۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
کد خبر: ۷۱۲۹۹۳
پ
رییس ستاد کل نیروهای مسلح:
سرلشکر باقری گفت: خود اتکایی در ساخت تسلیحات در همه سطوح نوپدید، مهم‌ترین مولفه‌ای است که باعث می‌شود در وهله نخست غافلگیر نشویم و در ادامه نیز دشمن را غافلگیر کنیم.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، ششمین جشنواره سلمان فارسی با حضور سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و محققان و نخبگان نیرو‌های مسلح به میزبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح برگزار شد.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح در این همایش با درود به روان پاک شهیدان به ویژه وزیر شهید مصطفی چمران، طی سخنانی با ابراز خرسندی از حضور در جمع نخبگان و محققان دفاعی نیرو‌های مسلح گفت: انتظار می‌رود این جشنواره موجب تحرک بیشتر، پیشرفت و شتاب فزاینده محققان و دانشمندان برای دستیابی به قله‌های مورد انتظار را فراهم کند و فرصت‌های نوظهوری را برای تصمیم گیری‌های حال و آتی نیرو‌های مسلح پدید آورد.

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وقوع انقلاب اسلامی نقطه عطفی در تاریخ ملت ایران به وجود آورد افزود: از مهم‌ترین جلوه‌های انقلاب اسلامی کاهش وابستگی و از بین رفتن نگاهِ نیاز صنعت دفاعی به بیگانگان بود.

وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی و خون شهیدان و تلاش پیشکسوتان عرصه تحقیقات، امروز نیرو‌های مسلح به سطحی از دانش و فناوری رسیده است که بخش اعظم نیاز‌های خودش را به دست جوانان همین مرز و بوم و با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی تامین می‌کند و در این حوزه وابستگی اش را به حداقل کاهش داده است.

سرلشکر باقری تأکید کرد: کشوری که دارای آرمان‌های متعالی برای شکست جبهه باطل و پیروزی حق و زمینه سازی برای ظهور حضرت بقیه الله الاعظم و برقراری حکومت عدل است؛ بدون برخورداری از یک نیروی مسلح کارآمد و قدرت دفاعی و امنیتی روزآمد و پویا و همچنین بهره مندی از مجموعه‌ها و سامانه‌های پژوهشی و پژوهشگران نخبه قطعاً نخواهد توانست چنین آرمانی و ارزش والایی را محقق نماید.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه کشوری که در تفکرات، آموزش ها، روش ها، تسلیحات و تجهیزات گذشته، سنتی و کلاسیک خود بماند محکوم به شکست است تصریح کرد: نبرد‌های روز‌های اخیر و سال‌های اخیر را که رصد می‌کنیم کاملا واضح است که نیروی مسلحی که ضرورت و الزامات نبرد خود را متناسب با تهدیدات، به روز نکرده باشد در صحنه نبرد چیزی برای گفتن ندارد و دچار عقب ماندگی، شکست، تاخیر و توقف خواهد شد.

سرلشکر باقری با اشاره به نبرد‌های قفقاز، جنگ اوکراین و روسیه و اتفاقات منطقه‌ای و بین المللی که در اقصی نقاط جهان در حال رخ دادن است گفت: بررسی و واکاوی این نبرد‌ها بخشی از نیاز امروز و فردای ما را تعیین می‌کند و پژوهشگران می‌بایست با سنجش دقیق نیازها، بررسی نوع و شیوه‌های تهدیدات وآینده پژوهی، اقدامات موثر و کارآمدی را در این حوزه به انجام رسانند.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان ضرورت تحقیق و پژوهش آگاهانه و هدفمند در نیرو‌های مسلح تأکید کرد: تحریم ها، هم سال و هم عمر با انقلاب اسلامی، انتظار دستیابی به هر سطحی از تجهیزات و تسلیحات از طریق خرید و واردات را از بین برده است و ما را به این نتیجه رساند که تنها راه رسیدن به محصول ضروری و حیاتی مورد نیاز، مسیر تحقیق و پژوهش آگاهانه، هوشمندانه و معطوف به نیاز صحنه‌های نبرد است و بحمد الله این مهم در جمهوری اسلامی سال به سال و روز به روز توسط مسئولان تحقیقاتی نیرو‌های مسلح مدیریت و توسط پژوهشگران و نخبگان دفاعی و نظامی به صحنه عمل تبدیل و به نتیجه می‌رسد.

سرلشکر باقری در ادامه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب که دانش را آشکار‌ترین وسیله قدرت و عزت یک کشور عنوان کرد، گفت: ایشان دانایی و توانایی را دو روی یک سکه قلمداد نمودند و علت برتری غرب در جهان امروز را نتیجه دو قرن تغییر مسیر علم و دانش و تحقیق و پژوهش دانستند که البته از آن برای استعمار جوامع نیز استفاده می‌کنند.

وی افزود: عامل عقب ماندگی کشور ما نیز سرسپردگی قاجار و پهلوی و عقب ماندگی کشور در حوزه علم و دانش بود که امروز نتایج آن دوران به وضوح دیده می‌شود.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: به برکت انقلاب اسلامی و خون شهیدان و رهبری حکیمانه فرماندهی معظم کل قوا، مسیر خروج از عقب ماندگی هموار شد و جمهوری اسلامی گام‌های موثری را برای دستیابی و رسیدن به نقطه عطف، اوج گیری و حرکت به سمت قلل مختلف را پیمود و به دستاورد‌های گرانسگی نیز در عرصه‌های مختلف رسید.

سرلشکر باقری با بیان پیاده سازی اهداف عالی در نیرو‌های مسلح همچون استحکام‌بخشی ساخت درونی کشور در بعد دفاع و امنیت، رسیدن به سطح جهان ترازی و پیشتازی و پیش برندگی انقلاب اسلامی در عرصه‌های دفاعی اظهار داشت: توانمندی و خود اتکایی در طراحی، ساخت و تولید تجهیزات و تسلیحات در همه سطوح نوپدید، مهم‌ترین مولفه‌ای است که باعث می‌شود در وهله نخست غافلگیر نشویم و در ادامه نیز دشمن را غافلگیر کنیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، کسب مرجعیت علمی، اشراف هوشمندانه، شناسایی تهدیدات و توسعه بازدارندگی دفاعی را از دیگر مولفه‌های اهداف عالی نیرو‌های مسلح عنوان کرد و گفت: یکی از الزامات اساسی حصول و تحقق این موضوعات، به عهده‌ی محققان، دانشمندان و نخبگان دفاعی و نظامی خواهد بود.

سرلشکر باقری با بیان اینکه نیرو‌های مسلح به کار و اقدامات پژوهشگران و محققان زنده و پویاست خاطرنشان کرد: جشنواره سلمان فارسی رحمت الله علیه فرصت مناسبی برای تمرکز و توجه به امر پژوهش و پژوهشگران در نیرو‌های مسلح است و ما در ستاد کل نیرو‌های مسلح از هیچ تلاشی برای حمایت و پشتیبانی از این عزیزان فروگذار نخواهیم کرد.

وی افزود: دستیابی به جایگاه‌های متعالی توسط عناصر مومن، متعهد، بابصیرت، دانشمند، سخت کوش و ایثارگر امکان‌پذیر است و همانگونه که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرمایند ساختن زره را ما به حضرت داوود یاد دادیم؛ می‌بایست با امید به عنایت و الهام پروردگار در مسیر الهی حرکت کنیم و به استعانت خداوند متعال ایمان داشته باشیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه سند جامع علمی دفاعی امنیتی سند ارزشمندی است که پس از بازبینی و طی مراحل متنوع به تصویب مقام معظم رهبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است گفت: شورایی برای این سند تشکیل شد و چهار وزیر این کشور به همراه معاون علمی و فناوری و فرماندهان نیرو‌های مسلح در آن عضو هستند و درباره همکاری‌ها و هم افزایی‌های علمی، فناورانه و صنعتی دانشگاه ها، صنایع مختلف و نیرو‌های مسلح تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی با اشاره به نظام جامع تحقیقات که با کار جهادی در ستاد کل تهیه و به تصویب فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) رسیده است افزود: همه این اقدامات برای ارتقای بهره وری و توسعه زیرساخت‌ها و پیشبرد تحقیقات در نیرو‌های مسلح است و انتظار داریم بهره وری تحقیقات و میزان اثربخشی آن رشد روز افزون داشته باشد.

در پایان این همایش از نخبگان و محققان نیرو‌های مسلح با اهدای لوح و هدایا تجلیل به عمل آمد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین