۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
کد خبر: ۶۷۴۸۷۰
پ
دین و زیست مجازی (۴۰)؛
پژوهشگر و جامعه شناس دین گفت: اهمیت تقوا و خدامحوری در فضای مجازی به مراتب از فضای حقیقی بیشتر است.

دکتر سید علی نقی ایازی جامعه شناس دین در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا با اشاره به اهمیت زیست مومنانه در فضای مجازی گفت: وقتی بحث زیست در فضای مجازی می‌شود بحث زیست در فضای حقیقی متبادر به ذهن می‌گردد زیست مومنانه در فضای مجازی به مراتب از حساسیت و اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که در فضای حقیقی به دلیل محدودیت در جامعه هدف بُعدآن به مراتب کمتر است امااهمیت زیست در فضای مجازی  به دلیل گستره مخاطب و پیگیری لحظه ای اخبار از اهمیت بیشتری برخوردار است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطر نشان کرد: در فضای حقیقی امکان تبادل و گفتگو فراهم است اما فضای پنهان مجازی این امکان را به وجود نمی‌آورد بنابراین زیست مومنانه سبک زندگی خود را می طلبد که در برخی فاکتورها با فضای حقیقی اشتراکاتی دارد و از طرفی نیز تفاوت هایی به چشم می خورد.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اخلاق در فضای مجازی بیان کرد: زیست مومنانه سیاست ماکیاولی را در خود جای نمی دهد ماهیت زیست مومنانه به گونه ای است که سیاست ماکیاولی در آن قرار نمی‌گیرد براساس آموزه های اسلام رعایت اخلاق و حدود شرعی در هر فضایی لازم است و تفکیک پذیر نیست.

پژوهشگر و جامعه شناس دین افزود: مولفه های غائب فضای مجازی اهمیت این فضا را دو چندان می‌کند به همین جهت اهمیت تقوا و خدامحوری در فضای مجازی به مراتب از فضای حقیقی بیشتر است در این فضا ما تقوای در گفتار، تقوای در نوشتار را باید بیشتر رعایت کنیم مدیریت رفتار در فضای مجازی به مراتب سخت تر از فضای حقیقی است چرا که در فضای مجازی، نوع تصاویری که گذاشته می‌شود و قابلیت تکنولوژی، کار را به مراتب دشوارتر می‌کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین