۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
کد خبر: ۶۵۷۲۰۲
پ
آیت الله حسینی بوشهری:
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با تأکید بر این که خواهان فضایی برای شنیدن سخنان طلاب هستیم ایجاد منابع پایدار را از برنامه های شورای عالی دانست.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت الله حسینی بوشهری در دیدار اعضای هیأت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که در دفتر جامعه مدرسین برگزار شد، اظهار داشت: در دوره جدید شورای عالی حوزه های علمیه و در چند جلسه ای که از تشکیل دوره جدید می گذرد، همین دغدغه های هیأت رئیسه مجمع نمایندگان را در دستور کار خود داریم که بحث مسکن و معیشت طلاب و همچنین منابع پایدار حوزه است تا ان شاءالله بتوانیم به راهکارهای جدیدی برای حل این مشکلات برسیم.

وی ابراز داشت: آنچه که برای شورای عالی حوزه های علمیه حائز اهمیت است، همین دغدغه هایی است که امروز نسبت به طلاب و فضلا وجود داشته و برای حل آن تمام تلاش خود را خواهیم کرد.

خواهان شنیدن سخنان طلاب هستیم

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: ما نظرات، پیشنهادات و انتقادات طلاب و فضلا را شنیده و آن را حمل بر دلسوزی می کنیم؛ برخی از طلاب و فضلا در کانال ها و گروه های خود انتقاداتی را نسبت به مسئولان حوزه داشته و شاید سخنانی تیز از آنان شنیده شود؛ اما تاکنون عکس العملی نشان نداده و قرار هم نیست عکس العملی داشته باشیم؛ چراکه خواهان فضایی هستیم تا تمام سخنان شنیده شود و از آن بهره ببریم.

از مشکل مسکن طلاب آگاه هستیم

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات امروز طلاب، مسئله مسکن است و از آن اطلاع داریم، بیان داشت: بودجه های عمرانی حوزه در سه سال اخیر به صفر یا حداقل خود رسیده است؛ اما شورای عالی حوزه؛ مخصوصا آیت الله اعرافی تلاش های بسیاری را انجام داده و همان مقداری هم که سرپا مانده است، از تلاش های ایشان و برخی افراد بوده و این مسئله برای ما دارای اهمیت است.

آیت الله حسینی بوشهری اظهار داشت: شهرک مهدیه، یکی از مکان هایی است که می تواند مشکل مسکن برخی از طلاب را حل نماید؛ اما متأسفانه برخی از منازل به دلیل فرسودگی، نیازمند تعمیراتی بوده و باید فکری برای حل این مشکلات شود.

وی افزود: وضعیت امروز مسکن بسیار مشکل بوده و مسئله ای جدی است و به دنبال آن هستیم تا بتوانیم به طرح های روشن برسیم.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه در ادامه به موضوع هجرت علمای بلاد که مورد اشاره هیأت رئیسه مجمع نمایندگان بود، اشاره کرد و گفت: پتانسیل و ظرفیت مجمع نمایندگان طلاب برای هجرت طلاب فاضل به استان های خود بالاست و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

محقق نشدن مطالبات رهبری در زمینه هجرت طلاب

آیت الله حسینی بوشهری ابراز داشت: در مسئله هجرت طلاب، آنچه که مورد نظر رهبر معظم انقلاب بود، حاصل نشد و طلابی هجرت کرده اند که در ابتدای راه تحصیل بوده و باید بیشتر برای کسب علم در قم می ماندند؛ هدف، هجرت بزرگان جاافتاده و نقش آفرین در حوزه بود که این مسئله به صورت درست عملیاتی نشد و باید از ظرفیت مجمع نمایندگان برای تحقق این مهم استفاده کرد؛ البته عزیزانی که اکنون در حال گذران طرح هجرت هستند، افرادی مفید و تأثیرگذار بوده و کارهای مهمی را به نتیجه رسانده اند.

آیت الله حسینی بوشهری خاطرنشان ساخت: شما به عنوان هیأت رئیسه از نمایندگان طلاب بخواهید تا افرادی که جایگاه علمی بالایی دارند را شناسایی کرده و برای حضور آنان در استان برنامه ریزی نمایند؛ بنده هم حاضرم در این جهت تمام همکاری را داشته باشم.

وی بیان داشت: امروز هجرت در قالب تدریس وجود دارد؛ گرچه امکانات مالی برای این اساتید محدود است و گاهی جذب برخی نهادها و ارگان های دیگر می شوند؛ اما باید بانک اطالاعات قوی در اختیار مجمع نمایندگان طلاب وجود داشته باشد تا بتوانیم از ظرفیت فضلا برای فضاهای گوناگون بهره ببریم.

برای تحقق هجرت علما نیازمند اقدام عملی هستیم

دبیر شورای عالی حوزه گفت: ما برای تحقق هجرت علما، نیازمند اقدام عملی هستیم؛ تنها وجود طرح برای انجام یک کار کافی نیست؛ بلکه باید همتی پشت آن قرار گیرد تا به مرحله انجام برسد.

معاون جامعه مدرسین تصریح کرد: امروز بسیاری از مساجد کشور روحانی ندارند و باید از ظرفیت حوزه های علمیه برای این مساجد استفاده کرد.

فعالیت‌های مبنایی در حوزه در زمینه کادرسازی برای نظام

آیت الله حسینی بوشهری به طرح کادرسازی برای نظام که از سوی یکی از اعضای هیأت رئیسه مجمع نمایندگان مطرح شد، اشاره کرد و گفت: برای این مهم، کارهایی مبنایی در حوزه آغاز شده و بخش های مختلفی در حال انجام آن هستند که برای مشاهده محصولات این بخش ها زمان لازم است؛ اما بنده معتقدم مجمع نمایندگان طلاب می تواند با تهیه بانک اطلاعات از طلاب عالم و فاضل در دو بخش کمک رسانی داشته باشد؛ بخش اول همان مسئله هجرت است که به آن اشاره شد و بخش دوم، معرفی این عزیزان برای مسئولیت هایی است که امروز نیازمند به افراد فاضل و متخصص برای آن مسئولیت ها هستیم.وی افزود: اگر چنین بانک اطلاعاتی وجود داشته باشد، دیگر فقط به افراد اطراف خود فکر نمی کنیم؛ بلکه می توانیم از ظرفیت های جدید و متخصص برای مسئولیت های مختلف بهره ببریم؛ مشکل امروز ما نداشتن شخص نیست؛ بلکه نشناختن افراد فاضل و خبره است.

تقدیر و تشکر از فعالیت‌های آیت الله اعرافی

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه در ادامه به موضوع معیشت طلاب اشاره کرد و گفت: در حضور شما عزیزان، از آیت الله اعرافی تقدیر می کنم که حقیقتا تلاش های بسیار و رایزنی های فراوانی را انجام داده و تسهیلاتی هم برای طلاب و فضلا فراهم شد؛ اما متأسفانه جوابگوی نیازهای طلاب نیست و باید به دنبال منابع پایداری باشیم که بتواند مشکل امروز حوزه را حل نماید.

معاون جامعه مدرسین به موضوع ارتقاء مجمع نمایندگان طلاب و فضلا هم پرداخت و بیان داشت: اصل طرح ارتقاء مجمع نمایندگان خوب است؛ چراکه این مجمع نقش واسط میان بزرگان و بدنه حوزه داشته و می تواند مشکلات بسیاری را حل نماید.

حضور دو نماینده از مجمع نمایندگان در جلسات شورای عالی

آیت الله حسینی بوشهری به موضوع حضور دو نفر از مجمع نمایندگان طلاب در جلسات شورای عالی حوزه برای دفاع از طرح های مجمع نمایندگان اشاره کرد و اظهار داشت: مجمع نمایندگان طلاب دو نفر را مشخص نماید تا در جلساتی که قرار است طرح های مجمع نمایندگان در شورای عالی حوزه مطرح شود، به دفاع از طرح ها بپردازند و این حق طبیعی مجمع نمایندگان است.

وی ابراز داشت: پیشنهاد برگزاری جلسات فصلی با حضور رؤسای مجامع استانی مجمع نمایندگان، پیشنهاد خوبی است که حتما این کار انجام شود؛ چراکه حتما از نظرات و پیشنهادات رؤسای مجامع استانی استفاده می کنیم و گاهی یک نفر، طرح یا ایده ای را مطرح می کند که بسیار کارگشاست.

لزوم شناسایی طلاب نخبه از سوی مجمع نمایندگان 

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: یکی از کارهایی که مجمع نمایندگان طلاب و فضلا باید انجام دهد، شناسایی طلاب درس خوان و نخبه و همچنین شناسایی طلابی است که تحصیل را کنار گذاشته اند، می باشد تا برای همه این عزیزان برنامه داشته باشیم و اگر نیازمند به کمک هستند، کارهایی را برای آنان انجام دهیم.

معاون جامعه مدرسین تصریح کرد: شناسایی افرادی که زمینه رشد دارند از عهده نمایندگان بر می آید و این عزیزان باید به مسئولان ذی ربط معرفی شوند تا مورد حمایت قرار گیرند.

ضرورت استفاده از طلاب در فضای مجازی

آیت الله حسینی بوشهری به موضوع تبلیغ نیز اشاره کرد و گفت: آیت الله اعرافی پیگیر موضوع تبلیغ طلاب بوده و امروز با وجود ویروس منحوس کرونا در کشور، نیازمند استفاده از ظرفیت طلاب در فضای مجازی هستیم و صحبت هایی نیز در این زمینه با دفتر تبلیغات اسلامی انجام شده است تا این کار در ماه محرم توسعه بیشتری پیدا کند.

وی یادآور شد: ایجاد منابع پایدار برای حوزه های علمیه جزو برنامه های ماست و آنچه که امروز با آن مواجه هستیم، با مطلوب ما فاصله دارد و به دنبال احیاء موقوفات حوزوی هستیم.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: همدلی، همکاری و کمک به یکدیگر از برنامه های شورای عالی است و بنای ما بر این است که با بخش های گوناگون از جمله مجمع نمایندگان طلاب، جلساتی را داشته باشیم.

ایجاد فضای لازم برای رشد حوزه انقلابی

معاون جامعه مدرسین بیان داشت: امروز حوزه ما انقلابی است و باید فضایی را ایجاد کنیم که بُعد انقلابی حوزه بیش از این رشد پیدا کند؛ البته برخی هم در حوزه حضور دارند که استثناء هستند؛ ولی کلیت امروز حوزه های علمیه انقلابی است.

آیت الله حسینی بوشهری در پایان اظهار داشت: همه باید برای حوزه تلاش کنیم تا حوزه ای انقلابی متناسب با نیازهای نظام داشته باشیم./1324/د101/ف

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1399/04/19
وقتی گوش شنوا نیست چ فایده
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین