۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
کد خبر: ۶۷۳۷۷۲
پ
نوشتن کتاب «صعود چهل ساله» از دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد اما خیلی زود به مناظره "من و تو" و سخنرانی سیدحسن نصرالله راه پیدا کرد.

به گزارش سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، کتاب «صعود چهل ساله»به قلم سیدمحمدحسین راجی و سیدمحمدرضا خاتمی نوشته شده و توسط انتشارات زائر رضوی منتشر شده است.

این کتاب مروری بر دستاوردهای 40 ساله‌ انقلاب اسلامی براساس آمارهای بین‌المللی داشته، میزان دستیابی نظام جمهوری اسلامی ایران به آرمان‌هایی از قبیل عدالت، استقلال، آزادی، معنویت، کرامت زن، مردم‌سالاری دینی، گسترش رفاه عمومی و دیگر آرمان‌های انقلاب را با ارجاع به منابع معتبر بین‌المللی مورد کاوش قرار داده است. از جمله این منابع آماری می‌توان به سازمان ملل متحد، بانک جهانی، سازمان جهانی غذا و کشاورزی، دفتر برنامه توسعه ملل متحد و ... اشاره کرد.

این کتاب دارای سوژه‌ای متفاوت است و نویسندگان آن سراغ یکی از موضوعات پرچالش در طول بیش از 4 دهه عمر نظام جمهوری اسلامی ایران رفتند. اینکه آیا نظام جمهوری اسلامی کارآمد هست یا خیر؟ پاسخ این سؤال نه تنها خیلی از موضوعات را روشن می‌کند، بلکه شبهات بسیاری از منتقدین نظام را نیز پاسخ می‌دهد.

گفت‌وگویی خواندنی با یکی از نویسندگان این کتاب، حجت‌الاسلام سیدمحمدحسین راجی داشتیم که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

ایده نوشتن کتاب «صعود چهل ساله» چگونه در ذهنتان شکل گرفت و عملیاتی شد؟

"صعود چهل ساله" پاسخ می‌دهد: آیا جمهوری اسلامی کارآمد بوده است؟!

یکی از موضوعاتی که در جریان پژوهش‌ها برایم مهم است این است که به سؤال‌های ذهنی مخاطبین پاسخ بدهم. از آنجایی که با دانشجویان ارتباط زیادی دارم، تصمیم گرفتم با بررسی سؤالات و شبهات آنان پاسخی درخور بدهم. در این بین با جمع‌آوری و دسته‌بندی این سؤالات متوجه شدم که عمده شبهات آنان حول انقلاب اسلامی و با محوریت کارآمدی نظام است.

به عبارت دیگر متوجه شدم که اگر ثابت کنیم، نظام کارآمد بوده است، به اکثر سؤالات ذهنی مخاطبین پاسخ داده‌ایم. 

در خصوص اینکه چرا دنبال کارآمدی نظام رفتیم باید بگویم دلیلش این بود هر زمانی که در رابطه با کارآمدی نظام با اساتید معارف، روحانیون و افراد مختلف صحبت می‌کردیم احساس می‌شد که هیچ‌کس مطلبی برای گفتن ندارد. همه می‌دانند که نظام کارهایی کرده است، ولی اینکه چه کارهایی، نمی‌توانستند بیان کنند. برای مثال اگر ازشان می‌پرسیدیم در زمینه‌های علم، صنعت، انرژی و ... چه کاری انجام داده‌‌ایم، نمی‌توانستند چیزی بگویند و این موضوع خیلی بد بود چرا که کسانی که انقلابی‌اند نمی‌توانستند درست از نظام دفاع کنند.

کتاب , کلیدواژه‌های بیانات مقام معظم رهبری ,

منطق کتاب "صعود چهل ساله" چیست؟

اعداد و ارقام جواب می‌دهند؛ پهلوی بهتر بود یا جمهوری اسلامی

منطقِ مقایسه است؛ مقایسه با دو چیز؛ مقایسه با زمان شاه، اینکه زمان شاه چه بودیم و الان چه شدیم؟ البته اگر ما فقط موضوع را بررسی می‌کردیم، شبهه‌ای پیش می‌آمد که اگر شاه هم بود این کارها را می‌کرد؟ برای پاسخ به این شبهه کشورمان را با کل دنیا مقایسه کردیم تا ببینیم 40 سال پیش کجای دنیا بودیم و امروز کجا هستیم؟ مثلاً در بحث علم، آن زمان  رتبه 52 دنیا بودیم و اگر الان شاه بود هم 52 بودیم، دنیا رشد می‌کرد و ما هم موازی دنیا رشد می‌کردیم، اما وقتی ما 16 دنیا شدیم یعنی خیلی سریع‌تر رشد کرده‌ایم؛ یا در ثبت اختراع، رتبه 38 دنیا بودیم و الان هم باید 38 می‌بودیم، اما اکنون در دنیا رتبه هفتم هستیم. یعنی سرعت ما خیلی بالا بوده یا مثلاً در امید به زندگی می‌بینید ما پایین‌تر از تمام کشورهای منطقه به جز یک کشور بودیم. حتی از روسیه و تمام کشوهای آمریکای جنوبی پایین‌تر بودیم اما الان بالاتر از تمام کشورهای منطقه، بالاتر از تمام کشورهای آمریکای جنوبی و روسیه هستیم. مگر آنها پیشرفت نداشتند؟ بله همه پیشرفت داشتند اما پیشرفت ما خیلی بیشتر و قابل توجه‌تر بوده است.

روند نوشتن کتاب از چه زمانی آغاز شد و چگونه پیش رفت؟

به آمارهای صعود چهل ساله در مناظرات "من و تو" هم استناد شد!

از اواخر سال 1396 نوشتن این کتاب را آغاز کردیم و اواسط دی‌ماه سال 1397 پژوهش‌مان‌ تمام شد و آن را به چهل سالگی انقلاب رساندیم.

این کار از مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد. تعدادی از دانشجویان را جمع کردیم و گفتیم می‌خواهیم چنین کاری انجام دهیم. خوشبختانه این فعالیت آغاز شد و بچه‌ها این‌قدر اخلاص داشتند و کار بزرگ بود که در همان دوران سر و صدای زیادی به‌پا کرد و حتی بعضی از سایت‌های ضد انقلاب مثل "من و تو" در مناظرات‌شان به محتوای این پژوهش در حوزه‌های مختلف اشاره کردند.

ماجرای شبکه «من و تو» که اشاره کردید، از چه قرار بود؟

شخصی که در "من و تو" مناظره می‌کرد و حامی جمهوری اسلامی بود، دقیقاً آمار بخش «کرامت زن» صعود چهل ساله را مورد اشاره قرار داد.

کتاب , کلیدواژه‌های بیانات مقام معظم رهبری ,

تقریباً تمام بخش‌‌های پژوهش خود را به اسناد بین‌المللی معطوف کرده‌اید، این موضوع دلیل خاصی داشت؟

می‌خواستیم باورپذیری بیشتری برای مردم اتفاق بیفتد و واقعاً باور کنند که پیشرفت کرده‌ایم. این کار کمک کرد تا در ذهن و زبان کسانی که رابطه خوبی با ما ندارند، ثابت کنیم که جمهوری اسلامی پیشرفت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف داشته است.

گروه‌ها و مؤسسات بین‌المللی که در کتاب صعود چهل ساله اظهارنظر کردند، از چه منابعی استفاده کردند؟

بستگی به آن پایگاه یا مؤسسه دارد، اما عموم سازمان‌های بین‌المللی دفاتر مختلفی در کشورها دارند و اطلاعاتی را به دانشگاه‌های مختلف یا تیم‌های پژوهشی و تحقیقاتی گسترده می‌دهند و از آنها خروجی می‌گیرند.

باور اینکه در اسناد بین‌المللی بتوان سندی را پیدا کرد که از جمهوری اسلامی دفاع کند، کمی سخت است. به ویژه آنکه تقریباً تمام رسانه‌های غربی 24 ساعته مشغول فعالیت علیه ایران هستند.

واقعیت این است روز اول که بچه‌ها را جمع کردم و گفتم می‌خواهیم چنین کاری کنیم می‌دانستیم جمهوری اسلامی پیشرفت بسیار زیادی داشته است، اما باور نمی‌کردیم در اسناد بین‌المللی بتوانیم چیزی پیدا کنیم، ولی گفتیم شروع می‌کنیم. در نهایت، دیدیم که اسناد از پیشرفت جمهوری اسلامی سخن می‌گویند.

به نظرتان رمز پیشرفت جمهوری اسلامی چیست؟

هر جا پیشرفت کردیم، جوان‌گرا بودیم

شاید بتوان دلایل مختلفی را برای این موضوع برشمرد، اما به نظرم دلیل این پیشرفت، روحیه‌ جهادی، خودباوری و جوان‌گرایی است که ما را در خیلی از زمینه‌ها رشد داد، اما در نقطه مقابل در موضوعاتی که این ویژگی جهادی را نداشتیم و جوان‌گرا و خودباور نبودیم، نتوانستیم پیشرفت کنیم. 

بازخوردها نسبت به این کتاب چگونه بود؟

سیدحسن نصرالله و استناد به آمار "صعود چهل ساله"

سیدحسن نصرالله در جشن 40 سالگی انقلاب به آمارهای صعود چهل ساله استناد کرد؛ از آن زمان تا امروز که 2 سال می‌گذرد هیچ‌جا اعلام نکرده‌ایم که اشخاص مختلف این تعاریف را از کتاب کردند. کلیپی هم که منتشر شده مربوط به یکی از جلسات بوده که الان رسانه‌ای شده است. ولی بسیاری از اساتید دانشگاه و روحانیون وقتی ما را می‌دیدند، می‌گفتند خدا پدر مادرتان را بیامرزد که محتوایی آماده کردید؛ دیگر حرف برای گفتن داریم.

علاوه بر این، صدها نفر از مسئولین و بزرگان، این پژوهش را دیدند. برای مثال، در جمع کارگردان‌ها، نویسندگان، بعضی از هنرمندان، سخنران‌های مشهور کشور، مداحان و ... این مباحث را مطرح کردیم. افراد دیگری هم به دفتر ما مراجعه کردند و این موضوعات را برایشان مطرح کردیم. برای مثال بعضی کارگردان‌ها قول دادند که از محتوای این کتاب در فیلم‌هایشان استفاده کنند یا بعضی از نویسنده‌ها گفتند که از مطالب آن در رمان‌هایشان استفاده می‌کنند و ...

یکی دیگر از بازخوردهای خوبی که گرفتیم از آقای حسن رحیم‌پور ازغدی بود. او درباره این کتاب در تلویزیون هم صحبت کرد. 

کتاب , کلیدواژه‌های بیانات مقام معظم رهبری ,

چرا اسم کتاب را صعود چهل ساله گذاشتید؟

40 سالگی به خاطر 40 سالگی انقلاب بود، صعود هم به خاطر اینکه صعود داشتیم اما به قله نرسیدیم. ما تا قله خیلی فاصله داریم؛ مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند: «فاصله میان بایدها و نبایدها، وجدان‌های آرمان‌خواه را عذاب داده و می‌دهد اما این فاصله طی شدنی است» یعنی ما به قله نرسیدیم اما رشد بالایی داشتیم و صعود کردیم.

آیا شما کتاب را به منتقدان هم ارائه کردید؟ آنها چه نظری داشتند؟

منتقدان با خواندن کتاب ساکت شدند!

منتقدان‌ که خیلی زیاد بودند. ما در جمع خیلی از اساتید دانشگاه، حتی قبل از چاپ شدن، پژوهش را ارائه کردیم؛ اساتید مختلف اقتصادی، صنعتی و حتی کسانی که منتقد نظام بودند خیلی حرفی برای گفتن نداشتند. البته می‌شد که طرف بگوید ما به فلان قسمتِ نظام انتقاد داریم، ما هم می‌گفتیم خب ما هم به آن قسمت انتقاد داریم. ما که نگفتیم اینجا هیچ مشکلی نیست. می‌گوییم رشد بسیار سریعی داشته‌ایم، اما به واسطه‌ عقب‌گردهایی که در قدیم داشتیم و در آن دورانی که مسابقه‌ علمی دنیا از 200 سال پیش شروع شده بود، ما هیچ کاری نکردیم، معلوم است تا به آنجا برسیم خیلی زمان می‌برد.

ظاهراً رهبر معظم انقلاب نیز سخنانی درباره این کتاب فرموده، از آن تجلیل کردند. 

"قلبم را شاد کردید"؛ تور دستاوردها راه بیندازید و برای مردم بیان کنید

بله. تیر ماه سال 1398 در اتاق نشسته بودیم. سید بزرگواری با فرد دیگری وارد شدند؛ شخصی که همراه‌شان بود را معرفی کرد و گفت: ایشان یکی از فرزندان مقام معظم رهبری هستند. ظاهراً ایشان کار ما را شنیده بودند و آمدند تا آن را ببینند. قرار بود 20 دقیقه بنشینند، اما حدود 2 ساعت حضور داشتند؛ کار ما را دیدند، بسیار بسیار خوشحال شدند و گفتند که آقا فرمودند: «قلبم را شاد کردید؛ تور دستاوردها راه بیندازید، بروید به مردم بگویید نظام چه کارهایی برای گروه‌های مختلف انجام داده است.»

برخی از بازتاب‌های انتشار این کتاب که برای خود شما جالب بود را بفرمایید

وقتی با منتقدین مهم نظام صحبت می‌کردیم و می‌دیدیم مجبور به قبول دستاوردهای نظامی شدند یا جوان‌هایی که نسبت به نظام خیلی زیاد شبهه داشتند و محتوا را به آنها گفتیم دیدیم کاملاً تغییر کردند بسیار خوشحال شدم؛ اینها شیرین‌ترین اموری بود که برای کتاب اتفاق افتاد. 

کتاب , کلیدواژه‌های بیانات مقام معظم رهبری ,

به عنوان سؤال پایانی، پیش از این کتاب، چه پژوهش‌ها و کتاب‌های دیگری داشتید؟

هم قبل از «صعود چهل ساله» کتاب‌هایی نوشته‌ام و هم بعد از آن.

مثلاً کتاب «نقد علمی بر سند 2030» مربوط به قبل از صعود چهل ساله است. بعد از صعود چهل ساله کتاب «گام تمدن‌ساز» که تفسیری بر بیانیه گام دوم است را نوشتم که آن هم مورد توجه خیلی از بزرگان قرار گرفت.

کتاب دیگرم، «هسته‌ای چرخ زندگی» است که کارکردهای انرژی هسته‌ای در زندگی مردم را مورد بررسی قرار داده است. کتاب «کرونا چالش نظام سلامت» که در همان اوایل کرونا نوشته شد هم مورد توجه قرار گرفت. این کتاب در اوایل فرودین‌ماه برای چاپ رفت و همان موقع پیش‌بینی واکسن را انجام دادیم و اینکه واکسن آمریکایی و انگلیسی چه ضررهایی خواهد داشت. تاریخچه بیوتروریسم و خدمات جمهوری اسلامی در حوزه‌ بهداشت و سلامت در مقایسه‌ با آمریکا و اروپا را آنجا آوردیم و پیش‌بینی کردیم که جمهوری اسلامی می‌تواند کرونا را به سرعت مهار کند اما قطعاً آمریکا و اروپا به خاطر نوع ساختار سرمایه‌داری‌شان نمی‌توانند مهار کنند.

«معجزه‌ تولید» کتاب دیگرم است. «فساد سیستماتیک» پژوهش دیگری است که اکنون انجام می‌دهیم. علاوه بر این، چندین پژوهش در حوزه‌ راهکار برای جمهوری اسلامی برای حل مشکلات، اقداماتی که جمهوری اسلامی انجام داده و ظرفیت‌هایی که دارد و می‌تواند استفاده کند نیز انجام شده است./826/

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین