۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
کد خبر: ۶۵۵۷۲۰
پ
«بچه‌های حمزه»، کارنامه عملیاتی سه جلدی گردان حمزه سیدالشهداء(ع) لشکر ۲۷ محمدرسول الله(ص) به کوشش مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

به گزارش سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، «بچه‌های حمزه»، کارنامه عملیاتی سه جلدی گردان حمزه سیدالشهداء(ع) لشکر 27 محمدرسول الله(ص) در دفاع مقدس از اردیبهشت 1365 الی شهریور 1367 است که هر جلد آن در 720 صفحه منتشر شده است.

این دوره سه جلدی به پژوهش و نگارش مسعود ده‌نمکی کارگردان فیلم‌های سینمایی اخراجی‌ها و... است که توسط نشر 27 بعثت چاپ و منتشر شده است.

مجموعه کتاب کارنامه عملیاتی گردان حمزه سیدالشهداء (ع) ما حصل بیش از 300 ساعت مصاحبه با 73 تن از افرادی است که در مقاطع مختلف در این گردان حضور داشته‌اند و پس از مصاحبه متن کلیه مصاحبه‌ها بدون هیچ گونه دخل و تصرفی پیاده و پس از تایپ و ویرایش براساس ترتیب زمانی حوادث و عملیات‌ها تنظیم شده است.

گردان حمزه سیدالشهدا(ع) جزو اولین گردان‌هایی بود که پس از تأسیس تیپ 27 محمد رسول‌الله(ص) در دی ماه سال 60 تشکیل شد و تا پایان هشت سال دوران پر از افتخار دفاع مقدس، از گردان‌های صاحب‌نام و عملیاتی لشکر 27 بوده است. نکته جالب توجه در مورد گردان حمزه سیدالشهداء (ع) این بود که هیچ‌گاه در طول دوران دفاع مقدس منحل نشد و در عملیات‌های اصلی که لشکر در آن عملیات‌ها حاضر بوده حضوری پررنگ داشته است.

این گردان در 16 عملیات اصلی مثل فتح‌المبین، الی بیت‌المقدس و... مشارکت داشته و در طول هشت سال دفاع مقدس، دو مرتبه در خط پدافندی شاخ شمیران، سه مرتبه در خط پدافندی مهران و در خط‌های پدافندی فاو، شلمچه و دوپازا مأموریت داشته است.

در بخشی از کتاب می ‌خوانیم: «از گردان حمزه یک دسته به فرماندهی آقای متین سازماندهی و به گردان عمار مأمور شد. در واقع ما در گزوهان شهید بهشتی گردان عمار و در قالب عملیات با آنها قرار گرفتیم. حدود یک ماه آنجا بودیم. آقای اصغری فرمانده گروهانی بود که ما یکی از دسته‌های آن بودیم. آموزش‌ها شروع شد و ما هر روز آموزش و پیاده‌روی داشتیم و در آن یک ماه تحت آموزش بسیار سنگین قرار گرفتیم؛ از جمله راهپیمایی و کوهپیمایی که کوهپیمایی‌ها را گردان در جهت‌هایی انتخاب می‌کرد که به منطقه بمو بخورد و عمدتاً صخره‌ای و خیلی تیز بود و موانع خیلی زیادی داشت. شب‌های آنجا بسیار سرد بود و ما هم بیرون می‌خوابیدیم. دو سه روز هم در منطقه کوزران به اردو رفتیم و آموزش‌های بسیار سختی را طی کردیم ....»

انتشارات بعثت این کتاب را در 760 صفحه به قیمت 75 هزار تومان منتشر کرده است./826/د102/ق

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین