۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
کد خبر: ۷۱۱۰۶۸
پ
آیت الله کعبی تأکید کرد؛
آیت الله کعبی گفت: متروپل با حمایت دولت قبل و مسؤولان وقت برخلاف اصول فنی ساخته شد و باید با حامیان و مقصران آن در هر رده و مقامی قاطعانه برخورد شود.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله عباس کعبی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در جمع اعضای بسیج حقوقدانان تهران گفت: صحبت کردن در عرصه تحقق عدالت و مبارزه با فساد خوب است، اما چیزی که خوب‌تر از این است مبارزه با فساد در عرصه عمل است.

وی افزود: در خصوص مبارزه با فساد می‌توان ساعت‌ها بحث کرد، اما در عمل انتظار می‌رود نظام اسلامی به سمت مبارزه با فساد و عدل حرکت کند؛ مبارزه با فساد راه تقویت کارآمدی نظام اسلامی است و با بازی در میدان دشمن و تضعیف نظام و القاء یأس و ناکارآمدی متفاوت است؛ چه بسا به علت زیبا بودن شعار عدالت خود مفسدان هم این شعار را به دست بگیرند تا نظام اسلامی را تضعیف کنند نباید نادانسته در مسیر دشمن حرکت کنیم، زیرا میدان دشمن و جنگ ترکیبی دشمن هدف دارد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: قرآن در افشای چهره منافقانه کسانی که با سوء نیت در خصوص عدالت و محسنات صحبت می‌کنند، می‌فرماید این‌ها دروغ می‌گویند؛ صف تلاش گران عرصه تحقق عدالت و مبارزه با فساد با کسانی که به دنبال تضعیف نظام هستند جدا است.

وی با تصریح بر اینکه راه‌های فساد باید بسته شود گفت: این جمله هزاران بار تکرار شده و ستاد مبارزه با فساد در سه قوه تشکیل شده است، اما چرا همچنان فساد هست؟ باید نکاتی رعایت شود تا فساد کمتر شود که اول از آن لازم است نظارت را جدی بگیریم، زیرا بسیار مهم است؛ در فرمان هشت ماده‌ای رهبر انقلاب هم بر پیشگیری از فساد در خصوص نظام نظارتی مواردی گفته شده است.

عضو سابق حقوقدانان شورای نگهبان اظهار داشت: بسیاری شعار می‌دهند، اما عمل بسیار مهم است و اگر حراست‌ها وظایف قانونی خود را به خوبی انجام دهند و به سازمان بازرسی گزارش دهند و سپس سازمان بازرسی هم وارد شود بسیاری از این موارد فسادزا از بین می‌رود؛ حراست ادارات باید تقویت شود و با انگیزه بالای دولت مردمی آیت الله رئیسی در مبارزه با فساد، این مهم لازم است بیشتر پیگیری شود.

وی با اشاره به گزارش‌های وزارت اطلاعات و معاونت اطلاعات سپاه در خصوص مفاسد اقتصادی و مصادیق آن گفت: چرا به گزارش نهاد‌های امنیتی و نظارتی توجه نمی‌شود؟ نباید فقط به پرونده‌هایی رسیدگی کرد که رسانه‌ای شده اند بلکه باید به همه گزارش‌ها رسیدگی شود؛ باید نظارت سیستمی و نظام‌مند بیش از پیش تقویت شود.

آیت الله کعبی ضمن تأکید بر تأثیر شفافیت در جلوگیری از فساد گفت: گزارشگری فساد بسیار مهم است و مبنای دینی دارد و حتی می‌توان سکوت نسبت به فساد را جرم انگاری و کارمندان کاهل را مجازات کرد؛ فساد تنها اقتصادی نیست و فساد فرهنگی و اجتماعی و اخلاقی هم باید گزارش شود و پیش از آن زیرساخت‌های اعتقادی جامعه تقویت شود.

وی با اشاره به اصل سوم قانون اساسی اظهار داشت: در خصوص ایجاد محیط مناسب برای رشد فضائل اخلاقی و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی که با ایمان و تقوا حل می‌شود در قانون اساسی آمده و این مهم برای این است که انسان فضای خداترسی را بتواند پیش ببرد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با شمارش نکات و راهکار‌های مبارزه با فساد گفت: اگر رسیدگی قاطع قانون و اعمال قانونی صورت گیرد تأثیری در مبارزه با فساد دارد نه اینکه یک پرونده ۵ سال طول بکشد؛ فرآیند‌های فسادخیز باید اصلاح شود که بسیار زیاد هستند.

آیت الله کعبی اظهار داشت: مدیران ضدفساد به کار گرفته شوند تا مبارزه با فساد قوت بگیرد و تعارف را هم باید در این زمینه کنار بگذاریم، زیرا بعضی‌ها با ایجاد ارتباط و شناسایی نقاط ضعف مدیران در لایه مدیریت ارشد نفوذ می‌کنند و در کشور باعث فساد می‌شوند که بسیج حقوقدانان هم می‌تواند در این زمینه کمک کند.

رییس هیات اندیشه ورزی بسیج حقوقدانان کشور افزود: تعارض منافع در مدیریت باید از بین برود تا فساد کم شود و همچنین مبارزه با فساد لازم است از سیاست عمومی به فرهنگ و باور عمومی تبدیل شود؛ فعال سازی ملت در مبارزه با فساد و رعایت عدالت باید صورت بگیرد و بسیج حقوقدانان می‌تواند در این راه کمک کند.

وی با اشاره به ساختمان متروپل گفت: این ساختمان با حمایت دولت قبل و مسؤولان وقت بر خلاف معیار‌ها و اصول فنی ساخته شد که هنوز هم مجوز پایان کار ندارد و با این وجود توسط استاندار سابق افتتاح شد که بعضی اخبار آن بسیار سوزناک است، زیرا دستگاه‌های نظارتی هشدار داده بودند و به دستگاه قضایی هم گفتند، اما قدرت دستگاه اجرایی آنقدر بالا بود که ساختمان به افتتاح رسید.

نماینده مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حامیان و مقصران در هر رده و مقامی باید قاطعانه اعمال قانون و مجازات شوند؛ استحکام فنی ساخت و ساز‌ها واجب شرعی است و  ساخت و ساز‌های غیرقانونی حرام است، زیرا بازی با جان مردم است که باید جلوی این‌ها گرفته شود؛ در تهران نیز ساختمان‌های سست زیادی هست که باید اقدام سریع در مورد آن‌ها صورت گیرد.

وی افزود: نسبت به حقوق آسیب دیدگان این حادثه و بیمه آن‌ها لازم است پیگیری صورت گیرد و کسب و کار‌های این ساختمان باید مورد حمایت قرار گیرند؛ صد‌ها خانواده با من تماس گرفتند و گفتند به فکر کسب و کار ما باشید، زیرا از مینوشهر و اطراف آبادان و خود آبادان در این منطقه کسب و کار داشتند، اما الان بیچاره شدند که ستاد بحران کشور باید فعالیت‌های خود را انجام دهد و گروه‌های جهادی نیز وارد شوند.

آیت الله کعبی گفت: وحدت مردم و به خصوص مردم آبادان بسیار ستودنی است و بسیاری خواستند از این فرصت استفاده کنند تا بین جامعه تفرقه و حتی آشوب راه بیاندازند و با استفاده از فرصت سرود سلام فرمانده دو قطبی و جدایی ایجاد کنند.

وی با اشاره به سرعت عمل گروه‌های امدادی در حادثه متروپل آبادان تصریح کرد: گروه‌های مردمی و جهادی به همراه هلال احمر وارد شدند و اینکه رئیس جمهور از عمان تماس گرفت اتفاق خوبی بود و این حادثه از پلاسکو بدتر است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه سلطنت طلب‌ها و حامیان پهلوی و منافقین نمی‌توانند عزادار امروز ایران باشند، زیرا ایران را به نابودی کشاندند گفت: حادثه سهمگین در برف و بوران سال ۱۳۵۰ اتفاق افتاد که ۴ هزار ایرانی کشته و ۲۵۰ روستا نابود شد، اما خانواده مفلوک شاه ۵ هفته برای تفریح به سوییس رفته بودند و هیچ جا هم عزای عمومی اعلام نشد.

وی افزود: در نظام اسلامی جان مردم عزیز است و کسانی که ایران را نابود کردند نباید خود را دلسوز نشان دهند؛ در جریان جنگ جهانی اول قحطی ۹ میلیون از جمعیت ایران را کم کرد و مردم کشته شدند و کسی این‌ها را نمی‌گوید؛ جمهوری اسلامی کارآمد است و کفه عدالت از کفه فساد سنگین‌تر است و مشکلاتی ایجاد شده که به لطف الهی برطرف می‌شود.

آیت الله کعبی با شمارش عبرت‌های حادثه متروپل تصریح کرد: سرانجام مسابقه قدرت بر پایه حرص و فساد، تباهی است که همان مثال قارون را تداعی می‌کند؛ هر چه قدر با زرنگی بخواهیم قدرت به دست بیاوریم باید بدانیم که قیامتی هم هست؛ عبرت سیاسی این حادثه نیز لزوم نظارت پیشگیرانه و سرعت در مدیریت است که باید اصلاح شود؛ این حادثه از نظر حقوقی اصلاح قوانین فساد خیز را یادآور می‌شود و قوانین شهری هم باید سختگیرانه و به جا باشد.

وی با اشاره به اصل ۴۹ قانون اساسی و بازگرداندن اموال نامشروع گفت: قانونگذار از اصل ۴۹ القاء خصوصیت کرده و فقط اموال حاصل از ربا را نگفته است و شامل همه کسانی که مال حرام را به دست بیاورند شامل می‌شود؛ کسانی که عرصه را بر مردم تنگ می‌کنند نیز القاء خصوصیت شده است.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: حال که دولت قصد یکسان سازی نرخ ارز را دارد ستاد تنظیم بازار وظایف بزرگی دارد؛ قوای سه گانه اختیار ویژه‌ای به مجموعه تعزیرات داده است و یکی از محور‌های فساد سوء استفاده از یکسان سازی ارز و شناسایی راهکار‌هایی برای فشار به مردم است؛ ظلم به مردم در این شرایط نابخشودنی و مصداق روشن فساد است.

وی تصریح کرد: بسیج حقوقدانان با ستاد تنظیم بازار و تعزیرات حکومتی همکاری پیوسته‌ای دارد و باید این همکاری ادامه پیدا کند؛ بر اساس اصل ۴۹ می‌توان اموال محتکران را مصادره کرده و هر کسی که مالی را از راه نامشروع کسب کرده نیز شامل آن خواهد شد.

آیت الله کعبی در پایان با اشاره به ترور شهید صیاد خدایی و حادثه حمله به سایت پارچین گفت: این اتفاقات عکس العمل دشمن صهیونیستی در مقابل ضربات مستحکمی است که رزمندگان اسلام به این رژیم در عمق زده اند؛ انتقام این شهیدان در دست اقدام است و در آینده نزدیک ملت ایران خبر‌های خوبی را خواهند شنید.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین