۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۶
کد خبر: ۷۱۶۶۰۴

واکنش جمهوری‌خواهان به هجوم مأموران به عمارت رئیس جمهور سابق آمریکا

واکنش جمهوری‌خواهان به هجوم مأموران به عمارت رئیس جمهور سابق آمریکا
جمهوری‌خواهان در واکنش به هجوم مأموران به عمارت رئیس جمهور سابق آمریکا، خواستار انحلال اف‌بی‌آی شده و تحقیق علیه وزارت دادگستری را وعده دادند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از  خبرگزاری رسا به نقل از  گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هجوم مأموران «سازمان تحقیقات فدرال» آمریکا (اف‌بی‌آی) به عمارت لوکس «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا، واکنش‌های تند جمهوری‌خواهان را به دنبال داشت.

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» گفت: «هر جمهوری‌خواهی از جمله خودم، باید از دادستان کل بخواهیم بابت هجوم به منزل رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد احتمالی در سال ۲۰۲۴ توضیح ارائه کند».

این سناتور نزدیک به ترامپ خطاب به «مریک گارلند» دادستان کل آمریکا گفت: «باید به [مردم] این کشور توضیح بدهید که چرا این کار را کردید؟ چرا از احضاریه استفاده نکردید؟ این کار چه لزومی داشت و دنبال چه کوفتی بودید؟ خواسته زیادی است؟ می‌دانم که در حالت عادی چنین کاری نخواهید کرد اما تحقیق از رئیس جمهور سابق نیز کاری عادی نیست».

گراهام گفت: «آیا پذیرفتنی است که ۹۰ روز مانده به انتخابات میان‌دوره‌ای [کنگره] دنبال ترامپ بیافتید؟ امروز مسیر رئیس جمهور ترامپ برای نامزد شدن بسیار عریض‌تر از دیروز است و احتمال انتخاب مجدد او از دیروز بیشتر است».

شخص ترامپ نیز در رسانه اجتماعی شخصی خود به اسم «حقیقت» اعلام کرد: «ما ملتی هستیم که به طور بی‌سابقه‌ای نهادهای مجری قانون را به سلاحی در برابر احزاب سیاسی مخالف تبدیل کرده‌ایم».

او همچنین گفت: «چنین حمله‌ای فقط در کشورهای ورشکسته جهان سومی رخ می‌دهد. متأسفانه آمریکا یکی از این کشورها شده است و تا حدی فاسد شده که پیش از آن هرگز نظیرش دیده نشده بود».

رئیس جمهور آمریکا افزود: «این‌ها سوء رفتار قضایی و استفاده از نظام قضایی مانند اسلحه است. این کار حمله‌ای از سوی چپ‌های افراطی دموکرات است که در استیصال برای ممانعت از شرکت من در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ هستند و هر کاری می‌کنند که محافظه‌کاران و جمهوری‌خواهان را در انتخابات میان‌دوره‌ای [کنگره] متوقف کنند».

«کوین مک‌کارتی» رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی توئیتری نوشت: «زمانی که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را پس بگیرند، این وزارتخانه (دادگستری) را مورد تحقیق فوری قرار خواهیم داد، تمام اسناد را دنبال خواهیم کرد و سنگی باقی نمی‌گذاریم که زیرش را نگشته باشیم».

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه دولت ترامپ و رئیس پیشین «سازمان اطلاعات مرکزی» آمریکا نیز در واکنشی گفت: «هنگامی که در فرماندهی بنغازی (در لیبی) کار می‌کردم اثبات کردیم که هیلاری [کلینتون] اسنادی محرمانه را در اختیار دارد. ما به خانه او هجوم نبردیم».

«تد کروز» سناتور تندروی ایالت تگزاس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این کار مفسدانه و سواستفاده از قدرت است. آنچه [ریچارد] نیکسون قصد داشت انجام دهد، بایدن اجرایی کرد: دولت بایدن وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی را به سلاحی علیه دشمنان سیاسی تبدیل کرد. با استخدام ۸۷ هزار مأمور جدید رسیدگی به درآمدهای داخلی، آن‌ها به سراغ شما نیز خواهند آمد».

«مت رینالدی»‌ رهبر جمهوری‌خواهان ایالت تگزاس نیز در پیام توئیتری تندی نوشت: «اف‌بی‌آی را منحل کنید. بایدن و گارلند اف‌بی‌آی را به ابزاری سیاسی برای نفع رساندن به دموکرات‌ها و هدف قرار دادن هرکسی تبدیل کرده‌اند که علیه دستورکار افراطی آن‌ها حرفی بزند».

طرفداران ترامپ نیز صحنه را خالی نگذاشته و روز سه‌شنبه در واکنش به هجوم مأموران به خانه وی، به سمت این عمارت راهپیمایی به راه انداختند. علاوه بر این راهپیمایی‌ها، روز گذشته هشتگ «جنگ داخلی» در آمریکا داغ شد. (جزئیات بیشتر)

در این میان اما «تد لیو» نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا که مدیر جلسه استیضاح دوم ترامپ بود درباره هجوم اف‌بی‌آی به اقامتگاه ترامپ گفت:‌ «این یک سابقه وحشتناک برای وزارت دادگستری محسوب می‌شود که علیه رئیس جمهور سابق آمریکا تحقیق کند». او با این حال در دفاع از این اقدام گفت: «هیچکس بالاتر از قانون نیست».

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز درباره واکنش‌های جمهوری‌خواهان گفت: «انتظار دارید چه بگویند؟ وقتی بخواهند کسی را تضعیف کنند این کار همیشگی آن‌ها است». او یادآوری کرد «کریستوفر رِی» رئیس اف‌بی‌آی، توسط ترامپ منصوب شده است.

با این حال «تولسی گابارد» عضو سابق و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه با «فاکس نیوز» گفت: «این اتفاقی است که هر آمریکایی باید به‌شدت بابت آن نگران باشد زیرا این هجوم، جدیدترین مورد از تشدید جدی روندی است که از سوءاستفاده از قدرت توسط افراد در قدرت دیده‌ایم که نه فقط برای محافظت از دوستان خودشان انجام می‌شود بلکه برای هدف قرار دادن مخالفان سیاسی یا صادقانه بگویم، هر کسی که جرأت کند کار دولت را به چالش بکشد یا با آن مخالفتی کرده یا حتی درباره آن سوال کند نیز استفاده می‌شود».

هجوم مأموران اف‌بی‌آی به عمارت «مارا لاگو» واقع در ایالت فلوریدا پس از آن انجام شد که مسئولین رسیدگی به حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره در سال ۲۰۲۱ اعلام کردند اسناد و مدارک مربوط به روزهای قبل و بعد از این حادثه در آرشیو ملی موجود نیست. از سوی دیگر گفته می‌شد ترامپ بخش زیادی از اسناد و مدارک دولتی را پس از خروج از کاخ سفید به منزل خودش برده بود.

لحظه ورود مأموران به عمارت مارا لاگو، ترامپ در این مکان حضور نداشت و به گفته رسانه‌های آمریکایی در برج ترامپ به سر می‌برد. معترضان دموکرات روز سه‌شنبه با در دست گرفتن پلاکاردهایی علیه رئیس جمهور سابق آمریکا مقابل برج ترامپ تجمع کردند.

انتهای پیام/م

ارسال نظرات