۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
کد خبر: ۶۷۹۰۹۶
پ
در برنامه ماه من مطرح شد؛
حجت الاسلام کاشانی گفت: اگر هر کدام از ما و هر کدام از نامزدهای انتخاباتی با نگاه امیر المؤمنین به منصب های خود نگاه کنند، وضع جامعه تغییر می کند.

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، حجت الاسلام حامد کاشانی استاد حوزه و دانشگاه در سیزدهمین سحر از ماه مبارک رمضان 1400 در برنامه ماه من با اشاره به دغدغه امیرالمومنین(ع) نسبت به ایجاد عدالت در جامعه گفت: دغدغه امیرالمومنین سلام الله علیه حقوق مردم، ضعفا، اقلیت های قومی و دینی بود، ایشان احیاء گر سنت و سیره رسول الله صلی الله و علیه و آله در بحث عدالت بود؛ عده ای که مشاهده می کردند امام بین عرب و عجم فرق نمی گذارد، حضرت را توبیخ می کردند که چرا با این گروه ضعفا و موالی نشست و برخواست داری.

وی با اشاره به رفتار عادلانه امام علی(ع) با مسلمانان غیر اعراب اظهار داشت: قبل از امیرالمومنین علیه السلام دستورات عجیب صادر شده بود که مثلا غیر عرب ها حق سکونت در حجاز و مدینه را ندارند، حق دختر گرفتن از عرب های حجازی ندارند و این توهین به اقلیت های قومی مسلمان بود و به اسم اسلام یارانه ای که باید بین مسلمانان تقسیم کنند به غیرعرب ها چیزی نمی دادند و گاهی هم که قرار بود مبلغی به آنها داده شود بسیار ناچیز بود و بدتر اینکه به اسم اسلام طبقه بندی و نژاد پرستی دینی کرده بودند، اما وقتی  حکومت به امیرالمومنین علیه السلام رسید و این گروه های اقلیت قومی رفتار عادلانه حضرت را مشاهده کردند، دائم به دور او جمع می شدند.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به شایسته سالاری در حکومت علی بن ابیطالب(ع) خاطر نشان کرد: امیرالمومنین(ع) شایسته سالار بود و با همه یکسان برخورد می کرد مگر کسی که از ویژگی ممتازی مثل تقوا برخوردار بود و بی جهت کسی را بر دیگری ترجیح نمی داد و همین مسأله باعث شده بود اطراف حضرت از عرب ها خالی شود؛ پس از پیامبر سبک زندگی ها تغییر کرده و خبری از سبک و روش پیامبر دیده نمی شد و امیرالمومنین(ع) در چنین عصری اسلام غبار آلوده را دوباره احیاء کرد.

حجت الاسلام کاشانی در ادامه افزود: جنگ های امیرالمومنین بخاطر عدالت حضرت بود؛ امیرالمومنین اینگونه نبود که هوای صاحبان قدرت را داشته باشد، امام برایش آورده و طرفدار اهمیت نداشت، مالک به حضرت عرض کرد آقا زاده ها، صاحب منصبان از عدل شما به معاویه پناهنده می شوند؛ امام علی(ع) به بازار که می رفت خودش را معرفی نمی کرد و ناشناس مشکلات و حوائج مردم را مرتفع می کرد و بارها به علت ناشناس بودن حضرت به او توهین ها کردند.

ورود به انتخابات با نگاه امیرالمومنین حلّال مشکلات کشور خواهد بود

پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به اهمیت یاری رساندن مظلوم در سیره امیرالمومنین(ع) خاطرنشان کرد:  امیرالمومنین(ع) حاکم شده بود تا احقاق حق کند، سعید بن قیس همدانی از یاران برجسته حضرت بود، روزی در ظهر گرم تابستان مشاهده کرد امام علی علیه السلام زیر آفتاب ایستاده، تعجب کرد از حضرت پرسید در این ظهر سوزان چرا اینجا ایستاده اید، کاری پیش آمده است؟ حضرت فرمودند: نیامده ام مگر اینکه به مظلوم یا بی پناهی کمک کنم، امیرالمومنین(ع) دنبال مظلوم می گشت.

وی با اشاره به نزدیکی انتخابات و شعارهای انتخاباتی گفت: حضرت وقتی با اهل جمل و صفیین درگیر شدند، دعایی به این مضمون کردند که "خدایا ما این رقابتی که با هم داریم رقابت برای قدرت نبود، خدایا  برای پرکردن جیبمان جنگ نکرده ام، خواستم ستون های دین تو را برپا کنم و امنیت را برای مظلومان بیاورم و حدود تو را قوام ببخشم"، این شعاری است که باید کاندیدا های انتخابات به آن ملزم باشند و برای چنین سیاستمداری باید جان فدا کرد و اگر کسی به این شعار باور ندارد مفسد است.

حجت الاسلام کاشانی در پایان با اشاره به ثبت نام در انتخابات افزود: حضرت فرمودند اگر کسی خودش را جلو بیندازد در حالی که می داند از او برتر وجود دارد، هم به خدا و هم به رسول و هم به مؤمنین خیانت کرده است؛ اگر هر کدام از ما و هر کدام از نامزدهای انتخاباتی اینگونه به سمت و منصب ها نگاه کنند، وضع جامعه تغییر می کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین