۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۱
کد خبر: ۷۱۰۴۹۷
پ
سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه تأکید کرد؛
کرمانشاه ـ حجت الاسلام منتظری گفت: در مباحث و مسائل پژوهشی ضعیف هستیم و باید به آموزش های روش تحقیق مجهز شویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کرمانشاه، حجت الاسلام حسن منتظری، سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه امروز در مراسم تجلیل از مدرسین مدارس علوم دینی اهل سنت استان کرمانشاه اظهار داشت: اساسا کمال و شخصیت انسان بر دانش و بینش او استوار است.

این استاد حوزه در ادامه بیان داشت: انسان را اگر بخواهیم که تعریف کنیم که دارای چه مقام و منزلتی است، حتما بخش اعظمی از او مربوط به علم و دانش اوست.

سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه افزود: انسان که جایگاه علم و فضیلتی را کسب می کند خودش را الهی و آسمانی می کند و در مقام فرشتگان الهی قرار می گیرد و این خودش زمینه ای است که همه ما در دنیایی که قرار داریم و راهی که برای تبلیغ و نشر معارف الهی در پیش گرفته ایم، جایگاه والایی نزد پروردگار برای خود ایجاد کنیم.

حجت الاسلام منتظری تصریح کرد: آن جایگاهی که خداوند برای علما در نظر گرفته است همنشینی با اولیا الهی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: هر علم و دانشی نمی تواند مورد رضایت خداوند باشد و انسان را به سعادت برساند، بی شک فراگیری علم شرایطی دارد برای تحصیل علم و فراگیری علوم انسانی یک سری شرایط را قرآن کریم برای ما ذکر می کند.

سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه اضافه کرد: افرادی در کسوت روحانیت در سالیان زیادی مشغول تحصیل علم بودند ولی علم آنها نافع نشد، چرا که عاقبت آنها به خیر نشد زیرا جایی از کار آنها می لنگید و از این موارد را در طول تاریخ بسیار داشته ایم.

حجت الاسلام منتظری در ادامه به بعضی از شرایط قرآن برای عالمان دینی اشاره کرد و گفت: اولین شرطی که قرآن ذکر می کند ایمان عالمان دینی است.

وی دومین ویژگی را اعتقاد عالمان دینی به توحید و یگانگی خداوند متعال دانست و افزود: ایمان به اینکه هیچ قدرتی در عالم وجود ندارد مگر قدرت الهی باید در تمام وجود ما جاری باشد و ما هم به عنوان عالمان دین بدان یقین داشته باشیم.

سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه گفت: ویژگی سوم از نظر قرآن برای عالمان دینی، خلوت های شبانه است که دائما آن را متذکر می شود، زیرا عالم دینی در کنار علم باید تقوا و شب زنده داری داشته باشد.

حجت الاسلام منتظری اضافه کرد: خشوع و فروتنی یکی دیگر از ویژگی های عالم دینی است که قرآن کریم آن را بیان کرده است.

وی با اشاره به اینکه پنجمین ویژگی عالم دینی، بیم و ترس از خداوند متعال است، گفت: باید شما عزیزان عالم و روحانی نسبت به جایگاهی که خداوند به شما داده است، شکرگزار باشید و بدانید که این امر امانتی خطیر و مهم است که از علمای سلف به شما رسیده است و باید امانتدار خوبی در این باره باشید.

سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: توجه به حوزه های علمیه از دو نگاه مورد توجه است، یکی از نگاه حاکمیت و دیگری از نگاه علمای اهل سنت.

وی تصریح کرد: از نگاه نظام اسلامی یک قانونی در مجموعه های حوزه های علمیه کشور برای ساماندهی این مراکز در حال تدوین است که در قالب آن خدماتی به علما و روحانیون ارائه می شود، البته نظام و حاکمیت در قالب این خدمات توقعات و انتظاراتی دارد و توقع نظام این است که ضوابط رعایت شود که این توقع زیادی نیست.

حجت الاسلام منتظری ادامه داد: اما از نظر شما علمای اهل سنت حتما نگرانی هایی از وضع حوزه ها مثل پراکندگی حوزه ها، نداشتن نظام منسجم و ... وجود دارد.

سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه تصریح کرد: مدارس علوم دینی اهل سنت در سه استان غربی کشور، استادمحور هستند و این نظام آموزشی بسیار ارزشمند است.

وی عنوان کرد: آیا امروز ما با توجه به اینکه حجره های سنتی را قبول داریم، تعلیماتی که در این حجره ها ارائه می شود باعث برآورده شدن نیازهای جامعه ما خواهد شد؟

حجت الاسلام منتظری یادآور شد: آیا طلبه های ما در مقابل شبهاتی که در فضای مجازی و… مطرح می شوند، می توانند پاسخگو باشند؟ و اگر نتوانیم در این باره پاسخگو باشیم نقش ما در حوزه ها کمرنگ خواهد شد که در این صورت گروه های افراطی و سطحی نگر نقش ما را غصب می کنند و طلبه هایی را تربیت می کنند که زمینه نگرانی ما می شوند.

وی در ادامه مطرح کرد: یکی از ضرورت های مهمی که باید مطرح شود این است که اولا ما در دستور کارمان حتما این مطلب را مورد توجه داشته باشیم که همان تقویت اندیشه همگرایی است لذا باید طلابی تربیت کنیم که بتوانند در جامعه همگرایی و تقریب را تقویت کنند.

حجت الاسلام منتظری گفت: موضوع دیگری که لازم به بیان است، جریان های فکری هستند که امروز در جهان اسلام در حال فعالیت هستند ضروری است به خوبی با آنها آشنا باشیم تا به درستی به شبهات آنها پاسخگو باشیم زیرا اگر این افکار در حجره ها نفوذ پیدا کند کار ما بسیار سخت خواهد شد.

سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه بیان داشت: نکته دیگری که بسیار حساس است، نفوذ بسیار ظریفی می باشد که به صورت غیرمحسوس در حال نفوذ در حوزه هاست.

این استاد حوزه عنوان داشت: ما در مباحث و مسائل پژوهشی ضعیف هستیم و حتما باید به آموزش های روش تحقیق مجهز شویم تا طلبه هایی را تربیت کنیم که پژوهش محور باشند و دست به قلم باشند.

حجت الاسلام منتظری اضافه کرد: طلبه های ما با نوشتن اهل تحقیق و تامل می شوند، طلبه های ما باید در کنار دروس حوزوی با علوم جدیدی هم به نحوی آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه ارتباط بین حوزه های شیعه و اهل سنت و استفاده از تجربیات علمی در حال حاضر کم است و باید تقویت شود، گفت: اگر با هم همفکری و تعامل داشته باشیم نسبت به برخی از نگرانی ها و سوتفاهم ها قطعا حرف دیگری خواهیم زد.

سرپرست مرکز اسلامی کرمانشاه اظهار داشت: نگرانی دیگری که عقبه طلبه ها را تهدید می کند، خانواده های طلاب است، ارتباط ما با خانواده های طلبه ها منقطع است لذا حتما اگر این ارتباط را داشته باشیم این امر تاثیرات مثبتی خواهد داشت بنابراین نباید ارتباط ما با طلبه تنها به ارتباط علمی و آموزشی خلاصه نشود.

حجت الاسلام منتظری در پایان سخنان خود عنوان کرد: برخی از هیات امنا در امور مدارس دخالت می کنند که این زمینه نگرانی اساتید ما می شود لذا باید تفکیک وظایف انجام شود./1400/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین