۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
کد خبر: ۶۷۳۳۳۹
پ
کتاب «فلسفه تربیتی امام موسی صدر» به قلم معصومه عبدلی توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، امام موسی صدر همواره شخصیت محبوبی بوده و از پس سال‌ها بی‌خبری از او، هر وقت خبری یا اثری با نامش گره خورده، توجه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. امام موسی صدر اساساً خود فلسفۀ تربیتی تدوین نکرده است و در حوزۀ علوم تربیتی تخصصی نداشت، اما منظومۀ فکری او ظرفیت استخراج نوعی فلسفۀ تربیتی را داشته است.

معصومه عبدلی تلاش دقیق و مجدانه‌ای برای استخراج این فلسفۀ تربیتی در قالب رسالۀ دکتری‌اش داشته است. وی در ابتدا نگاهی به مبانی نظری دیدگاه‌های امام موسی صدر داشته و کوشیده است انسان‌شناسی، معرفت‌شناسی، رابطۀ دین و آزادی و عمل‌گرایی و از این دست مفاهیم را در اندیشۀ او بکاود. سپس شاخصه‌های رفتاری و روش‌های تربیتی امام موسی صدر را با دقت و ریزبینی از نظر گذرانده است؛ و پس از این دو مطالعۀ مقدماتی، فلسفۀ تربیتی امام موسی صدر را از دل آن اندیشه‌ها بیرون کشیده است.

کتاب «فلسفه تربیتی امام موسی صدر»در نهایتفصلی را به جمع‌بندی مباحث اختصاص داده و منابع فارسی، عربی و انگلیسی را نیز برای پژوهشگران فراهم کرده است.

خسرو باقری، استاد دانشگاه تهران و متخصص در زمینه‌ علوم تربیتی و فلسفه‌ آموزش و پرورش، مقدمه‌ای بر کتاب نگاشته و از کوشش موفق معصومه عبدلی در استخراج فلسفه‌ تربیتی از اندیشه‌های امام موسی صدر تقدیر کرده است.

در پشت جلد این کتاب آمده است: «در منظومۀ فکری صدر سه عنصر دین، انسان و جامعه ارتباطی قابل تأمل دارند. انسان در نظر صدر موجب دگرگونی و تحول در جامعه و جهان می‌‌شود و اوست که امکان فهمی نوشونده از دین متناسب با نیازها و اقتضائات فردی و اجتماعی دارد. از سویی تنهایی و سرگشتگی انسان نتیجۀ غیاب دین است. نکتۀ حائز اهمیت در اندیشۀ وی آن است که دین قابلیت انطباق با شرایط جدید را دارد و اگر با تحول مستمر، که حاصل تعامل انسان و هستی است، متحول شود، به کار انسان می‌آید وگرنه فاقد تأثیر خواهد بود.»

کتاب «فلسفه تربیتی امام موسی صدر»،نوشته‌ معصومه عبدلی را انتشارات علمی و فرهنگی با همکاری مؤسسۀ فرهنگی‌تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر کرده است. این کتاب در 365 صفحه و با قیمت 50 هزار تومان در اختیار علاقه‌مندان است./826/

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین