۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
کد خبر: ۶۸۳۹۲۹
پ
کتاب «علمِ امام از دیدگاه شیخ مفید و آیت‌الله جوادی آملی» نوشته زهرا یوسفی به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، کتاب «علمِ امام از دیدگاه شیخ مفید و آیت الله جوادی آملی»، نوشته زهرا یوسفی و کتاب «حسن و قبح در اندیشه شهید صدر» نوشته محمدعلی اسماعیلی به همت مؤسسه بوستان کتاب در منتشر و روانه بازار نشر شد.

علمِ امام از دیدگاه شیخ مفید و آیت الله جوادی آملی

بحث علم امام و ابعاد مختلف آن از مباحث مهم کلام اسلامی است که از صدر اسلام همواره در کانون توجه اندیشه‌وران شیعه و سنی بوده است.

اندیشه‌وران شیعی این صفت را از شروط بنیادین امام دانسته و در رویارویی با دیگر گروه‌های جامعه اسلامی بر آن استدلال کرده اند و آثار گران مایه نیز در این باره نگاشته‌اند.

اثر پیشِ رو نیز در راستای تحکیم مبانی امامت شناسی و پاسخ به شبهات آن در سه عرصه اساسی بحث علم امام، یعنی گستره و قلمرو، ویژگی ها و منابع علم امام، دیدگاه شیخ مفید و آیت الله جوادی آملی را به صورت تطبیقی بررسی کرده است.

این اثر در ۴ فصل و ۱۱ گفتار تهیه و تنظیم گردیده است؛ فصل اول این اثر تحت عنوان «مفهوم شناسی» منتشر شده که دو گفتار «مفاهیم» و «نگاهی به زندگی علمی شیخ مفید و علامه جوادی آملی» بررسی گردیده است.

نویسنده در فصل بعدی، به «قلمرو و گستره علم امام از دیدگاه شیخ مفید و علامه جوادی آملی» می پردازد؛ این فصل پس از بیان مقدمه، در قالب سه گفتار تدوین شده است؛ در این فصل، دیدگاه شیخ مفید و علامه جوادی آملی در مسأله قلمرو علم امام به صورت تطبیقی مورد مقایسه قرار گرفته است.

سومین فصل از این اثر به «ویژگی‌های علم امام از دیدگاه شیخ مفید و علامه جوادی آملی» پرداخته است. در این اثر، پس از بیان ویژگی علم امام در منظر این دو عالم، دو دیدگاه مقایسه تطبیقی شده است.

منابع علم امام از دیدگاه شیخ مفید و علامه جوادی آملی، عنوان چهارمین و آخرین فصل از این اثر بوده که در سه گفتار مطرح گردیده است؛ در این فصل منابع ربانی(نامکتوب– محی و الهام الهی، لوح، رؤیای صادقه) و منابع میراثی (مکتوب– وراثت و تعلیم بلاواسطه و با واسطه از پیامبر (ص) و امامان پیشین، جفر، جامعه و مصحف فاطمه) به عنوان منابع علم امام از دیدگاه شیخ مفید مطرح شده و در گفتار دوم، منابع ربانی (مصادیق علم لدنی– وحی و الهام الهی، روح القدس، لوح محفوظ۲) و منابع میراثی علم امام (وراثت و تعلیم بلاواسطه و با واسطه از پیامبر(ص) و امامان پیشین، قرآن، جفر، جامعه یا کتاب علی و مصحف حضرت فاطمه زهرا –س) تبیین گردیده و در پایان مقایسه‌ای تطبیقی میان دو دیدگاه صورت گرفته است.

علاقه‌مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی www.bustaneketab.com می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره‌مند شوند.

انتشار کتاب حسن و قبح در اندیشه شهید صدر

کتاب «حسن و قبح در اندیشه شهید صدر» نوشته محمدعلی اسماعیلی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۴۸۸ صفحه منتشر شد.

آیت‌الله شهید سید محمدباقر صدر (۱۳۱۳، ۱۳۵۹ ش) در شمار اندک اندیشه‌ورانی است که ضمن «جامعیت و گستردگی»، «اصالت و عمق»، «نظام‌مندی و انسجام»، «ثمره یابی و نگرش عینی» و «به روز بودن و عصری زیستن» توانسته نوآوری‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف دانش اسلامی رقم بزند که زوایای مسئله کلامی «حسن و قبح» نمونه‌ای از آنهاست.

نوشتار حاضر می‌کوشد اندیشه‌های ایشان را در چهار روزه «معنا شناسی»، «هستی شناسی»، «معرفت شناسی» و «منطق شناسی حسن و قبح» جمع‌آوری، تنظیم، تحلیل و تقریر کند و در پایان با بهره‌گیری از میراث کلامی و فلسفی پیشینیان، مورد ارزیابی قرار دهد.

کتاب «حسن و قبح در اندیشه شهید صدر» در شش فصل تهیه و نگاشته شده است. نویسنده این کتاب در فصل نخست کلیاتی همچون «مؤلفه های مسأله حسن و قبح»، «پیشینه مسأله حسن و قبح» و «حسن و قبح در اندیشه شهید صدر» و در فصل دوم «معناشناسی حسن و قبح» را از طریق بررسی «رابطه حسن و قبح با مصلحت و مفسده»، «رابطه حسن و قبح با استحقاق مدح و ذم»، «رابطه حسن و قبح با میل و غریزه»، «رابطه حسن و قبح با استحقاق قواب و عقاب»، «تفسیر صحیح حسن و قبح در اندیشه شهید صدر» و «حسن و قبح، مفهوم ماهوی، منطقی یا مفهوم فلسفی» مورد تبیین قرار داده است.

نگارنده این کتاب در فصل سوم «هستی شناسی حسن و قبح»، در فصل چهارم «معرفت شناسی حسن و قبح»، در فصل پنجم «منطق شناسی حسن و قبح» و در فصل ششم «کاربرد شناسی حسن و قبح» را مورد تبیین و بررسی قرار می‌دهد.

علاقه‌مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی www.bustaneketab.com می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره‌مند شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین