمریکا و اروپا نایاب یا کمیاب شده، بخاطر دستمال اسلحه تهیه می‌کنند در فروشگاه‌ها یقه یکدیگر را جر میدهند،
این بوی گند از غرب برخواسته و هیچ دستمالی نیست که به داد غربی‌ها برسد!
رسول
Iran, Islamic Republic of
21:17 - 1399/01/05
در این ایام قرنطینگی رفتارهای عجیبی را شاهد بودیم. شماری ضریح را لیسیدند و بوسیدند و عده‌ای دیگر در حرم را شکستند و به زور به آن وارد شدند. هر دو هم خود را پیروی اهل بیت و محب آنان می‌دانستند! اگر چه این رفتارهای خردستیزانه نقد شده است اما حجم هجوم به باورهای شیعی به بهانه این کارها به اندازه‌ای زیاد بود که لازم به نظر رسید نوشته‌ای دیگر پیرامون این موضوع منتشر شود و سره را از ناسره جدا کند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1399/01/05
قال الصادق«ع»: ان لله حرما و هو مکة و اِنَّ للرسول«ص» حرماً و هوالمدینه و اِنَّ لامیرالمؤمنین«ع» حرماً و هو الکوفة و اِنَّ لنا حرماً و هو بلدة قم...(1): حضرت امام صادق«ع» فرمودند: «خرم خداوند مکه، حرم رسول اکرم«ص» مدینه، حرم امیرمؤمنان«ع» کوفه و حرم خاندان ما شهر قم است».

شهر قم اگرچه به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای بیابانی و همسایگی با کویر، از جاذبه های اقلیمی و طراوت آب و هوایی بهره ای اندک دارد، اما بوستان فضیلت، چشمه های معرفت و جویبارهای ایمان، این دیار را به لحاظ قداست، به صورت «بهشت کویر» درآورده است.

قم حرم اهل بیت، آشیانه آل محمد، مأوای فاطمیان، شهر شیعیان و محل اجتماع یاوران مهدی نامیده شده است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1399/01/05
عظمت و شرافت قم به یُمن مرقد بانوی کرامت است و بگذار جاهلان هر چه می خواهند یاوه سرایی کنند
علی
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1399/01/05
وجود بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت(ع) در شهر مقدس قم ، نه فقط مایه فخر و مباهات ساکنان این شهر بلکه مایه افتخار همه ایرانیان و بلکه شیعیان و محبان اهل بیت(ع) در سرتاسر عالم است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1399/01/05
امروز به برکت وجود حرم حضرت معصومه (س) است که شهر قم دارای حوزه علمیه ای است که در جهان تشیع محور قرار گرفته و برکات علمی و معنوی از آن به دیگر نقاط انتقال می یابد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1399/01/05
عرصه قم غیرت بهشت برین است

بلکه بهشتش یساولی است برابر

زیبد اگر خاک قم به عرش کند فخر

شاید گر لوح را بیابد همسر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1399/01/05
خاک قم گشته مقدس از جلال فاطمه

نورباران گشته این شهر از جمال فاطمه

گرچه شهر قم شده گنجینۀ علم و ادب

قطره ای باشد زدریای کمال فاطمه

تابش شمع و چراغ و کهربای نورها

باشد از نقد جمال بی مثال فاطمه

صافی آیینۀ ایوان نیکومنظرش

گوشه ای از صافی قلب زلال فاطمه

عطرآگین گشته گر این بارگاه جنّتی

این نسیمی است از عبیر دلگشای فاطمه

بر سر ما سایه افکن از کرامت ای بتول!

بد سعید آن کس که بُد اندر ظلال فاطمه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین