۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
کد خبر: ۷۱۶۸۹۳
اکرم الکعبی:

کاربران مؤمن به طور گسترده در فضای مجازی حضور یابند

کاربران مؤمن به طور گسترده در فضای مجازی حضور یابند
اکرم الکعبی دبیرکل جنبش نجباء عراق گفت که حضور گسترده در فضای مجازی و جهاد تبیین کمتر از جهاد در میدان جنگ نیست.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری رسا، شیخ «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء طی یادداشتی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، در خصوص ابعاد «جنگ نرم»، سیاست‌های مخرّب حاکم بر فضای مجازی و ضرورت «جهاد تبیین» نوشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» با اشاره به اینکه «جنگ نرم دشمن با هدف کنترل خرد جمعی، هر روز از نظر ادوات و تجهیزات، گسترده‌تر و پیشرفته‌تر می‌شود»؛ افزود: این جنگ از شایعات مسمومی که مزدوران منتشر می‌کنند شروع می‌شود و از طریق رسانه‌های مکتوب، دیداری و شنیداری ادامه یافته و با فضای مجازی ـ که شامل شبکه‌های اجتماعی می‌شود ـ پایان می‌یابد.

وی وجه تمایز شبکه‌های اجتماعی را سرعت و سهولت کاربری دانست و ادامه داد: دشمن به این وسیله، اندیشه‌هایی را تبلیغ می‌کند که ظاهر آن‌ها آبادانی و باطنشان تخریب و تحریف حقایق به‌منظور منحرف ساختن جامعه، تسلط بر آن و سوق دادن نامحسوس آن به‌سمت خواسته‌ها و اهداف پلید خویش است.

دبیرکل نُجَباء ضمن انتقاد از سیاست حذف و سانسور در اغلب شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و غیره، افزود: آن‌ها جریاناتی را که در برابر ایده‌های انحرافیشان بایستند، حذف می‌کنند. امروز همه می‌دانند که اسامی، واژه‌ها، مقالات، تصاویر، ویدیوها، مواعظ یا حتی پیام‌های تسلیت ساده نیز بدون هیچ هشدار قبلی حذف می‌شوند.

الکعبی در تشریح شیوه‌های نوین سانسور که از سوی قدرت‌های حاکم بر فضای مجازی إعمال می‌شود، اضافه کرد: برخی پیام‌رسان‌ها نیز روش محدودسازی (و نه حذف کامل) را پیش گرفته‌اند و اجازه می‌دهند حساب‌های کاربری اهل حق به سطح خاصی برسد، سپس آن‌ها را می‌بندند تا مجبور شوند دوباره از صفر شروع کنند و اینگونه کاری می‌کنند که قیاسی [مبتنی بر خطای محاسباتی] بین حساب‌های اهل باطل با میلیون‌ها دنبال‌کننده و حساب‌های اهل حق با دنبال‌کنندگان محدود، در جامعه شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دشمن کنترل حداکثری وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را در دستور کار قرار داده است، یادآور شد: حتی اگر کاربری حساب مد نظر آنان را دنبال نکند، به‌گونه‌ای مدیریت می‌کنند که اندیشه‌های ضدعقلانیت در جامعه رسوخ نموده و افراد مانند عروسک خیمه‌شب‌بازی به هر سمت‌وسویی کشیده شوند.

دبیرکل نُجَباء در ادامه نقش مشکوک برخی بلاگرها و فعالان شبکه‌های اجتماعی را مورد توجه قرار داد و نوشت: آن‌ها که غالبا در خارج زندگی می‌کنند، خود را به سازمان‌های اطلاعاتی دشمن اسلام و تابع کشورهای استعماری و استکباری فروخته‌اند و بر کسی پوشیده نیست که اندیشه‌های مسموم را با برنامه‌ای دقیق در فضای مجازی منتشر می‌کنند.

شیخ اکرم الکعبی سپس تصریح کرد: این مسائل، جهاد تبیین را که مقام معظم رهبری (دام‌ظله) بر آن تأکید دارند، بر ما واجب می‌کند. ایشان جهاد تبیین را واجب عینی و فوری اعلام کردند و لذا بر هرکسی که می‌تواند جواب این اندیشه‌ها را بدهد و با آن‌ها مقابله کند و افراد را ارشاد کند، واجب است که فوری اقدام نموده و برای ادای تکلیف مکتبی خود منتظر دعوت کسی نماند.

وی ضمن فراخواندن کاربران مؤمن به حضور گسترده در فضای مجازی برای انجام وظیفه مکتبی و جهادی، تأکید کرد: تبیین و مقابله با افکار منحرف و شبهات، شایعات، دروغ‌پراکنی‌ها و فریب در فضای مجازی، از فعالیت نظامی در میدان جنگ کمتر نیست، زیرا فعالیتی برای مصون‌سازی جوانان و جامعه و حفظ آنان است تا فریب نخورند و در جبهه دشمن قرار نگیرند.

دبیرکل نُجَباء در پایان افزود: هرچند اکثر فضای مجازی (اگر نگوییم کل آن) در دست دشمن است، اما جهاد ما مبتنی بر استفاده از ظرفیت‌های جایگزین و شناسایی نقاط ضعف دشمن در این عرصه است؛ همانگونه که رزمنده استشهادی خود را به قلب میدان معرکه می‌رساند و در زمین دشمن عملیات انجام می‌دهد./۹۸۸/

ارسال نظرات