۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲
کد خبر: ۷۱۶۹۷۸
آیت الله اعرافی مطرح کرد؛

نقش مؤثر گفت‌وگوهای بین الادیانی در شکل‌گیری زیرساخت‌های نوین روابط بشری

نقش مؤثر گفت‌وگوهای بین الادیانی در شکل‌گیری زیرساخت‌های نوین روابط بشری
مدیر حوزه‌های علمیه، اندیشه دینی و فلسفی ادیان الهی را پل مهمی برای برقراری روابط توصیف کرد.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت‌الله اعرافی در دیدار دراگان تودورویچ سفیر صربستان در جمهوری اسلامی ایران که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، ضمن تقدیر از حمایت‌ها و فعالیت‌های سفیر و همراهی وی در نزدیکی فرهنگ غنی ایران و صربستان، خاطرنشان کرد: گستره تعاملات و همکاری‌های ایران و صربستان نشان‌دهنده نقش مؤثر و منحصربه‌فرد سفیر است.

مدیر حوزه‌های علمیه، اندیشه دینی و فلسفی ادیان الهی را پل مهمی برای برقراری روابط توصیف کرد و یادآور شد: بازتولید اندیشه دینی و تقویت گفت‌وگوهای بین الادیانی، نقش بسزایی در شکل‌گیری زیرساخت‌های نوین روابط بشری خواهد داشت.

آیت‌الله اعرافی ضمن اشاره به ظرفیت شهر مقدس قم، حضور نحله‌ها و مکتب‌های گوناگون عقلی و فلسفی در این دیار را مورد توجه قرارداد و بیان داشت: بنیه‌های فلسفی شهر قم، از بنیان‌های عمیق و ریشه‌داری برخوردار است.

وی قم را پایگاه بزرگ فکری و معرفتی اثرگذار بر تمام عالم توصیف کرد و افزود: بیش از ۱۰۰ هزار نفر از اندیشمندان عرصه‌های مختلف علمی علوم اسلامی و انسانی در این شهر حضور داشته فعالیت‌های پژوهشی ارزشمندی را بازتولید می‌کنند.

وی با بیان این‌که ۳۰۰ رشته و گرایش علمی و تخصص در حوزه‌های علوم اسلامی و علوم انسانی با نگاه اسلامی ارائه و مجلات علمی فاخری تولید و منتشر می‌گردد، اظهار داشت: شهر قم قطب و محور مهم مسائل فکری و معرفتی جهان اسلام بوده، روزانه صدها مقاله و کتاب و ۱۰ هزار کرسی درس و کلاس در این شهر برپا می‌گردد.

مدیر حوزه‌های علمیه بر اهمیت ارتباط ذخیره عقلی و فلسفی قم با دانشگاه‌های جهان به‌ویژه صربستان تأکید کرد و ابراز داشت: در کنار مباحث بنیادی و فلسفی باید به مباحث علوم عقلی و اجتماعی نیز توجه وافری داشته باشیم؛ چراکه شالوده علوم انسانی و اجتماعی به‌دوراز اندیشه الهی، باعث گردیده تا جریان‌های دینی جهان به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

وی در ادامه به نقش سازنده صربستان در منطقه بالکان اشاره و حوزه گردشگری و مباحث تاریخی را ازجمله ظرفیت‌های متقابل برشمرد و ابراز داشت: آشنایی با مباحث تاریخی و توسعه گردشگری را می‌توان با نگاهی دینی- فرهنگی مورد تأکید قرارداد.

آیت‌الله اعرافی در بخش پایانی سخنان خود نقش روابط دانشگاهی بر تقویت و توسعه تعاملات بین‌المللی را موردتوجه قرارداد و ابراز داشت: تعاملات دانشگاهی دو ملت در رشته‌های گوناگون، می‌تواند نقش بسزایی بر تقویت همکاری‌های در عرصه‌های مختلف داشته باشد.

ایران بهترین کشور دوست در جهان است

دراگان تودورویچ نیز در ادامه این دیدار از خدمات افتخارآمیز آیت‌الله اعرافی در حوزه‌های علمیه تقدیر نمود و یادآور شد: تلاش شما در نشر معارف الهی مایه افتخار تمام آزادگان جهان است.

سفیر جمهوری صربستان در جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از این دیدار گزارشی از سفر خود به شهرهای ایران به‌ویژه استان یزد و شهر میبد ارائه و میزبانی ایرانیان را مایه شگفتی توصیف کرد و ابراز داشت: ایران بهترین کشور دوست در جهان است.

وی به تعاملات عمیق سیاسی ایران و صربستان اشاره کرد و ابراز داشت: با روی کار آمدن دولت جدید در صربستان به دنبال تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی، ارتقاء تبادلات تجاری و تقویت دیپلماسی اقتصادی دو منطقه هستیم.

تودورویچ در ادامه گزارشی از برنامه‌های ۱۸ گانه علمی، فرهنگی و ورزشی برای توسعه روابط و دوستی دو ملت ایران و صربستان ارائه کرد و ابراز داشت: سفارت صربستان در جمهوری اسلامی در راستای توسعه همکاری‌ها و فعال‌سازی ظرفیت‌های متقابل، همکاری خوب و گسترده‌ای را با سفارت ایران در بلگراد رقم‌زده است.

ارسال نظرات